Większy budżet na bezpłatne leki dla seniorów
Katarzyna Szulik

Większy budżet na bezpłatne leki dla seniorów

O 50 mln złotych zwiększy się tegoroczna pula środków przeznaczonych na sfinansowanie leków dla seniorów powyżej 75. roku życia – zadecydował Sejm na ostatnim posiedzeniu. Tym samym kwota przeznaczona na ten cel w tegorocznym budżecie zwiększy się do niemal 700 mln złotych. Zgodnie z deklaracją rządu, zwiększenie finansowania było możliwe dzięki dodatkowym pieniądzom pozyskanym dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Parlamentarzyści przyjęli nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych niemal jednomyślnie – „za” głosowało 415 osób. Platforma Obywatelska zaproponowała poprawki do wspomnianej ustawy, jednak zostały one odrzucone sejmową większością. 

Program darmowych leków dla seniorów, znany pod nazwą 75 plus, funkcjonuje od 1 września 2016 roku. Został wprowadzony przez rząd PiS i zakłada bezpłatny dostęp do wybranych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla wszystkich Polaków, którzy ukończyli 75 lat.

Ogromna popularność programu

Program cieszy się dużą popularnością wśród jego odbiorców. Zgodnie z informacjami serwisu Polityka Zdrowotna, leki wydawane bezpłatnie seniorom stanowią już 9% wszystkich leków na receptę przepisywanych Polakom niezależnie od ich wieku. Stanowią one przytłaczającą większość leków wypisywanych seniorom przez lekarzy rodzinnych – aż 91 procent. Ogromna popularność programu wiąże się również z systematycznie wydłużającą się listą dostępnych na niej preparatów. Początkowo zawierała 68 pozycji (mowa o substancjach, nie o konkretnych preparatach), obecnie – 147. To, czy listę uda się zwiększyć o kolejne pozycje będzie zależało od kondycji budżetu państwa, ponieważ w związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa zapotrzebowanie na nie nadal jest ogromne. Obecnie na liście znajduje się niecałe 1200 preparatów, w tym – między innymi – insulina o działaniu długotrwałym i krótkim, proszki inhalacyjne dla cierpiących na przewlekłą chorobę obturacyjną płuc czy preparaty pomocne w leczeniu choroby Parkinsona.

Ponad 1 mln złotych na leki dla seniorów

Program leków dla seniorów został uchwalony na lata 2017-2025 i zakłada systematyczny wzrost wydatków na ten cel. W tym roku, w związku z uchwaloną podwyżką, kwota ta wyniesie niemal 700 mln złotych, w 2019 roku – 733 mln złotych, w 2020 – 836 mln zł, a w 2021 r. – 950 mln złotych. W roku 2022 dofinansowanie do darmowych leków dla seniorów ma przekroczyć 1 mln złotych, a do 2025 roku wzrosnąć do 1,2 mln złotych.

Receptę na bezpłatny preparat wystawić może lekarz POZ lub pielęgniarka zatrudnieni w przychodni, do której należy senior, ale nie w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. Upoważnienie tylko jednego lekarza do wypisywania darmowych recept ma zapobiec sytuacji, w której chory dostanie ich kilka, co mogłoby wiązać się z chęcią wywozu i sprzedaży wspomnianych preparatów.

Na takiej recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” musi znaleźć się litera „S”, która jest podstawą do nieodpłatnego wydania leku. Trzeba jednak pamiętać, że wskazanie do pełnej refundacji wynika nie tylko z wieku, ale także z diagnozy. Poszczególne leki mogą leczyć kilka schorzeń, ale brak odpłatności dotyczy wyłącznie sytuacji doprecyzowanych w wykazie – czyli gdy dany lek u seniora jest stosowany na konkretną dolegliwość. 

Powiązane produkty

Części z nas wciąż nie stać na leczenie

Program 75 plus to przede wszystkim ukłon w stronę najuboższych seniorów. Szacuje się, że obecnie około 17% wystawianych recept nie jest wykupowanych z powodu braku funduszy. Oznacza to tym samym, że taki sam ułamek pacjentów nie dostosowuje się do zaleceń lekarza ze względu na dziury w domowym budżecie. Wiele wskazuje też na to, że znaczną część tej grupy stanowią osoby starsze, czyli najwięksi konsumenci leków. Przeciętny polski emeryt choruje na około 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje od 5 do 8 różnych leków. Są to najczęściej choroby układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, choroby nerek oraz narządów ruchu. Według danych TNS z 2014 roku około 30 procent emerytów przyznało, że zażywało mniejszą dawkę leku niż przepisana lub zażywało je rzadziej ze względu na oszczędność pieniędzy.

Pomimo dostępności tańszych zamienników, przeciętny emeryt wydaje na leki około 150 złotych miesięcznie. Ustanowienie darmowych leków dla seniorów ma sprawić, że koszt dopłaty seniora do leków wynosić będzie około 200 złotych rocznie.

Jest źle, będzie gorzej

Polscy seniorzy są mniej sprawni, zdrowi i aktywni od ich rówieśników z większości krajów UE – alarmują eksperci. Te informacje, w połączeniu z niską dzietnością, zwiastują katastrofę ekonomiczną.

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, połowa Polaków po 65. roku życia cierpi na co najmniej dwie przewlekłe choroby, a po siedemdziesiątce ich liczba zwiększa się o kolejne dwie. Największe bolączki zdrowotne seniorów są związane z układem krążenia oraz kręgosłupem i osteoporozą.

Źródło: Gazeta Prawna, Polityka Zdrowotna, Polska Agencja Prasowa
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij