Kosmetyki DIY – dlaczego kobiety je pokochały?
Urszula Krzesiak

Kosmetyki DIY – dlaczego kobiety je pokochały?

Trend na samodzielne wytwarzanie kosmetyków pielęgnacyjnych, zwany w skrócie DIY, genialnie wpisuje się w ideę slow life, czyli uważnego, refleksyjnego podejścia do ludzi i otaczającego nas środowiska. W codziennym zabieganiu rzadko możemy skupić się na rzeczach z pozoru błahych, które w długofalowej perspektywie przyczyniają się do poprawy ogólnie rozumianego komfortu życia. Bazujemy na gotowych sposobach postępowania i rozwiązaniach, korzystając z dróg na skróty. Sięgamy po wysoko przetworzone produkty żywnościowe, nie czytając ich składów, podobnie jak w przypadku preparatów stosowanych w pielęgnacji.

DIY to własnoręczne tworzenie gotowych rozwiązań, w tym kosmetycznych. Co więcej, zjawisko nie jest już tylko krótkotrwałą fascynacją i podążaniem za światowymi trendami, ale sposobem na życie, próbą świadomego czerpania z bogactwa natury w połączeniu z wykorzystywaniem własnych umiejętności oraz chęci tworzenia wyjątkowych, absolutnie unikatowych produktów. Która z nas nie chciałaby mieć idealnego kosmetyku skrojonego na miarę swoich potrzeb i możliwości?

Zalety własnoręcznie robionych kosmetyków

O zaletach ręcznie robionych kosmetyków można opowiadać bez końca. Przywołując wspomnianą ideę slow life, mamy możliwość zaobserwowania między innymi poprawy jakości relacji międzyludzkich. Jak? Poprzez wspólne, kreatywne spędzanie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi – wiele z takich kosmetyków warto zrobić razem, np. w trakcie babskiego spotkania.

Pamiętacie samodzielnie wykonane maseczki do twarzy bazujące na tym, co znalazło się w szafce kuchennej lub lodówce? Teraz możemy iść o krok dalej i zrobić np. krem, glicerynowe mydełko, musujące kule do kąpieli czy masełko odżywcze. Wszystko zależy od tego na co akurat mamy ochotę i co znajduje się w zasięgu ręki.

Kosmetyki DIY to wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, np. dla koleżanki. Wiemy jaki skład oraz właściwości kosmetyku będą dla niej najodpowiedniejsze, dodatkowo podarek możemy spersonalizować i wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego, uzyskując tym samym zapach idealnie dostosowany do gustu oraz osobistych preferencji.

Własnoręcznie stworzona świeca do masażu umieszczona w pięknej, porcelanowej filiżance ze starego serwisu (nie musi to być przecież zwykłe pudełko apteczne) stanowi kolejny oryginalny gadżet w atrakcyjnym, przyciągającym wzrok opakowaniu – nietuzinkowy upominek dla każdej modnej kobiety. Również dla dziecka będzie to wyjątkowa niespodzianka, np. glicerynowe mydełko do rąk, tym bardziej intrygujące, im więcej szczegółów zostanie w nim zatopionych (listki, muszelki, drobne kamyki). Obdarowana osoba na pewno poczuje się wyjątkowo.

Kosmetyki DIY a kupione preparaty

Sporządzając kosmetyki samodzielnie, doskonale wiemy z jakich produktów i w jakich ilościach z nich korzystamy. Znamy skład, pochodzenie, często też sam sposób ich pozyskiwania.

Naturalny skład
Niekwestionowaną zaletą kosmetyków ręcznie robionych jest ich naturalny skład. Aromaty zamieniamy na olejki eteryczne, a syntetyczne emolienty na oleje roślinne. Nie ma żadnych ograniczeń przy tworzeniu receptur. Używane składniki są najwyższej jakości, wykorzystujemy je w takich proporcjach, by najlepiej się nam przysłużyły.

Świeżość
Wykonując kosmetyk w domu mamy pewność, że jest świeży. Znamy jego składniki oraz termin przydatności.

Należy pamiętać, że termin ważności własnoręcznie stworzonego kremu jest dużo krótszy niż jego odpowiednika z drogeryjnej półki, dzieje się tak dlatego, że kosmetyk DIY nie zawiera substancji konserwujących! Produkty należy przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu – najlepiej w lodówce.

Oszczędność pieniędzy
Często kupując gotowy produkt drogeryjny, np. balsam do ciała, decydujemy się na większe opakowanie ze względu na ekonomiczność. Zanim jednak spożytkujemy go do końca często okazuje się, że jest już przeterminowany bądź po prostu nam się znudził, a w tak zwanym międzyczasie właśnie obejrzałyśmy kolejną reklamę telewizyjną jakiegoś nowego, super wydajnego specyfiku na wszystko, który koniecznie musimy mieć.

Samodzielnie wykonane kosmetyki są bardzo wydajne, wystarczy mała ilość. Idealnym przykładem jest domowej roboty peeling kawowy, warty sprawdzenia – odrobina zmielonej aromatycznej kawy, cukier (biały lub trzcinowy), olej kokosowy bądź migdałowy, a do tego kilka kropli olejku cynamonowego. Mikstura nie tylko uwiedzie zapachem, ale dodatkowo złuszczy martwy naskórek i zmniejszy efekt skórki pomarańczowej na udach, biodrach oraz pośladkach.

Polecane dla Ciebie

Skąd wziąć produkty do kosmetyków DIY?

Potrzebne artykuły znajdziemy w ekologicznych sklepach ze zdrową żywnością, punktach zielarskich czy aptekach (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych). Na początek wystarczą w zupełności dwa, trzy produkty, które będą stanowić doskonałą bazę dla tworzonych specyfików, np. masło shea, olej kokosowy oraz olej ze słodkich migdałów. Dobrze jest także zaopatrzyć się w wysokiej jakości olejek eteryczny, np. cytrynowy, pomarańczowy bądź bergamotkowy.

Ponieważ kosmetyki naturalne są uniwersalne, dysponując zaledwie kilkoma podstawowymi składnikami, łatwo możemy przygotować jeden wszechstronny produkt, stosowany jako krem do twarzy, balsam do ciała oraz odżywka do włosów. Nie zawsze potrzebujemy oddzielnego specyfiku do każdej części ciała, najważniejsza jest skuteczność. Niemniej ważny, aspekt testowania poszczególnych surowców kosmetycznych, w tym tych, które rzadko spotykamy w masowej produkcji.

Fantastyczne właściwości z uniwersalnym zastosowaniem posiada np. baza kosmetyczna, odpowiednia nawet dla wegan, nie zawiera sztucznych barwników i aromatów, a specjalnie opracowana receptura umożliwia jej dalsze wykorzystywanie – wystarczy dodać do bazy ulubione składniki aktywne w postaci olejów, maseł bądź olejków eterycznych, aby stworzyć swój własny, niepowtarzalny produkt. Receptura bazy jest na ogół wzbogacona w masło shea oraz olejek kokosowy. Jeżeli mamy cerę suchą, dojrzałą i pozbawioną jędrności, fantastycznym pomysłem będzie dodanie do oleju z opuncji figowej, z dzikiej róży czy z pestek malin. W ten sposób uczynimy kosmetyk jeszcze skuteczniejszym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij