Stosowanie leków przeciw nadciśnieniu może zmniejszać ryzyko demencji
Katarzyna Szulik

Stosowanie leków przeciw nadciśnieniu może zmniejszać ryzyko demencji

Liczne badania kliniczne wskazują, jakich efektów można oczekiwać od standardowych programów interwencji farmakologicznych, ale od czasu do czasu okazuje się, że ich wyniki przynoszą zaskoczenia. Najnowsza analiza prowadzona w Niemczech sugeruje, że możliwe jest wykorzystanie danych z praktyki klinicznej do oszacowania potencjału recept na leki w celu opóźnienia lub zmniejszenia rozwoju demencji.

Celem niniejszego badania, które zostanie opublikowane w następnym numerze „Journal of Alzheimer's Disease” było zbadanie związku między stosowaniem leków przeciwnadciśnieniowych a demencją u osób starszych na przykładzie pacjentów z Niemiec. — Po kolejnej porażce strategii antyamyloidowej zapobieganie otępieniu staje się coraz bardziej interesującym obszarem zainteresowania — wyjaśnia autorka badania, dr Jens Bohlken, MD, PhD z Instytutu Medycyny Społecznej, Zdrowia Zawodowego i Zdrowia Publicznego (ISAP) z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Lipsku. — W związku z tym naszym najważniejszym zadaniem jest znalezienie istniejących terapii, które wiążą się ze zmniejszeniem ryzyka demencji lub przynajmniej z wydłużeniem momentu wystąpienia otępienia.

Nowa rola leków na nadciśnienie

Badanie to opierało się na danych pochodzących z bazy Disease Analyzer (IQVIA), która kompiluje recepty na leki, diagnozy, podstawowe dane medyczne i demograficzne uzyskane bezpośrednio oraz anonimowo z systemów komputerowych stosowanych w praktykach lekarzy ogólnych, a także specjalistów. Obejmowało pacjentów z udokumentowanymi wartościami ciśnienia krwi i wstępną diagnozą demencji ze wszystkich przyczyn w 739 praktykach ogólnych w Niemczech w okresie od stycznia 2013 r. do grudnia 2017 r. Kryteria włączenia były następujące: wiek 60 lat w dniu indeksu, czas obserwacji wynoszący co najmniej 12 miesięcy przed datą indeksu i diagnoza nadciśnienia przed datą indeksu. 

Po zastosowaniu podobnych kryteriów włączenia, przypadki otępienia były dopasowane do kontroli bez otępienia. Oceny skłonności zostały oparte na wieku, płci, roku indeksowania i współdiagnozach (tj. cukrzyca, hiperlipidemia, udar, w tym przemijający atak niedokrwienny, choroba wieńcowa, depresja, uszkodzenie śródczaszkowe, choroba Parkinsona, osteoporoza oraz padaczka). W przypadku kontroli datą indeksu została losowo wybrana wizyta między styczniem 2013 r. a grudniem 2017 r.

Zgodnie z spostrzeżeniami badaczy, terapia przeciwnadciśnieniowa sama w sobie nie może zagwarantować, że demencja nigdy nie wystąpi. Jednak wyniki obserwacji podkreślają znaczenie przepisywania leków przeciwnadciśnieniowych w kontekście zapobiegania zaburzeniom poznawczym związanym z nadciśnieniem. 

Autorzy badania zauważają również, że potrzebne są dalsze analizy, aby lepiej zrozumieć działanie medykamentów związanych ze zmniejszonym ryzykiem demencji. Zespół planuje zbadać pod tym kątem rolę preparatów obniżających poziom lipidów, leków przeciwdepresyjnych i innych.

Badanie podlega pewnym ograniczeniom, ponieważ pacjenci mieli 60 lat lub więcej i to kryterium włączenia było konieczne do identyfikacji demencji. Jednakże poprzednie analizy wykazały, że dla strategii profilaktyki związanej z przebiegiem życia ważne jest rozpoczęcie leczenia nadciśnienia w młodszym wieku. Ponadto brakowało danych na temat czynników stylu życia ludzi chorych, w tym palenia, aktywności fizycznej, edukacji i pracy. Mocną stronę tego badania stanowi liczba pacjentów biorących udział w analizie, co pozwoliło na zastosowanie projektu kontroli przypadku oraz wykorzystanie rzeczywistych danych uwzględniających różne diagnozy i dostępne leki.

Leki na nadciśnienie zmniejszają ryzyko demencji — wnioski bez konkluzji

Na prawdziwość powyższych tez wskazywało już badanie z 2017 r. przeprowadzone przez naukowców z Holandii. Zgodnie z nimi blokery kanału wapniowego regulują napływ wapnia, który może zapobiegać śmierci komórek neuronalnych, hamować wytwarzanie beta-amyloidu i splątków neurofibrylarnych oraz poprawiać perfuzję naczyń mózgowych. Z kolei blokery receptora angiotensyny mogą polepszać mózgowy przepływ krwi, obniżyć poziom beta-amyloidu i mieć działanie przeciwzapalne.

Jak wiadomo, to właśnie odkładanie się płytek beta-amyloidowych w największym stopniu przyczynia się do rozwoju demencji. Dowody epidemiologiczne sugerują, że nadciśnienie jest ważnym czynnikiem ryzyka tej choroby. Jednakże badania nad wpływem leków przeciwnadciśnieniowych na częstość jej występowania przyniosły niejednoznaczne wyniki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij