Korzyści z karmienia piersią
Krzysztof Słomiak

Korzyści z karmienia piersią

Karmienie piersią ma wiele korzyści nie tylko dla dziecka, ale i dla samej mamy. Przyjrzyjmy się im i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście to się opłaca, czy może to tylko mity, które krążą w Internecie.

Karmienie piersią to bardzo ważny czas w życiu każdej kobiety. W tym czasie młoda mama nawiązuje z dzieckiem szczególną więź. Dziecko w tym czasie uczy się jej zapachu, oswaja się z dotykiem jej skóry i ciepłem ciała. Będąc blisko serca, ma ono możliwość słyszeć bicie serca mamy.

Kiedy jest Ci trudno

Karmienie piersią nie zawsze jest proste, łatwe i przyjemne. Z opinii wielu matek karmiących wynika, że karmienie piersią często jest trudne i uciążliwe. Piersi bolą, są obrzmiałe, pokarm nie chce lecieć albo wycieka zbyt obficie. Na pewno jest to jeden z pierwszych trudów macierzyństwa. Decyzja o karmieniu dziecka własnym pokarmem, powinna być przemyślana. Warto znać zalety karmienia piersią. Wady na pewno odczujesz sama. Nie warto jednak podejmować decyzji o zaprzestaniu karmienia piersią pod wpływem chwili i przejściowej niewygody.

Lepszego pokarmu nie dostaniesz

Faktem jest, że nie kupisz w sklepie niczego tak wartościowego, jak Twoje mleko. Mleko matki jest pokarmem w pełni zoptymalizowanym i w 100% spełniającym potrzeby malca.

Kobiece mleko jest doskonale zbilansowane pod względem zawartości składników odżywczych – w tym węglowodanów, białka, tłuszczów, aminokwasów, witamin (z wyjątkiem witamin D i K, które trzeba podawać dziecku dodatkowo) i składników mineralnych.

Pokarm matki łatwo się przyswaja i wchłania z przewodu pokarmowego dziecka. Do tego jest bezpieczny dla układu trawienia dziecka. Człowiek jako ssak jest z natury przygotowany do pobierania mleka od matki. Mleko wypełnia całkowicie potrzeby nawadniania organizmu dziecka. Pierwsze mleko (tzw. siara) jest szczególnie bogata w przeciwciała; wspomaga regulację i dojrzewanie układu pokarmowego noworodka. Pokarm w postaci naturalnej łatwo się transportuje, ma zawsze idealną temperaturę, a podanie go dziecku nie wymaga w większości przypadków żadnego wspomagania.

Powiązane produkty

Karmienie jako rytuał

Mleko matki uczy dziecko nowych doznań i otwiera na nowe smaki. Karmienie piersią podtrzymuje więź pomiędzy matką i dzieckiem, zarówno ze strony rodzicielki, jak i noworodka. Jest to relacja obustronna. Ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości. Ciekawym jest, że to ciało matki dostosowuje się do potrzeb maluszka. Laktacja jest procesem dynamicznym i samoregulującym się. Oznacza to, że ilość i jakość wytwarzanego w piersiach pokarmu zmienia się w zależności od wieku niemowlęcia, liczby posiłków, a nawet pory dnia, dopasowując się do potrzeb dziecka.

Sposób i częstotliwość podawania dziecku mleka będą wpływały na to, jaki pokarm ono otrzyma. Pokarm będzie się zmieniał i dostosowywał wraz z porą dnia, roku i wiekiem dziecka.

Ochrona dla dziecka

Naturalny pokarm jest najlepszym, jaki może dostać do jedzenia nasze dziecko. Jest lekkostrawny, znacznie rzadziej niż mleko modyfikowane powoduje u dziecka wzdęcia i kolki. Pokarm taki zapobiega też reakcjom alergicznym. Wystąpieniu alergii u małego dziecka sprzyja wczesne zetknięcie się z białkiem obcego gatunku, np. białkiem mleka krowiego. Reakcja może być na tyle gwałtowna, że utrwali się na całe życie. Dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze miesiące życia mają większą szansę uniknięcia alergii pokarmowej, gdyż skład białka mleka kobiecego, czyli homogenicznego, nie wywołuje reakcji nadwrażliwości. Noworodek nie produkuje własnych przeciwciał odpornościowych przez pierwsze 3 miesiące życia. W przypadku karmienia piersią otrzymuje on odpowiednie immunoglobuliny z mlekiem matki. Z badań wynika, że karmienie piersią sprzyja również rozwojowi intelektualnemu dziecka. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Ochrona dla kobiety

Karmienie piersią wpływa znacząco na ochronę mamy przed chorobami nowotworowymi piersi i jajników. Wymaga od organizmu wzmożonego wysiłku. Produkcja dodatkowych białek będzie zużywała energię.

Karmienie piersią przez to przyspiesza powrót mamy do formy po ciąży. Mama karmiąca traci tyle kalorii dziennie, co przy przebiegnięciu 1,5 km, przepłynięciu 30 basenów lub skakaniu przez skakankę nieustannie przez 20 minut.

Podczas ssania piersi przez dziecko w organizmie kobiety stymulowane jest wytwarzanie oksytocyny, która wpływa na szybsze obkurczanie się mięśnia macicy po porodzie, a dzięki temu krótsze jest krwawienie poporodowe i szybszy powrót do normalnego stanu. Szybkie obkurczanie się macicy zapobiega też infekcjom i nadmiernej utracie krwi. Karmienie piersią zapobiega również osteoporozie i zmniejsza ryzyko depresji.

Aspekt finansowy

Ważną kwestią jest sfera finansowa. Pokarm matki jest dostępny nieodpłatnie. Trzeba tylko dbać, by jakość diety była odpowiednia. Nie ma potrzeby przygotowywania mieszanek pokarmowych, mleka zastępczego, które jest dość drogie, sterylizowania butelek i smoczków. Karmienie piersią nie rujnuje więc budżetu domowego. Policzono również, że nawet, jeśli trzeba kupić laktator i akcesoria do niego, nakłady finansowe są i tak znacznie mniejsze niż wtedy, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym.

Z powyższych rozważań wynika, że karmienie piersią ma więcej zalet niż wad. Kiedy przyjdą trudne czasy – pomyśl o wszystkich wymienionych zaletach, a łatwiej będzie Ci przetrwać trudne chwile.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij