
Jak smog wpływa na skórę?
Z chemicznego punktu widzenia zamglenie smogowe to mieszanina wielu związków chemicznych, spośród których można wymienić: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, tlenki azotu, tlenki siarki, tlenek węgla, ozon oraz liczne połączenia chemiczne zawierające metale ciężkie (np. kadm, rtęć czy ołów). Niestety jest to zjawisko, z jakim nie można sobie poradzić w mgnieniu oka. Dlatego należy mieć świadomość, że brudne powietrze będzie towarzyszyło ludziom jeszcze przez jakiś czas. Dopóki nikt nie znajdzie rozwiązania tego problemu, zaleca się podejmowanie wszelkich starań, aby ograniczyć negatywny wpływ dymu na organizm.
Główne funkcje i znaczenie skóry dla organizmu
Skóra jest nie tylko opakowaniem ciała, ale też niezwykle ważnym organem. Izoluje od otoczenia, spełnia ważne funkcje podczas termoregulacji, bierze udział w gospodarce wodno-elektrolitowej, umożliwia wchłanianie niektórych substancji oraz pozwala oddychać. Jej powierzchnia, która u przeciętnego człowieka wynosi 1,5-2 m2 sprawia, że jest największym narządem występującym u człowieka. Wszelkie zanieczyszczenia oddziałujące na wierzchnią warstwę ciała mogą mieć także wpływ na cały organizm. Dzieje się tak, gdy składniki dymu smogowego zostaną przez nią zaabsorbowane i wprowadzone do ustroju człowieka.
Wpływ smogu na skórę
Dym smogowy to mieszanina wielu komponentów chemicznych, które oddziałując z promieniowaniem słonecznym, mogą ulec rozpadowi. Produktami tego rozpadu są między innymi substancje nazywane wolnymi rodnikami. Stanowią niezwykle reaktywne cząsteczki. Jeżeli dostaną się do organizmu, niszczą wszystko, co znajdzie się na ich drodze. Mają niewielkie rozmiary, które umożliwiają im wnikanie w głębsze warstwy skóry. Wówczas mogą być przyczyną stanów zapalnych, odwodnienia oraz ubytków na poziomie komórkowym. Innym skutkiem oddziaływania składników smogu jest ograniczenie dostępu tlenu, co powoduje utratę jej elastyczności i jędrności, pojawienie się zmarszczek (przedwczesne starzenie). Życie w zanieczyszczonym środowisku zwiększa również ryzyko wystąpienia zapaleń naskórka, które objawiają się w postaci wyprysków. Przesuszenie, wysypki czy trądzik to kolejne konsekwencje, z którymi mogą mierzyć się mieszkańcy skażonych okolic.
Polecane dla Ciebie
Ograniczenie negatywnego oddziaływania dymu smogowego
Najlepszym zabezpieczeniem wierzchniej warstwy ciała jest maksymalne ograniczenie jej ekspozycji na smog. Nie oznacza to przymusowej zmiany miejsca zamieszkania. Minimalizacja czasu spędzonego w skażonym powietrzu czy stosowanie systemów je oczyszczających to przykładowe działania, które z pewnością pomogą w walce z tym negatywnym czynnikiem. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja, dzięki której skóra będzie odpowiednio przygotowana na interakcję z dymem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku twarzy, szyi oraz dłoni. Oto możliwe sposoby walki ze skutkami smogu w kontekście jego wpływu na skórę:
1. Oczyszczanie.
Dokładne oczyszczanie wykonywane rano pomaga przygotować skórę do aplikacji warstwy ochronnej. Rytuał wieczornej pielęgnacji pomoże usunąć nie tylko makijaż czy pot, ale także wszelkie składniki smogu, które osiadły na cerze podczas dnia. Ze względu na to, że niektóre z nich są wyjątkowo „lepkie”, zwykłe przemycie twarzy wodą z mydłem nie jest dostateczne, żeby je usunąć. Dlatego etap wieczornego oczyszczania należy przeprowadzać dokładnie i dogłębnie. Równocześnie warto pamiętać, aby nie stosować preparatów, które mogą podrażnić wierzchnią warstwę ciała czy nadmiernie ją wysuszyć. Jej naruszenie mogłoby przyczynić się do głębszej penetracji przez wolne rodniki i w efekcie wywołania negatywnych efektów. Stosowanie łagodnych peelingów lub specjalnych szczoteczek przeznaczonych do oczyszczania skóry połączone z odpowiednią tonizacją, powinno być nieodzownym elementem ochrony przeciwsmogowej.
2. Neutralizacja.
Wolne rodniki osiadające na skórze są odpowiedzialne za większość zniszczeń wywoływanych przez zanieczyszczenie środowiska, jakim jest wymieszanie mgły z dymem i spalinami. Ich niszczycielskie działania mogą powstrzymać antyoksydanty (przeciwutleniacze). Należy je dostarczać do cery przede wszystkim od zewnątrz — poprzez stosowanie bogatego w te związki serum, np. zawierającego witaminę C, A lub E czy kwas ferulowy. Zastosowanie tego kosmetyku po porannej pielęgnacji pomoże w neutralizacji wolnych rodników podczas dnia. Wieczorna dawka przyczyni się do przyspieszenia procesów odbudowy tych elementów skóry, które uległy uszkodzeniu w wyniku ekspozycji na smog. Antyoksydanty dostarczane wewnętrznie (z pożywieniem czy suplementami) również odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej ochronie.
3. Nawilżanie i bariera.
Odpowiednie nawilżenie skóry jest nieodzownym elementem rutynowej pielęgnacji. Dodatkowo interakcja ze składnikami smogu może sprzyjać jej odwodnieniu, dlatego silnie nawilżający preparat to kolejny obowiązkowy element ochrony. Środki kosmetyczne przeznaczone do stosowania na dzień powinny w swoim składzie zawierać filtry UV — elementy obrony przed starzeniem. Przyczyniają się one nie tylko do zapobiegania oparzeniom słonecznym, ale także powodują, że chemiczne komponenty tego dymu osiadające na skórze, w mniejszym stopniu będą ją degradowały.
Odpowiednie oczyszczenie, stosowanie bogatego w antyoksydanty serum (lub kilka jego rodzajów) oraz codzienna aplikacja kremów nawilżających z filtrem przeciwsłonecznym wspomoże skórę w nierównej walce z zanieczyszczeniem powietrza.