
Korzyści z karmienia piersią
Karmienie piersią to bardzo ważny czas w życiu każdej kobiety. W tym czasie młoda mama nawiązuje z dzieckiem szczególną więź. Dziecko w tym czasie uczy się jej zapachu, oswaja się z dotykiem jej skóry i ciepłem ciała. Będąc blisko serca, ma ono możliwość słyszeć bicie serca mamy.
Kiedy jest Ci trudno
Karmienie piersią nie zawsze jest proste, łatwe i przyjemne. Z opinii wielu matek karmiących wynika, że karmienie piersią często jest trudne i uciążliwe. Piersi bolą, są obrzmiałe, pokarm nie chce lecieć albo wycieka zbyt obficie. Na pewno jest to jeden z pierwszych trudów macierzyństwa. Decyzja o karmieniu dziecka własnym pokarmem, powinna być przemyślana. Warto znać zalety karmienia piersią. Wady na pewno odczujesz sama. Nie warto jednak podejmować decyzji o zaprzestaniu karmienia piersią pod wpływem chwili i przejściowej niewygody.
Lepszego pokarmu nie dostaniesz
Faktem jest, że nie kupisz w sklepie niczego tak wartościowego, jak Twoje mleko. Mleko matki jest pokarmem w pełni zoptymalizowanym i w 100% spełniającym potrzeby malca.
Pokarm matki łatwo się przyswaja i wchłania z przewodu pokarmowego dziecka. Do tego jest bezpieczny dla układu trawienia dziecka. Człowiek jako ssak jest z natury przygotowany do pobierania mleka od matki. Mleko wypełnia całkowicie potrzeby nawadniania organizmu dziecka. Pierwsze mleko (tzw. siara) jest szczególnie bogata w przeciwciała; wspomaga regulację i dojrzewanie układu pokarmowego noworodka. Pokarm w postaci naturalnej łatwo się transportuje, ma zawsze idealną temperaturę, a podanie go dziecku nie wymaga w większości przypadków żadnego wspomagania.
Powiązane produkty
Karmienie jako rytuał
Mleko matki uczy dziecko nowych doznań i otwiera na nowe smaki. Karmienie piersią podtrzymuje więź pomiędzy matką i dzieckiem, zarówno ze strony rodzicielki, jak i noworodka. Jest to relacja obustronna. Ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości. Ciekawym jest, że to ciało matki dostosowuje się do potrzeb maluszka. Laktacja jest procesem dynamicznym i samoregulującym się. Oznacza to, że ilość i jakość wytwarzanego w piersiach pokarmu zmienia się w zależności od wieku niemowlęcia, liczby posiłków, a nawet pory dnia, dopasowując się do potrzeb dziecka.
Ochrona dla dziecka
Naturalny pokarm jest najlepszym, jaki może dostać do jedzenia nasze dziecko. Jest lekkostrawny, znacznie rzadziej niż mleko modyfikowane powoduje u dziecka wzdęcia i kolki. Pokarm taki zapobiega też reakcjom alergicznym. Wystąpieniu alergii u małego dziecka sprzyja wczesne zetknięcie się z białkiem obcego gatunku, np. białkiem mleka krowiego. Reakcja może być na tyle gwałtowna, że utrwali się na całe życie. Dzieci karmione wyłącznie piersią przez pierwsze miesiące życia mają większą szansę uniknięcia alergii pokarmowej, gdyż skład białka mleka kobiecego, czyli homogenicznego, nie wywołuje reakcji nadwrażliwości. Noworodek nie produkuje własnych przeciwciał odpornościowych przez pierwsze 3 miesiące życia. W przypadku karmienia piersią otrzymuje on odpowiednie immunoglobuliny z mlekiem matki. Z badań wynika, że karmienie piersią sprzyja również rozwojowi intelektualnemu dziecka. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
Ochrona dla kobiety
Karmienie piersią wpływa znacząco na ochronę mamy przed chorobami nowotworowymi piersi i jajników. Wymaga od organizmu wzmożonego wysiłku. Produkcja dodatkowych białek będzie zużywała energię.
Podczas ssania piersi przez dziecko w organizmie kobiety stymulowane jest wytwarzanie oksytocyny, która wpływa na szybsze obkurczanie się mięśnia macicy po porodzie, a dzięki temu krótsze jest krwawienie poporodowe i szybszy powrót do normalnego stanu. Szybkie obkurczanie się macicy zapobiega też infekcjom i nadmiernej utracie krwi. Karmienie piersią zapobiega również osteoporozie i zmniejsza ryzyko depresji.
Aspekt finansowy
Ważną kwestią jest sfera finansowa. Pokarm matki jest dostępny nieodpłatnie. Trzeba tylko dbać, by jakość diety była odpowiednia. Nie ma potrzeby przygotowywania mieszanek pokarmowych, mleka zastępczego, które jest dość drogie, sterylizowania butelek i smoczków. Karmienie piersią nie rujnuje więc budżetu domowego. Policzono również, że nawet, jeśli trzeba kupić laktator i akcesoria do niego, nakłady finansowe są i tak znacznie mniejsze niż wtedy, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym.
Z powyższych rozważań wynika, że karmienie piersią ma więcej zalet niż wad. Kiedy przyjdą trudne czasy – pomyśl o wszystkich wymienionych zaletach, a łatwiej będzie Ci przetrwać trudne chwile.