Porody domowe są trzykrotnie bardziej niebezpieczne od szpitalnych
Katarzyna Szulik

Porody domowe są trzykrotnie bardziej niebezpieczne od szpitalnych

Kobiety, które rodzą dzieci poza szpitalem, są trzy razy bardziej narażone na wystąpienie komplikacji okołoporodowych, ze śmiercią noworodka włącznie, w porównaniu z tymi, które decydują się na poród szpitalny. Do takich wniosków doszli naukowcy z Ben Gurion University w Izraelu we współpracy z badaczami z Soroka University Medical Center. 

Sformułowanie tych wniosków nastąpiło na podstawie analizy porównawczej przebiegu ponad 3500 porodów kobiet, które rodziły dzieci poza szpitalem oraz 240 tysięcy rodzących we wspomnianym Soroka University Medical Center między 1991 a 2014 rokiem. Jej wyniki pokazały, że średnio 15 na każde 1000 dzieci urodzonych w warunkach domowych (pozaszpitalnych) jest zagrożona śmiercią, podczas gdy w przypadku porodu w placówce to niebezpieczeństwo wynosi jedynie 5 na 1000 przypadków. 

Po wzięciu pod uwagę takich czynników, jak zdrowie matki, jej wiek, stosunek do używek (między innymi do palenia papierosów) i tło etniczne, ryzyko urodzenia martwego dziecka wciąż było o 2,6 raza wyższe w przypadku porodów domowych w porównaniu do tych przyjmowanych w szpitalu. 

Poród szpitalny to większe bezpieczeństwo

Badanie naukowców z Izraela pozostaje w zgodzie z efektami większych analiz prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i potwierdza hipotezę mówiącą, że poród w warunkach pozaszpitalnych jest znacznie bardziej niebezpieczny w porównaniu do tego odbywającego się w placówce ochrony zdrowia. Naukowcy nie mają wątpliwości, że szpital w tej sytuacji zapewnia najlepsze i najpewniejsze warunki do przyjęcia porodu, zarówno dla matek, jak i dzieci. Nawet biorąc pod uwagę postępy współczesnej medycyny, poród pozostaje traumatyczną okolicznością dla matki i dziecka, dlatego trzeba być przygotowanym na każdy z możliwych scenariuszy.

Możliwość stałej kontroli stanu zdrowia i parametrów życiowych matki i noworodka, jak również bieżący dostęp do terapii ratujących życie i sal operacyjnych daje zespołowi medycznemu niezaprzeczalną przewagę i znacznie lepsze warunki do skutecznego rozwiązania trudnej sytuacji okołoporodowej. 

Poród domowy niezależnie od czynników ryzyka

Mimo to, istnieją również naukowe argumenty przemawiające za domowymi porodami. Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Oregon State University wynika, że w przypadku kobiet posiadających cechy zwiększające ryzyko ciąży, takie jak wiek powyżej 35 roku życia, nadwaga lub przejście porodu siłami natury po cięciu cesarskim, poród domowy może być opcją lepszą od szpitalnego. Badacze brali pod uwagę 10 najczęściej występujących czynników ryzyka: pierwszy poród, zaawansowany wiek, otyłość, cukrzyca, stan przedrzucawkowy, przenoszona ciąża, ciąża bliźniacza czy poprzedni poród przez cięcie cesarskie. Jak się okazało kobiety, które mają za sobą przynajmniej jeden poród siłami natury (niezależnie od ewentualnego drugiego drogą cięcia cesarskiego), miały wysokie prawdopodobieństwo powodzenia przy porodzie domowym. Wiek lub waga również nie mają większego znaczenia w kontekście ewentualnego porodu domowego i nie powinny stanąć mu na przeszkodzie. 

Polecane dla Ciebie

Rodzenie w domu sprzyja karmieniu piersią

Z kolie badania naukowców z Trinity College w Dublinie pokazało, że kobiety rodzące w warunkach domowych są dwukrotnie bardziej skłonne do karmienia dzieci piersią w porównaniu do matek, których dzieci przyszły na świat w szpitalu. Przy badaniu naukowcy wzięli pod uwagę dane pochodzące od niemal 30 tysięcy kobiet. Jak się okazało, poród domowy jest ściśle powiązany z karmieniem piersią tuż po porodzie oraz minimalnym zalecanym okresem karmienia wynoszącym 6 miesięcy. Matki rodzące w domu były bardziej skłonne do zachowania minimalnego okresu karmienia w stosunku do tych, które rodziły w szpitalach (odpowiedni 22 proc. i 9 proc.). Taki stan rzeczy wynika z faktu, że podczas domowego porodu nad kobietą zazwyczaj czuwa wyłącznie jedna osoba, czyli położna, co wiąże się również z faktem lepszego przygotowania matki do naturalnego karmienia. Domowe warunki sprzyjają również kangurowaniu, czyli kontaktów z dzieckiem na zasadzie „skóra do skóry”, który jest uważany za czynnik sprzyjający naturalnemu karmieniu i formowaniu więzi dziecka z matką. Domowy poród wiąże się również z redukcją stresu związaną z jego medykalizacją. Mowa między innymi o stosowaniu szczypiec lub próżniociągu podczas porodu. Stres jest czynnikiem utrudniającym produkcję mleka, podobnie jak nadużywanie leków uśmierzających ból. 

Wykazano również, że podawanie sztucznych mieszanek we wczesnym okresie życia znacząco redukuje prawdopodobieństwo rozpoczęcia naturalnego karmienia w późniejszym okresie oraz skraca czas jego trwania. Porodom szpitalnym często towarzyszy karmienie mlekiem modyfikowanym, co jest kojarzone przede wszystkim z wygodą. W niedoinwestowanych szpitalach z niewystarczającą liczbą personelu indywidualna pomoc w rozwiązywaniu problemów z karmieniem może okazać się niemożliwa. 

1.    Clare Quigley, Cristina Taut, Tamara Zigman, Louise Gallagher, Harry Campbell, Lina Zgaga. Association between home birth and breast feeding outcomes: a cross-sectional study in 28 125 mother–infant pairs from Ireland and the UK. BMJ Open, 2016; 6 (8): e010551 DOI: 10.1136/bmjopen-2015-010551
2.    Ben-Gurion University of the Negev, Home Births Three Times More Dangerous Than Hospital Births, Say BGU Researchers, “in.bgu.ac.il” [online] http://in.bgu.ac.il/en/pages/news/home_hospital.aspx [dostęp] 05.03.2019 r. 
3.    Marit L. Bovbjerg, Melissa Cheyney, Jennifer Brown, Kim J. Cox, Lawrence Leeman. Perspectives on risk: Assessment of risk profiles and outcomes among women planning community birth in the United States. Birth, 2017; DOI: 10.1111/birt.12288

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij