Od lipca nie zapłacimy za pobyt z dzieckiem w szpitalu
Katarzyna Szulik

Od lipca nie zapłacimy za pobyt z dzieckiem w szpitalu

Na wtorkowym posiedzeniu Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która przewiduje zakaz pobierania opłat za pobyt w szpitalu opiekunów chorych dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

Przepisy w tej sprawie mają zacząć obowiązywać od lipca, co oznacza, że już od wakacji szpitale nie będą mogły pobierać żadnych opłat od opiekunów osób ujętych w ustawie. Obecnie placówki ochrony zdrowia miały do tego prawo w sytuacji, gdy przebywanie bliskich przy małym lub niepełnosprawnym pacjencie generowało dodatkowe koszty dla szpitala, wśród których wymieniano korzystanie z łóżka, pościel, wyżywienie czy media. Czasami, choć nie zawsze opłata wiąże się z możliwością skorzystania z materaca lub łóżka polowego, ale nie w każdej placówce jest to możliwe. W takiej sytuacji rodzic jest zmuszony do spędzenia nocy w fotelu bądź na krześle, a do tego ponosi koszt tego dyskomfortu. Jeśli zasady obowiązujące w szpitalu na to pozwalają, w takiej sytuacji może on zorganizować miejsce do noclegu na własną rękę, na przykład przynieść karimatę lub materac. 

Trudno jednak nazwać wygodnym perspektywę spania na podłodze pod dziecięcym łóżeczkiem, co bywa codziennością wielu rodziców chorych dzieci. Osobną kwestią jest możliwość wynajęcia pokoju hotelowego w samym szpitalu — w tym przypadku dodatkowa opłata jest w pełni uzasadniona.

Prawo do bezpłatnego przebywania w placówce szpitalnej mają matki dzieci poniżej 6. miesiąca życia oraz karmiące piersią, co uważa się za gwarant dobrostanu dziecka. 

Ogromny stres i wysokie koszty pobytu z dzieckiem w szpitalu

Koszty ponoszone przez rodziców bywają dosyć wysokie i sięgają nawet 50 zł za dobę. Nawet symboliczne 5 zł za dłuższy pobyt w szpitalu z dzieckiem lub osobą niepełnosprawną może stanowić problem dla domowego budżetu. Do tego najczęściej dodać należy koszty parkowania, które zazwyczaj wynoszą od 20 do nawet 40 złotych za dobę, a także opłaty za media, czyli korzystanie z telewizji. Odbiorniki w salach dla pacjentów zwykle są obsługiwane przez firmy zewnętrzne i wymagają zapłacenia za każdą godzinę oglądania. 

W przypadku dzieci zmuszonych do pobytu w szpitalu na leżąco, na przykład po operacjach, telewizja to często jedyny sposób na urozmaicenie im czasu. Dodatkowo, jeśli opłata nie uwzględnia wyżywienia, rodzice liczą się często z niemałymi kosztami korzystania ze szpitalnej kantyny lub sklepiku, zwłaszcza gdy odległość od szpitala jest na tyle duża, że nie mogą w tej kwestii korzystać z pomocy rodziny dowożącej posiłki. Na niektórych oddziałach istnieje możliwość ich przechowania i podgrzania, ale wszystko to jest uzależnione od panujących w szpitalu warunków. 

Było to prawo, ale nie obowiązek i nie wszystkie placówki z niego korzystały. Jednak tam, gdzie tak się działo, konieczność wnoszenia opłat w sytuacji, gdy dziecko pozostawało w szpitalu przez dłuższy okres bywała sporym obciążeniem finansowym dla rodzica.

W myśl nowelizacji resort zdrowia ma refinansować koszty ponoszone przez placówki w związku z pobytem opiekunów na ich terenie „w pewnej kwocie”, która jednak nie została dokładnie określona. 

Żywienie szpitalne do poprawki

Kontrowersyjne jest też żywienie szpitalne. To, w jaki sposób jest organizowane pozostaje w gestii dyrekcji, a kontrole ze strony sanepidu czy NFZ tylko w niewielkim stopniu wpływają na jego stan. Fatalną sytuację na tym polu opisywał raport NIK z kwietnia 2018 roku — dowodził między innymi, że posiłki w szpitalach powstają z kiepskiej jakości surowców, które nie zapewniają właściwego bilansu wartości odżywczych. W większości placówek poddanych kontroli pacjenci otrzymywali potrawy nieadekwatne do stanu ich zdrowia, a generalnie brakowało w nich przede wszystkim świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa oraz wędlin najczęściej zastępowanych czerwonym mięsem, a także dodatkami o wysokiej zawartości tłuszczu. 

Wyniki raportu skomentował między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich, podkreślając że żywienie nie powinno stanowić przedmiotu oszczędności w szpitalach, bo jego jakość również wpływa na dobrostan i zdrowie pacjentów. Mowa nie tylko o tym, z czego jest robione, ale także o sposobie serwowania posiłków. Raport wykazał również, że porcje są niewielkie, a częstotliwość dań zbyt mała, żeby zaspokoić potrzeby chorych (zazwyczaj są serwowane 3, a nie 5 razy dziennie, co jest zalecane). Natomiast potrawy, które powinny być ciepłe często trafiają do pacjentów wychłodzone. RPO podkreśla, że jak dotąd nie udało się uregulować prawnie wymagań żywienia zbiorowego w szpitalach, w tym zasad zatrudniania dietetyków, którzy mieliby dbać o jakość posiłków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij