×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Aparat ortodontyczny a higiena jamy ustnej

W dzisiejszych czasach zdrowe, proste i lśniące zęby stał się wizytówką każdej eleganckiej osoby. Coraz większą wagę przywiązujemy do naszego uśmiechu i staramy się, aby wyglądał on jak najbardziej „hollywoodzko” – chcemy bowiem zwracać nim na siebie swoją uwagę. Dlatego też, aby zęby były naprawdę ładne, coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Można powiedzieć, że aparaty na zęby stały się modne – ich noszenie świadczy bowiem o tym, że przywiązujemy bardzo dużą wagę do zdrowia i wyglądu naszych zębów.

Z takiej mody należy się tylko cieszyć – dzięki niej dbamy o swoje zdrowie. Dlatego aparat ortodontyczny jest obecnie noszony przez bardzo dużą liczbę dzieci i nastolatków, których rodzice myślą o ich przyszłości, jak i właśnie przez dorosłych, którzy chcą wyglądać lepiej i mieć zdrowe, proste zęby.

Szczególne zasady higieny

Noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się jednak z koniecznością dokładnego dbania o higienę zarówno zębów, jak i całej jamy ustnej. Jest tak dlatego, że kiedy mamy na zębach aparat ortodontyczny, zdecydowanie trudniej jest dokładnie doczyścić zęby – resztki jedzenia mogą pozostawać pod aparatem. Z tego powodu, jeśli zęby nie będą myte dokładnie, zwiększy się ryzyko rozwoju ubytków. Ponadto, również na skutek pozostawania resztek jedzenia pod aparatem, niektóre osoby mogą mieć też problem z nieświeżym oddechem. U osób noszących aparat ortodontyczny przy niewłaściwej higienie jamy ustnej rośnie też ryzyko chorób dziąseł oraz odkładania się płytki nazębnej. Podczas noszenia aparatu musimy więc przywiązywać bardzo dużą wagę do higieny zarówno naszych zębów, jak i całej jamy ustnej.

Czym szczotkować zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim warto zadbać o specjalną szczoteczkę do zębów, którą będziemy w stanie bardzo dokładnie wyszczotkować zęby, dotrzeć w największe zakamarki i oczyścić zęby bardzo ze wszystkich, nawet tych najmniejszych resztek jedzenia.

Jaką zatem szczoteczkę warto zakupić przy noszeniu aparatu ortodontycznego? Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny pamiętać o tym, że najlepsze będą szczoteczki o miękkim włosiu. Dzięki temu szczoteczka dokładniej oczyści każdą brudną powierzchnię oraz dotrze we wszystkie miejsca. Warto też zastanowić się nad zakupem szczoteczki elektrycznej stworzonej specjalnie z myślą o osobach, które noszą aparat ortodontyczny bądź szczoteczki sonicznej, która bardzo dokładnie czyści zęby, nawet z płytki nazębnej.

Dobrze też pomyśleć o zakupie szczoteczki międzyzębowej oraz jednopęczkowej. Czym różnią się od siebie te szczoteczki? Szczoteczka jednopęczkowa pozwala na delikatne wyczyszczenie każdego zęba z przyklejonym do niego zamkiem od aparatu bez ryzyka, że dojdzie do jego uszkodzenia. Szczoteczka międzyzębowa dociera natomiast do każdej, nawet najmarniejszej przestrzeni i bardzo dokładnie ją czyści.
Widać zatem, że w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego najlepiej jest zaopatrzyć się w kilka rodzajów szczoteczek i używać ich wymiennie – dzięki temu będzie wiadomo, że nasze zęby zostały na pewno bardzo dokładnie umyte i usunęliśmy z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Ważne jest też, aby przy noszeniu aparatu ortodontycznego szczotkować zęby zdecydowanie dłużej. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję (jeśli jeszcze dodatkowo używamy właściwej szczoteczki do zębów), że zęby zostaną wyczyszczone dobrze i pod aparatem nie pozostaną żadne resztki jedzenia, które mogłyby się przyczyniać do psucia się zębów i odkładania się płytki nazębnej.

Nie tylko szczoteczka

Do higieny jamy ustnej warto również używać nici dentystycznych. Najlepiej wybrać taką nić, która została stworzona specjalnie dla osób noszących aparat ortodontyczny. Dostępne są między innymi tzw. nici trzyelementowe, które zawierają zarówno sztywny koniec, jak i część puszystą. Dzięki takiej konstrukcji można nimi bez problemu wyczyścić zarówno przestrzenie międzyzębowe, jak i miejsca pod zamkami aparatu ortodontycznego, aby nie zostawały tym żadne resztki jedzenia.

Pasty, płyny… Co wybrać?

W czasie noszenia aparatu ortodontycznego powinniśmy również zdecydować się na zakup dobrej pasty do zębów. W specjalistycznych sklepach można zakupić nawet pasty w płynie, które zdecydowanie lepiej docierają do wszystkich zakamarków jamy ustnej niż pasty tradycyjne.

Przy noszeniu aparatu ortodontycznego lepiej nie stosować żadnych płynów wybielających zęby. Dlaczego? Ponieważ zamki przyklejone do powierzchni zębów uniemożliwią substancjom czynnym preparatu wybielającego dotarcie do powierzchni szkliwa. W związku z tym, po zdjęciu aparatu, mogłyby być widoczne duże różnice w odcieniu szkliwa, co wyglądałoby bardzo nieestetycznie.

Unikaj jedzenia niektórych produktów

Warto pamiętać też, aby podczas noszenia aparatu ortodontycznego zadbać o właściwą dietę. Należy unikać przede wszystkim potraw klejących i słodkich – cukierków krówek czy kisielu. Takie kleiste produkty bez problemu mogą bowiem oklejać części aparatu, które będzie trudno z nich oczyścić, co z kolei może powodować odkładanie się płytki nazębnej oraz psucie zębów. Należy też unikać produktów bardzo twardych, których nagryzienie może czasami doprowadzić do uszkodzenia aparatu.

Przy przestrzeganiu tych kilku prostych zasad higieny będziemy mieć gwarancję, że po zdjęciu aparatu ortodontycznego nasze zęby będą piękne, proste i zdrowe, a my będziemy się mogli nimi chwalić.


Podziel się: