Choroby serca mają źródło w łonie matki
Katarzyna Szulik

Choroby serca mają źródło w łonie matki

Choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę śmierci spośród wszystkich, którymi dotknięta jest ludzka populacja. Najnowsze badania prowadzone na modelu zwierzęcym przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge sugerują, że czynniki ryzyka względem tych schorzeń powstają już na etapie płodowym.

Wyniki wspomnianego badania ukazały się na łamach pisma „PLOS Biology” i dotyczą przede wszystkim potomstwa matek, których ciąża miała skomplikowany przebieg, skutkując podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Powszechnie wiadomo, że ryzyko schorzeń serca jest wypadkową czynników genetycznych i środowiskowych, jednak długo podejrzewano, że o ich pojawieniu się decyduje tak wczesny etap. Co więcej, badacze sugerują, że te, które wykształcą się na etapie prenatalnym, w ogromnym stopniu rzutują na przyszłe zdrowie serca. Wiadomo na przykład, że dzieci matek, które były otyłe w okresie ciąży są bardziej narażone na wystąpienie chorób serca od potomstwa tych o prawidłowej wadze.

Niedotlenienie szkodzi sercu

Naukowcy z Cambridge skupili się na skutkach przewlekłego niedotlenienia płodu w kontekście przyszłego ryzyka chorób serca.

Niedotlenienie jest jedną z najczęstszych komplikacji ciąż o trudnym przebiegu, wynikających między innymi z problemów z łożyskiem, cukrzycy ciążowej czy palenia tytoniu.

Ich badania pokazały, że u dzieci urodzonych z takich ciąż częściej stwierdza się podwyższone ciśnienie krwi i sztywność naczyń krwionośnych w porównaniu z tymi, które na etapie płodowym nie doświadczyły takich komplikacji. Wspomniane dolegliwości należą do czynników bezpośrednio zwiększających ryzyko występowania chorób serca.

Szansa na nową terapię profilaktyczną

W badaniu naukowcy wykorzystywali owce będące w ciąży o skomplikowanym przebiegu. Zwierzęta zostały poddane terapii na bazie witaminy C będącej antyoksydantem. Jak się okazało, próba redukcji negatywnych skutków ciąży już na etapie płodowym jest w stanie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Biorąc pod uwagę, że wspomnianą witaminę uważa się za stosunkowo słaby przeciwutleniacz, przyszłe badania powinny skupić się na identyfikacji skuteczniejszych terapii prewencyjnych. Wnioski naukowców pokazują, że w radzeniu sobie z chorobami serca powinniśmy przywiązywać największą wagę właśnie do profilaktyki, inicjowanej na możliwie najwcześniejszym etapie życia.

Polecane dla Ciebie

Smog kontra serce

O tej porze roku na znaczeniu zyskuje zagadnienie wpływu smogu na kondycję serca. Badania naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu prowadzone we współpracy z Holendrami tłumaczą, w jaki sposób smog wpływa na pogorszenie kondycji serca. Okazuje się, że wdychane cząstki mogą przenikać bezpośrednio do krwiobiegu.

Wyniki ich badań opublikowało prestiżowe pismo „ACS Nano”. Wnioski wyciągnięto, badając zachowanie obojętnych chemicznie nanocząstek złota o rozmiarach zbliżonych do tych, które tworzą samochodowe spaliny, a więc porównywalnych do pyłów smogowych.

Na ich działanie przez dwie godziny wystawionych było 14 ochotników, którzy w tym czasie wykonywali ćwiczenia fizyczne, a więc oddychali głębiej. Następnego dnia złoto wykryto w krwi większości z nich, a w organizmach części ochotników ich ślady odnajdowano nawet po trzech miesiącach. Na tej podstawie naukowcy postawili tezę, że wspomniane nanocząstki są zbyt małe, by mogły zostać przefiltrowane w nosie, a gdy trafią do płuc, przedostają się do naczyń krwionośnych przez ściany pęcherzyków. Biorąc pod uwagę, że w przypadku smogu mamy do czynienia z tą samą wielkością cząstek, zanieczyszczenia również mogłyby przenikać bezpośrednio do krwi, wywołując na przykład choroby serca czy udary mózgu.

Podobne wyniki uzyskano, gdy na działanie mikrocząstek wystawione zostały osoby o zablokowanych naczyniach krwionośnych, które później poddano operacji naczyń, usuwając te, które uległy uszkodzeniu. W nich również odnaleziono ślady nanocząstek złota.

Serce zabija najczęściej

W Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzono badania, smog prowadzi do przedwczesnej śmierci około 40 tys. osób, w dużej mierze przyczyniając się do rozwoju chorób układu krążenia. W Polsce schorzenia tego typu odpowiadają za około 45 proc. ze średnio 400 tysięcy zgonów odnotowywanych każdego roku (za raportem NIZP-PZH pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”). Nie jest jasne, za ile z nich odpowiada smog, ale w świetle dostępnej wiedzy można przypuszczać, że ma on wpływ na te alarmujące dane.

Choroby układu krążenia niezmiennie odpowiadają za największą liczbę zgonów, a tuż za nimi – z odsetkiem wynoszącym 25 procent – uplasowały się nowotwory. Kolejne 7 procent zgonów wiąże się z urazami i zatruciami, natomiast pozostałe śmierci uznano za nieposiadające jednoznacznej przyczyny.

Problemy z krążeniem nie tylko najczęściej zabijają, ale także dużej mierze przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. W przypadku mężczyzn ze schorzeniami tego typu wiąże się aż jedna piąta utraconych potencjalnych lat życia, przy czym za przedwczesną uznaje się śmierć przed 75. rokiem życia. Co więcej, Polacy umierają na choroby tego typu niemal dwukrotnie częściej niż wynosi przeciętna Europejska.

  1. K. L. Brain, B. J. Allison, Y. Niu i in., Intervention against hypertension in the next generation programmed by developmental hypoxia, „PLOS Biology”, 2019; 17 (1): e2006552 DOI: 10.1371/journal.pbio.2006552.
  2. M. R. Miller, J. B. Raftis, J. P. Langrish i in., Inhaled Nanoparticles Accumulate at Sites of Vascular Disease, „ACS Nano”, 2017 11 (5), 4542-4552, DOI: 10.1021/acsnano.6b08551.
  3. J. Wojteczek, Raport NIZP-PZH: nierówni w zdrowiu, „Serwis Zdrowie” [online], https://zdrowie.pap.pl/raport/raport-nizp-pzh-nierowni-w-zdrowiu, [dostęp”] 29.01.2019.
  4. Raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, red. B. Wojtyniak, P. Goryński, http://bazawiedzy.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/01/sytuacja_zdrowotna_2018.zip, [dostęp:] 29.01.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij