Wzrost noworodka ma znaczenie przy ocenie jego zdrowia
Katarzyna Szulik

Wzrost noworodka ma znaczenie przy ocenie jego zdrowia

Waga urodzeniowa noworodka jest jednym z najważniejszych czynników służących ocenie jego stanu zdrowia, nie tylko tuż po przyjściu na świat, ale także w pierwszych latach życia. Niska masa urodzeniowa, nazywana hipotrofią, może wiązać się z szeregiem problemów, a mieszcząca się w normie daje nadzieję na uniknięcie zdrowotnych komplikacji. Badacze z Uniwersytetu w Auguście sugerują, że przy dokonywaniu takich ocen równie ważny jak waga, jest także wzrost noworodka.

Proporcje wyliczane przy porównaniu wagi i wzrostu noworodka mogą dostarczyć naukowcom informacji dotyczących potencjalnego ryzyka wystąpienia chorób serca w przyszłości — twierdzą neonatolodzy z Georgia Medical College działającym przy wspomnianym uniwersytecie. Sugerują oni, że przy ocenie stanu zdrowia dziecka należałoby korzystać z indeksu BMI lub PI (częściej stosowanego w przypadku dzieci), bo tylko one pozwalają na ocenę rozwoju dziecka w możliwie najpełniejszy sposób. Badanie naukowców sugeruje, że niski wynik indeksu w chwili narodzin może sygnalizować zwiększone ryzyko trudności zdrowotnych w przyszłości, ze szczególnym uwzględnieniem problemów z sercem i układem krążenia.

Lewa komora prawdę Ci powie

We wspomnianym badaniu udział wzięło 379 nastolatków między 14. a 18. rokiem życia, których serca zostały przeanalizowane w badaniu kartograficznym — przyjrzano się zwłaszcza lewej komorze. Uzyskane wyniki porównano z ich wagą i wzrostem w chwili urodzenia. Jak się okazało, u osób, u których proporcje miedzy wzrostem a wagą w chwili narodzin były wyraźnie zachwiane, lewa komora serca była wyraźnie powiększona, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca w przyszłości.

To sugeruje, że minimalizacja czynników utrudniających wzrost dziecka na etapie płodowym ma wpływ również na późniejsze zdrowie jego serca.

Z tego względu przyszłe mamy powinny pamiętać, że zarówno picie alkoholu, jak i palenie są bezpośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej, podobnie jak niezdrowa dieta czy całkowity brak ruchu w czasie ciąży.

Zaburzenia wzrostu i jego zagrożenia

Zaburzenie wzrostu na etapie płodowym przekłada się na jego postęp w późniejszym życiu, co również wykazało badanie. BMI odstające od normy zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. To wiąże się z występowaniem tzw. otyłości trzewnej, uważanej za szczególnie niebezpieczną. Mówmy o niej, gdy tłuszcz gromadzi się rejonie brzucha. Dzieci z takimi skłonnościami mają również znacznie wyższe ciśnienie skurczowe.

Niska masa urodzeniowa pozostaje jednym z najważniejszych czynników ryzyka w kontekście przyszłego zdrowia dzieci, jednak przy jego ocenie należy uwzględniać także wzrost, by obraz mógł być pełny. Oceniając proporcje, a nie konkretne parametry, można między innymi wyodrębnić te z dzieci, które rodzą się małe nie ze względu na problemy na etapie płodowym, ale po prostu z względu na fakt, że ich rodzice są drobnej budowy.

Powiązane produkty

Hipotrofia i jej konsekwencje

Gdy wzrost płodu jest nieprawidłowy i skutkuje niską masą urodzeniową, mówimy o hipotrofii. Może być ona symetryczna, gdy wymiary ciała zmniejszają się na całej jego powierzchni lub niesymetryczna, gdy zaburzenie wzrostu dotyczy przede wszystkim rejonu brzucha. Hipotrofii nie można przewidzieć ani jej zapobiec, jednak znane są czynniki jej sprzyjające. W ich gronie znajdują się choroby matki (zwłaszcza związane z układem krążenia), zaburzenia płodu i funkcjonowania łożyska, ale również czynniki zewnętrzne, takie jak niedożywienie czy wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej w czasie ciąży. Skalę hipotrofii może zmniejszyć wdrożenie szybkiego leczenia na etapie płodowym, nastawionego między innymi na zmianę sposobu odżywiania czy leczenie schorzeń matki sprzyjających hipotrofii. Hipotrofię formalnie stwierdza się już po porodzie, gdy dziecko przyjdzie na świat z wagą niższą niż 2500 gramów. Ten fakt zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej czy niskorosłości. Hipotrofia jest czynnikiem ryzyka, jednak jej konsekwencje nie muszą być dotkliwe, a w większości przypadków wzrost dziecka normuje się w stosunku do w pełni zdrowych rówieśników do 4 roku życia.

  1. A. A. Sawyer, N. K. Pollock, B. Gutin, N. L. Weintraubde, B. K. Stansfield, Proportionality at birth and left ventricular hypertrophy in healthy adolescents, "Early Human Development", volume 132, May 2019, pages 24-29, https://doi.org/10.1016/j.earlhumdev.2019.03.018.
  2. Medical College of Georgia at Augusta University, Birthweight, height together provide insight into future heart health, "eurekalert.org" [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-07/mcog-bht072919.php, [dostęp:] 01.08.2019 r.
  3. Hipotrofia, "medonet.pl" [online], http://www.medonet.pl/zdrowie,hipotrofia---definicja--przyczyny--leczenie,artykul,1729360.html, [dostęp:] 01.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij