Dzieci a upał – jak skutecznie chronić maluchy?
Wioleta Szulejewska

Dzieci a upał – jak skutecznie chronić maluchy?

Skóra dzieci jest cienka, delikatna i wrażliwa na działanie promieni słonecznych, przez co wymaga szczególnej ochrony. Profilaktyka poparzeń słonecznych ma w przypadku niemowląt i małych dzieci szczególne znaczenie.

Dobry czas na spacer

Niemowlęta i małe dzieci w ogóle nie powinny być narażane na działanie promieni słonecznych w czasie największego nasłonecznienia, a więc w godzinach 11.00-15.00.

Poza tymi godzinami maluchy mogą przebywać na zewnątrz, ale trzeba zadbać o to, by zapewnić im wtedy cień. Jest to tym ważniejsze, im dziecko jest młodsze. Dużo lepszy dla maluchów będzie wypoczynek w parku lub lesie niż na plaży czy na placu zabaw pozbawionym drzew. Należy jednak wówczas pamiętać o ochronie przed kleszczami. Prócz repelentów, które odstraszą nieproszonych gości, warto zadbać o odpowiedni strój – długie rękawy i nogawki spodni oraz nakrycie głowy to podstawa. Po spacerze trzeba też dokładnie obejrzeć całe ciało – zarówno dziecka, jak i swoje – a najlepiej wziąć prysznic.

Jeśli na trasie spaceru nie możesz liczyć na cień drzew, weź ze sobą parasolkę. Pamiętaj też, że promienie słoneczne odbijają się od piasku, wody i budynków.

Nigdy nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu dziecka.

Odpowiednie ubranie

W upalne dni ubieraj dziecko w luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Świetnie sprawdzą się len i bawełna. Coraz większą popularnością cieszą się też ostatnio ubranka z tkaniny z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj o nakryciu głowy – najlepiej sprawdzi się kapelusz z dużym rondem lub czapka z daszkiem i osłoną karku. Ochronę oczu zapewnią okulary przeciwsłoneczne – wyłącznie takie z odpowiednim filtrem.

Polecane dla Ciebie

Jak preparat ochronny wybrać dla dziecka?

Wybór preparatów chroniących delikatną skórę dziecka przed słońcem jest ogromny. Podczas zakupów zwracaj uwagę przede wszystkim na obecność filtrów UVA i UVB oraz moc faktora. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (od ang. sun protection factor) w kosmetykach dla dzieci powinien wynosić minimum 30, a najlepiej 50 lub 50+.

Ważny jest również rodzaj filtra. Filtry mineralne (fizyczne) tworzą na skórze powłokę (barierę fizyczną), która rozprasza i odbija promienie UV, a filtry chemiczne wnikają w głąb skóry.

Wybierając kosmetyk przeanalizuj skład i upewnij się, że nie zawiera substancji, które nie powinny znajdować się w preparatach dla dzieci (np. parabenów czy sztucznych barwników). Zwróć również uwagę na ograniczenia wiekowe, które podaje producent. Niektórych kosmetyków mogą używać wyłącznie dzieci, które skończyły 3 lata, a inne są przeznaczone dla niemowląt po ukończonym 6. miesiącu życia.

Ponieważ oferta kosmetyków chroniących przed słońcem jest ogromna, dokonując zakupu możesz oczekiwać, że kosmetyk, który wybierzesz, będzie nie tylko bezpieczny i skuteczny, ale spełni też inne Twoje oczekiwania. Zdecyduj samodzielnie, czy najlepszy będzie dla Was kosmetyk w kremie, żelu, sprayu czy może w olejku. Najważniejsze, żeby był dla wygodny w użytkowaniu, miał odpowiednią konsystencję i nie zniechęcał malucha do jego używania – np. przez zapach, którego dziecko nie lubi. 

Preparaty ochronne najlepiej kupować w aptekach, ponieważ to w nich najpewniej znajdziemy preparaty wysokiej jakości, a farmaceuci chętnie pomagają w doborze odpowiedniego kosmetyku.

Aby preparaty chroniące przed słońcem w pełni spełniały swoje zadanie, należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Kosmetyk nakładamy na skórę 20-30 minut przed wyjściem na słońce, a smarowanie należy powtarzamy co 2-3 godziny – zwłaszcza jeśli dziecko przebywa w wodzie. Nawet działanie kosmetyków wodoodpornych z czasem słabnie – co prawda nie powinny się one zmywać, ale mogę się ścierać podczas osuszania skóry dziecka ręcznikiem. Kosmetyk nakładamy na całe ciało dziecka (omijamy jedynie okolice oczu), nie zapominamy o małżowinach usznych i ustach. Niemowlętom, które leżą i często podnoszą nóżki, smarujemy także podeszwy stóp. 

Co robić, gdy dojdzie do oparzenia?

Jeśli mimo ochrony skóry malec ulegnie poparzeniu, musisz wiedzieć, jak mu pomóc. Skóra po oparzeniu słonecznym jest zaczerwieniona i cieplejsza niż na pozostałych partiach ciała. Ulgę przyniosą chłodne okłady (może być to zwykła tetra zamoczona w wodzie) lub kąpiel w wodzie o temperaturze o kilka stopni niższej niż temperatura ciała (ale nie chłodniejszej). Na podrażnioną skórę możesz nakładać także preparaty łagodzące skutki oparzeń, np. te zawierające dekspantenol.

Pomogą także żele chłodzące – świetnie sprawdzą się takie, które mają w składzie aloes. Jeśli widzisz, że dziecko cierpi, a pieczenie i ból skóry bardzo mu doskwierają, doraźnie możesz zastosować leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu (przed ich podaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą).

Jeśli natomiast dziecko gorączkuje, jest osłabione i nadmiernie senne, należy zgłosić się z nim do lekarza, gdyż objawy te mogą wskazywać na odwodnienie lub nawet udar cieplny1. Wskazaniem do wizyty lekarskiej są także rozległe poparzenia, zwłaszcza jeśli na skórze pojawią się pęcherze.

Źródła:

1https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/145496,udar-cieplny
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij