Kolejny powód, by przyjmować witaminę D w ciąży
Katarzyna Szulik

Kolejny powód, by przyjmować witaminę D w ciąży

Badania naukowców z Australii i Danii pokazały, że noworodki urodzone z niedoborem witaminy D są znacznie bardziej narażone na wystąpienie schizofrenii w dorosłym życiu w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie doświadczyli takich niedoborów. To kolejny mocny argument potwierdzający rolę witaminy D w diecie ciężarnych.

Wspólne badanie naukowców z Instytutu Badania Mózgu Queensland University oraz Aarhaus University w Danii polegało na analizie próbek krwi pochodzących od ponad 2600 Duńczyków urodzonych między rokiem 1981 a 2000, u których w wieku dorosłym zdiagnozowano schizofrenię. We wspomnianych próbkach pobranych w chwili porodu badana była koncentracja witaminy D, na podstawie czego stwierdzano, czy jej poziom był właściwy. Tak uzyskane wyniki zostały porównane z danymi pochodzącymi z grupy kontrolnej osób, które nigdy nie chorowały na schizofrenię. Jak się okazało, u dzieci urodzonych z niedoborem witaminy D ryzyko zapadnięcia na schizofrenię było o 44 procent wyższe niż u tych, które przyszły na świat bez niedoborów.

Brak słońca sprzyja chorobom psychicznym

Z występowaniem schizofrenii wiąże się wiele czynników ryzyka – zarówno natury genetycznej, jak i środowiskowej – ale badanie pokazało, że prenatalne niedobory witaminy D mogłyby odpowiadać za nawet 8 procent przypadków schizofrenii w Danii. Ta teza wiąże się z inną, sformułowaną niezależnie, która sugeruje, że prawdopodobieństwo zapadnięcia na schizofrenię jest wyższe u osób urodzonych zimą lub wiosną. Matki, których ciąża kończyła się w tym okresie, mogły spędzić większość jej trwania w warunkach niższej ekspozycji na światło słoneczne, co ściśle wiąże się z niedoborami witaminy D.

Wyniki wspomnianego badania potwierdziły tezę o związku między niedoborem witaminy D a schizofrenią, postawioną w 2016 roku przez jednego z jego współautorów, profesora Johna McGratha. Kolejnym zamiarem naukowców z zespołu jest przeprowadzenie zrandomizowanych badań klinicznych nad suplementacją witaminą D przez kobiety w ciąży i jej wpływem na rozwój mózgu dziecka oraz wystąpienie zaburzeń neurorozwojowych, takich jak autyzm i schizofrenia.

Schizofrenia to kwestia bliskości

Warto przypomnieć, że na ryzyko rozwoju chorób psychicznych u dzieci wpływa także ciągłość ich kontaktu z matką tuż po narodzinach. Naukowcy z Indiana University wykazali, że nawet rozłąka trwająca zaledwie dobę może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów psychicznych w wieku dorosłym. Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie na szczurach, ponieważ mózgi gryzoni i ludzi mają podobną strukturę. Dla obu gatunków rozłąkę z matką w wieku dziecięcym można uznać za traumę, która wpływa na późniejsze życie potomstwa – nawet, jeśli nie są w stanie jej pamiętać. U gryzoni oddzielonych od matek stwierdzono między innymi zaburzenia pamięci i gorszą komunikację między poszczególnymi częściami mózgu. Zmiany tego typu mogą prowadzić do rozwoju schizofrenii w późniejszym życiu.

Polecane dla Ciebie

Witamina D a ryzyko poronienia

O ważnej roli witaminy D w żywieniu kobiet w ciąży mówią również wyniki badań opublikowanych w czerwcu 2018 roku. Według naukowców z Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development niedobory witaminy D u kobiet w ciąży, które mają za sobą utratę dziecka na etapie płodowym, mogą zwiększać ryzyko kolejnego poronienia.

W swojej analizie badacze chcieli zweryfikować wcześniejsze doniesienia, z których wynikało, że kobiety, w których organizmie stwierdzono wyższe poziomy witaminy D, chcące poddać się procedurze sztucznego zapłodnienia in vitro, zachodzą w ciążę częściej niż te, u których wspomniany poziom był niższy. Wspomnianej tezy jak dotąd nie sprawdzono pod kątem kobiet zachodzących w ciążę metodami naturalnymi.

Jak się okazało, kobiety, u których stężenie witaminy D znajdowało się na prawidłowym poziomie, miały o 10 procent wyższe szanse zajścia w ciążę i o 15 procent większe prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka w porównaniu z tymi, u których stwierdzono niedobory. Wśród kobiet, które zaszły w ciążę, każde 10 nanogramów witaminy D na mililitr krwi obniżało ryzyko poronienia o 12 procent, przy czym jej poziom w ósmym tygodniu ciąży nie miał związku z prawdopodobieństwem utraty dziecka.

Badacze podkreślają, że wspomniane badanie nie dowodzi przyczyny i skutku – nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że przyjmowanie większych ilości witaminy D przed zajściem w ciążę w sposób jednoznaczny przełoży się na zmniejszenie ryzyka poronienia. Odkrycie natury tej relacji i formułowanie zaleceń na jej bazie wymaga dalszych badań.

Witamina D w ciąży to konieczność

Choć naukowcy wzbraniają się przed wyciąganiem jednoznacznych wniosków na temat związku witaminy D z powodzeniem ciąży, suplementacja nią jest stanowczo zalecana kobietom w tym stanie oraz starającym się o dziecko. Jak pokazują badania, w zasadzie wszystkie noworodki urodzone w Polsce doświadczają jej niedoboru. Jej rola wiąże się również z prawidłowym rozwojem mózgu dziecka, ale też z jego późniejszą podatnością na infekcje. Witamina D3 pozwala też zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży. W grupie nazywanej wielką piątką składników zalecanych do suplementacji znajdują się również kwas foliowy, jod, żelazo oraz kwasy DHA.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij