
Kiepska kondycja jamy ustnej sprzyja rozwojowi raka wątroby
— Zły stan zdrowia jamy ustnej wiąże się z ryzykiem kilku chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udar i cukrzyca — wyjaśnia dr Haydée WT Jordão z Centrum Zdrowia Publicznego Queen's University w Belfaście i główny autor badania. — Istnieją jednak nierozstrzygające dowody na związek między złym zdrowiem jamy ustnej a specyficznymi rodzajami nowotworów przewodu pokarmowego, których identyfikację miały na celu nasze badania.
Badacze przeanalizował grupę ponad 469 000 osób w Wielkiej Brytanii, badając związek między stanami zdrowia jamy ustnej a ryzykiem wielu nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka wątroby, okrężnicy, odbytnicy i trzustki. Zastosowano modele do oszacowania związku między ryzykiem zachorowania na raka a zgłaszanymi przez siebie stanami zdrowia jamy ustnej, takimi jak bolesne lub krwawiące dziąsła, owrzodzenia jamy ustnej i luźne zęby.
Dbaj o wątrobę myjąc zęby
Ostatecznie nie zaobserwowano żadnych znaczących związków łączących podwyższone ryzyko nowotworów większości przewodu pokarmowego i zły stan zdrowia jamy ustnej, stwierdzono jednakże istotny związek tych stanów z rakiem wątroby i dróg żółciowych.
Spośród dokładnie 469,628 uczestników badania 4 069 zachorowało na raka przewodu pokarmowego podczas trwającej 6 lat obserwacji. W 13 proc tych przypadków pacjenci zgłaszali złe zdrowie jamy ustnej. Uczestnicy ze słabym zdrowiem jamy ustnej częściej byli młodsi, płci żeńskiej, żyli w ubogich obszarach społeczno-ekonomicznych i spożywali mniej niż dwie porcje owoców i warzyw dziennie.
Bakterie winowajcą?
Mechanizmy biologiczne decydujące o tym, że stan zdrowia jamy ustnej może być silniej związany z rakiem wątroby, a nie z innymi nowotworami przewodu pokarmowego, są obecnie nieznane. Jednym z wyjaśnień jest potencjalna rola mikrobiomu jamy ustnej i jelit w rozwoju choroby. — Wątroba przyczynia się do eliminacji bakterii z organizmu ludzkiego — stwierdził dr Haydée WT Jordão. — Kiedy wątroba jest dotknięta chorobami, takimi jak zapalenie wątroby, marskość lub rak, jej funkcjonowanie ulega pogorszeniu, przez co bakterie mogą przetrwać dłużej, a zatem powodować więcej szkód. Jedna bakteria, Fusobacterium nucleatum, pochodzi z jamy ustnej, ale jej rola w raku wątroby jest niejasna, dlatego też konieczne są dalsze badania nad związkami między mikrobiomem a rakiem wątroby.
Inna teoria wyjaśniająca wyższe ryzyko zachorowania na raka z powodu złego stanu zdrowia jamy ustnej sugeruje, że uczestnicy z dużą liczbą brakujących zębów mogą zmienić swoją dietę, spożywając bardziej miękkie i potencjalnie mniej odżywcze pokarmy, co z kolei wpływa na ryzyko rozwoju raka wątroby typu 2.
Powiązane produkty
Choroby dziąseł a Alzheimer
Również w czerwcu tego roku o zagrożeniach płynących z zaniedbywania higieny jamy ustnej ostrzegali naukowcy z Norwegii. Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen odkryli wyraźny związek między zdrowiem jamy ustnej a chorobą Alzheimera. Ustalili oni, że zapalenie dziąseł odgrywa decydującą rolę w rozwoju choroby Alzheimera.
— Odkryliśmy dowody oparte na DNA, że bakterie powodujące zapalenie dziąseł mogą przenosić się z jamy ustnej do mózgu — mówi badacz Piotr Mydel z Laboratorium Badawczego Broegelmanns, Wydziału Nauk Klinicznych Uniwersytetu w Bergen (UiB).
Bakterie wytwarzają białko, które niszczy komórki nerwowe w mózgu, co z kolei prowadzi do utraty pamięci i ostatecznie do choroby Alzheimera.
Bakterie samodzielnie nie powodują choroby Alzheimera, ale ich obecność zwiększa ryzyko znacznego rozwoju choroby i jest związana z jej szybszym postępem. Jednak dobrą wiadomością płynącą z badania jest to, że stosunkowo proste, codzienne czynności mogą pomóc zatrzymać postęp choroby. Częste wizyty u dentysty, zwłaszcza przy skłonnościach do zapalenia dziąseł, jak również regularne mycie zębów i stosowanie nici dentystycznej mogą uchronić przed zapadnięciem na tę chorobę.