Aparat ortodontyczny a higiena jamy ustnej
Anna Posmykiewicz

Aparat ortodontyczny a higiena jamy ustnej

W dzisiejszych czasach zdrowe, proste i lśniące zęby stał się wizytówką każdej eleganckiej osoby. Coraz większą wagę przywiązujemy do naszego uśmiechu i staramy się, aby wyglądał on jak najbardziej „hollywoodzko” – chcemy bowiem zwracać nim na siebie swoją uwagę. Dlatego też, aby zęby były naprawdę ładne, coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Można powiedzieć, że aparaty na zęby stały się modne – ich noszenie świadczy bowiem o tym, że przywiązujemy bardzo dużą wagę do zdrowia i wyglądu naszych zębów.

Z takiej mody należy się tylko cieszyć – dzięki niej dbamy o swoje zdrowie. Dlatego aparat ortodontyczny jest obecnie noszony przez bardzo dużą liczbę dzieci i nastolatków, których rodzice myślą o ich przyszłości, jak i właśnie przez dorosłych, którzy chcą wyglądać lepiej i mieć zdrowe, proste zęby.

Szczególne zasady higieny

Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się jednak z koniecznością dokładnego dbania o higienę zarówno zębów, jak i całej jamy ustnej. Jest tak dlatego, że kiedy mamy na zębach aparat ortodontyczny, zdecydowanie trudniej jest dokładnie doczyścić zęby – resztki jedzenia mogą pozostawać pod aparatem. Z tego powodu, jeśli zęby nie będą myte dokładnie, zwiększy się ryzyko rozwoju ubytków. Ponadto, również na skutek pozostawania resztek jedzenia pod aparatem, niektóre osoby mogą mieć też problem z nieświeżym oddechem. U osób noszących aparat ortodontyczny przy niewłaściwej higienie jamy ustnej rośnie też ryzyko chorób dziąseł oraz odkładania się płytki nazębnej. Podczas noszenia aparatu musimy więc przywiązywać bardzo dużą wagę do higieny zarówno naszych zębów, jak i całej jamy ustnej.

Dowiedz się czym jest skaling zębów

Czym szczotkować zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim warto zadbać o specjalną szczoteczkę do zębów, którą będziemy w stanie bardzo dokładnie wyszczotkować zęby, dotrzeć w największe zakamarki i oczyścić zęby bardzo ze wszystkich, nawet tych najmniejszych resztek jedzenia.

Jaką zatem szczoteczkę warto zakupić przy noszeniu aparatu ortodontycznego? Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny pamiętać o tym, że najlepsze będą szczoteczki o miękkim włosiu. Dzięki temu szczoteczka dokładniej oczyści każdą brudną powierzchnię oraz dotrze we wszystkie miejsca. Warto też zastanowić się nad zakupem szczoteczki elektrycznej stworzonej specjalnie z myślą o osobach, które noszą aparat ortodontyczny bądź szczoteczki sonicznej, która bardzo dokładnie czyści zęby, nawet z płytki nazębnej.

Dobrze też pomyśleć o zakupie szczoteczki międzyzębowej oraz jednopęczkowej. Czym różnią się od siebie te szczoteczki? Szczoteczka jednopęczkowa pozwala na delikatne wyczyszczenie każdego zęba z przyklejonym do niego zamkiem od aparatu bez ryzyka, że dojdzie do jego uszkodzenia. Szczoteczka międzyzębowa dociera natomiast do każdej, nawet najmarniejszej przestrzeni i bardzo dokładnie ją czyści.
Widać zatem, że w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego najlepiej jest zaopatrzyć się w kilka rodzajów szczoteczek i używać ich wymiennie – dzięki temu będzie wiadomo, że nasze zęby zostały na pewno bardzo dokładnie umyte i usunęliśmy z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Ważne jest też, aby przy noszeniu aparatu ortodontycznego szczotkować zęby zdecydowanie dłużej. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję (jeśli jeszcze dodatkowo używamy właściwej szczoteczki do zębów), że zęby zostaną wyczyszczone dobrze i pod aparatem nie pozostaną żadne resztki jedzenia, które mogłyby się przyczyniać do psucia się zębów i odkładania się płytki nazębnej.

Powiązane produkty

Nie tylko szczoteczka

Do higieny jamy ustnej warto również używać nici dentystycznych. Najlepiej wybrać taką nić, która została stworzona specjalnie dla osób noszących aparat ortodontyczny. Dostępne są między innymi tzw. nici trzyelementowe, które zawierają zarówno sztywny koniec, jak i część puszystą. Dzięki takiej konstrukcji można nimi bez problemu wyczyścić zarówno przestrzenie międzyzębowe, jak i miejsca pod zamkami aparatu ortodontycznego, aby nie zostawały tym żadne resztki jedzenia.

Pasty, płyny… Co wybrać?

W czasie noszenia aparatu ortodontycznego powinniśmy również zdecydować się na zakup dobrej pasty do zębów. W specjalistycznych sklepach można zakupić nawet pasty w płynie, które zdecydowanie lepiej docierają do wszystkich zakamarków jamy ustnej niż pasty tradycyjne.

Przy noszeniu aparatu ortodontycznego lepiej nie stosować żadnych płynów wybielających zęby. Dlaczego? Ponieważ zamki przyklejone do powierzchni zębów uniemożliwią substancjom czynnym preparatu wybielającego dotarcie do powierzchni szkliwa. W związku z tym, po zdjęciu aparatu, mogłyby być widoczne duże różnice w odcieniu szkliwa, co wyglądałoby bardzo nieestetycznie.

Unikaj jedzenia niektórych produktów

Warto pamiętać też, aby podczas noszenia aparatu ortodontycznego zadbać o właściwą dietę. Należy unikać przede wszystkim potraw klejących i słodkich – cukierków krówek czy kisielu. Takie kleiste produkty bez problemu mogą bowiem oklejać części aparatu, które będzie trudno z nich oczyścić, co z kolei może powodować odkładanie się płytki nazębnej oraz psucie zębów. Należy też unikać produktów bardzo twardych, których nagryzienie może czasami doprowadzić do uszkodzenia aparatu.

Przy przestrzeganiu tych kilku prostych zasad higieny będziemy mieć gwarancję, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego nasze zęby będą piękne, proste i zdrowe, a my będziemy się mogli nimi chwalić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij