
Kosmetyki DIY – dlaczego kobiety je pokochały?
DIY to własnoręczne tworzenie gotowych rozwiązań, w tym kosmetycznych. Co więcej, zjawisko nie jest już tylko krótkotrwałą fascynacją i podążaniem za światowymi trendami, ale sposobem na życie, próbą świadomego czerpania z bogactwa natury w połączeniu z wykorzystywaniem własnych umiejętności oraz chęci tworzenia wyjątkowych, absolutnie unikatowych produktów. Która z nas nie chciałaby mieć idealnego kosmetyku skrojonego na miarę swoich potrzeb i możliwości?
Zalety własnoręcznie robionych kosmetyków
O zaletach ręcznie robionych kosmetyków można opowiadać bez końca. Przywołując wspomnianą ideę slow life, mamy możliwość zaobserwowania między innymi poprawy jakości relacji międzyludzkich. Jak? Poprzez wspólne, kreatywne spędzanie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi – wiele z takich kosmetyków warto zrobić razem, np. w trakcie babskiego spotkania.
Pamiętacie samodzielnie wykonane maseczki do twarzy bazujące na tym, co znalazło się w szafce kuchennej lub lodówce? Teraz możemy iść o krok dalej i zrobić np. krem, glicerynowe mydełko, musujące kule do kąpieli czy masełko odżywcze. Wszystko zależy od tego na co akurat mamy ochotę i co znajduje się w zasięgu ręki.
Kosmetyki DIY to wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, np. dla koleżanki. Wiemy jaki skład oraz właściwości kosmetyku będą dla niej najodpowiedniejsze, dodatkowo podarek możemy spersonalizować i wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego, uzyskując tym samym zapach idealnie dostosowany do gustu oraz osobistych preferencji.
Własnoręcznie stworzona świeca do masażu umieszczona w pięknej, porcelanowej filiżance ze starego serwisu (nie musi to być przecież zwykłe pudełko apteczne) stanowi kolejny oryginalny gadżet w atrakcyjnym, przyciągającym wzrok opakowaniu – nietuzinkowy upominek dla każdej modnej kobiety. Również dla dziecka będzie to wyjątkowa niespodzianka, np. glicerynowe mydełko do rąk, tym bardziej intrygujące, im więcej szczegółów zostanie w nim zatopionych (listki, muszelki, drobne kamyki). Obdarowana osoba na pewno poczuje się wyjątkowo.
Kosmetyki DIY a kupione preparaty
Sporządzając kosmetyki samodzielnie, doskonale wiemy z jakich produktów i w jakich ilościach z nich korzystamy. Znamy skład, pochodzenie, często też sam sposób ich pozyskiwania.
Naturalny skład
Niekwestionowaną zaletą kosmetyków ręcznie robionych jest ich naturalny skład. Aromaty zamieniamy na olejki eteryczne, a syntetyczne emolienty na oleje roślinne. Nie ma żadnych ograniczeń przy tworzeniu receptur. Używane składniki są najwyższej jakości, wykorzystujemy je w takich proporcjach, by najlepiej się nam przysłużyły.
Świeżość
Wykonując kosmetyk w domu mamy pewność, że jest świeży. Znamy jego składniki oraz termin przydatności.
Oszczędność pieniędzy
Często kupując gotowy produkt drogeryjny, np. balsam do ciała, decydujemy się na większe opakowanie ze względu na ekonomiczność. Zanim jednak spożytkujemy go do końca często okazuje się, że jest już przeterminowany bądź po prostu nam się znudził, a w tak zwanym międzyczasie właśnie obejrzałyśmy kolejną reklamę telewizyjną jakiegoś nowego, super wydajnego specyfiku na wszystko, który koniecznie musimy mieć.
Samodzielnie wykonane kosmetyki są bardzo wydajne, wystarczy mała ilość. Idealnym przykładem jest domowej roboty peeling kawowy, warty sprawdzenia – odrobina zmielonej aromatycznej kawy, cukier (biały lub trzcinowy), olej kokosowy bądź migdałowy, a do tego kilka kropli olejku cynamonowego. Mikstura nie tylko uwiedzie zapachem, ale dodatkowo złuszczy martwy naskórek i zmniejszy efekt skórki pomarańczowej na udach, biodrach oraz pośladkach.
Polecane dla Ciebie
Skąd wziąć produkty do kosmetyków DIY?
Potrzebne artykuły znajdziemy w ekologicznych sklepach ze zdrową żywnością, punktach zielarskich czy aptekach (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych). Na początek wystarczą w zupełności dwa, trzy produkty, które będą stanowić doskonałą bazę dla tworzonych specyfików, np. masło shea, olej kokosowy oraz olej ze słodkich migdałów. Dobrze jest także zaopatrzyć się w wysokiej jakości olejek eteryczny, np. cytrynowy, pomarańczowy bądź bergamotkowy.
Ponieważ kosmetyki naturalne są uniwersalne, dysponując zaledwie kilkoma podstawowymi składnikami, łatwo możemy przygotować jeden wszechstronny produkt, stosowany jako krem do twarzy, balsam do ciała oraz odżywka do włosów. Nie zawsze potrzebujemy oddzielnego specyfiku do każdej części ciała, najważniejsza jest skuteczność. Niemniej ważny, aspekt testowania poszczególnych surowców kosmetycznych, w tym tych, które rzadko spotykamy w masowej produkcji.
Fantastyczne właściwości z uniwersalnym zastosowaniem posiada np. baza kosmetyczna, odpowiednia nawet dla wegan, nie zawiera sztucznych barwników i aromatów, a specjalnie opracowana receptura umożliwia jej dalsze wykorzystywanie – wystarczy dodać do bazy ulubione składniki aktywne w postaci olejów, maseł bądź olejków eterycznych, aby stworzyć swój własny, niepowtarzalny produkt. Receptura bazy jest na ogół wzbogacona w masło shea oraz olejek kokosowy. Jeżeli mamy cerę suchą, dojrzałą i pozbawioną jędrności, fantastycznym pomysłem będzie dodanie do oleju z opuncji figowej, z dzikiej róży czy z pestek malin. W ten sposób uczynimy kosmetyk jeszcze skuteczniejszym.