7 patentów na rozchmurzenie chorego maluszka
Agnieszka Radziszowska

7 patentów na rozchmurzenie chorego maluszka

Nastrój zmagającego się z infekcją, gorączkującego dziecka zmienia się gwałtownie kilka razy w ciągu dnia. Nic dziwnego, maluch szybko opada z sił, a po podaniu leków obniżających temperaturę błyskawicznie ją odzyskuje. Okres leczenia to czas, gdy należy mu się więcej uwagi i drobnych przyjemności na poprawę humoru. Oto niezawodne sposoby na ogromny uśmiech na twarzy małego pacjenta.

Pamiętajcie, że opieka nad chorym dzieckiem to nie tylko sumienne podawanie lekarstw. Równie ważne jest dbanie o dobre samopoczucie. Czasem nie trzeba wiele, żeby rozchmurzyć malucha, a pogodny szkrab lepiej zniesie trudy walki z infekcją.

1. Przysmak na talerzu

Nie od dziś wiadomo, że droga do serca prowadzi przez żołądek. W przypadku najmłodszych kulinarne przyjemności potrafią zdziałać cuda. Każdy rodzic posiada w swoim kuchennym repertuarze pewniaki, na które zawsze jest ochota. Może będzie to zupa pomidorowa, budyń z sokiem malinowym, a może coś zupełnie innego?

Biorąc się za kucharzenie, warto wziąć poprawkę na fakt, że chory maluch często nie ma apetytu. Nie oczekujcie więc, że z trzęsącymi się uszami spałaszuje ogromną porcję i jeszcze poprosi o dokładkę, lecz z pewnością to, co przygotujecie, sprawi mu przyjemność. Zanim przejdziecie do przysmaków, niejadkowi, który nie ma biegunki możecie podać preparat z wyciągiem anyżu i kopru włoskiego – nie tylko pobudzi apetyt, ale też wspomoże trawienie.

Pamiętajcie, że podczas choroby, zwłaszcza takiej przebiegającej z bólem gardła, dziecko może mieć problemy z przełykaniem. Wtedy najlepiej sprawdzają się potrawy nie za gorące i nie za zimne, o gładkiej konsystencji, jak zupa krem czy owocowy kisiel.

2. Zróbmy coś razem

W codziennym pędzie rzadko jest czas na to, żeby zabawa z maluchem pochłonęła rodziców na sto procent. Zawsze znajdzie się coś ważnego, pilnego i koniecznego do zrobienia, a bombardowani przez dziesiątki bodźców, nawet pozornie nie robiąc nic, co rusz zerkamy, a to na migający w tle telewizor, a to na ekran smartfona.

Chory maluch potrzebuje uwagi oraz chce mieć mamę lub tatę na wyłączność, choćby przez pół godziny. Warto więc odłożyć telefon komórkowy i zbudować wspólnie wieżę z klocków czy tor dla samochodzików albo wyprawić podwieczorek dla lalek. I choć raz nie przerywać zabawy, żeby zamieszać zupę lub wstawić pranie.

Powiązane produkty

3. Chcę sam!

Tak, jak czerpią przyjemność ze wspólnej zabawy z rodzicami, dzieci dążą też do samodzielności, a każdy, nawet najmniejszy sukces buduje ich poczucie wartości i moc sprawczą.

Co może zupełnie bez pomocy zrobić maluszek? Jeśli mimo choroby czuje się nie najgorzej, warto pozwolić mu na przykład podlać kwiatki w doniczkach, rozwiesić na suszarce mokre skarpetki albo odmierzyć produkty do przygotowania babeczek, a już upieczone ozdobić według własnego uznania. Zgódźcie się, nawet kosztem dodatkowego sprzątania. Uczucie dumy ze swoich osiągnięć zapamięta na długo.

4. Teatr cieni

Bajka na dobranoc? Obowiązkowo! Każdy maluch ma swoje ulubione historie, ale nawet opowieść, którą zna na pamięć, zyska nowy wymiar, jeśli przedstawicie ją w formie niebanalnego teatru. Zaciemniony pokój, punktowe światło i ściana zamiast sceny, a na niej cienie wyciętych z kartonu postaci. Efekt zaskoczenia i zachwytu gwarantowany.

Chcecie iść o krok dalej? Spróbujcie stworzyć bajkowych bohaterów z cieni własnych dłoni. Ułożenie ich w kształt królika czy łabędzia wcale nie jest takie trudne, a brzdąc z pewnością chętnie dołączy do zabawy. Spektakl teatru cieni przyjdzie z pomocą też wtedy, gdy po podaniu środka napotnego potrzebujecie zatrzymać malucha pod kołdrą.

5. Domowe masy plastyczne

Podczas choroby przebiegającej z gorączką o wyjściu na plac zabaw nie ma mowy. Namiastkę piaskownicy możecie stworzyć… w kuchni. Do zrobienia perfekcyjnego mokrego piasku, z którego babki zawsze się udają, wystarczy mąka i olej. Z produktów, jakie znajdziecie w szafkach, wyczarujecie też ciastolinę czy szalenie modne „glutki” – przepisów szukajcie w internecie.

6. Seans filmowy

Chory maluch czasem nie będzie miał ani energii, ani ochoty na nic więcej niż ułożenie się pod kocem przed telewizorem. Zamiast zdawać się na przypadkowy program nadawany przez stację dla dzieci, dobrze mieć wtedy w zanadrzu ukochaną kreskówkę brzdąca. Taką, która zawsze poprawia humor, do której lubicie wracać i która zaangażuje małego widza na dłużej, a rodzicom pozwoli złapać oddech i zrobić coś dla siebie.

7. Mały wysiłek – duży efekt

Większość kilkulatków uwielbia rysować, wycinać i wyklejać. To dobrze, bo tworząc, nie tylko rozwijają się artystycznie, ale przede wszystkim ćwiczą małą motorykę (sprawność ruchową rąk), a to doskonały wstęp do nauki pisania.

Osłabiony chorobą maluch może nie mieć ochoty na precyzyjne wycinanie kształtów nożyczkami czy skomplikowane kolorowanki. Właśnie wtedy przydadzą się zeszyty z naklejkami, labiryntami i uwielbiane przez dzieci „połącz kropki”. Zabawę z większymi naklejkami można zaproponować już dwu- czy trzylatkowi, z poprowadzeniem linii pomiędzy punktami poradzi sobie przedszkolak znający cyferki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij