
Dzieci a upał – jak skutecznie chronić maluchy?
Dobry czas na spacer
Poza tymi godzinami maluchy mogą przebywać na zewnątrz, ale trzeba zadbać o to, by zapewnić im wtedy cień. Jest to tym ważniejsze, im dziecko jest młodsze. Dużo lepszy dla maluchów będzie wypoczynek w parku lub lesie niż na plaży czy na placu zabaw pozbawionym drzew. Należy jednak wówczas pamiętać o ochronie przed kleszczami. Prócz repelentów, które odstraszą nieproszonych gości, warto zadbać o odpowiedni strój – długie rękawy i nogawki spodni oraz nakrycie głowy to podstawa. Po spacerze trzeba też dokładnie obejrzeć całe ciało – zarówno dziecka, jak i swoje – a najlepiej wziąć prysznic.
Jeśli na trasie spaceru nie możesz liczyć na cień drzew, weź ze sobą parasolkę. Pamiętaj też, że promienie słoneczne odbijają się od piasku, wody i budynków.
Nigdy nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu dziecka.
Odpowiednie ubranie
W upalne dni ubieraj dziecko w luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Świetnie sprawdzą się len i bawełna. Coraz większą popularnością cieszą się też ostatnio ubranka z tkaniny z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj o nakryciu głowy – najlepiej sprawdzi się kapelusz z dużym rondem lub czapka z daszkiem i osłoną karku. Ochronę oczu zapewnią okulary przeciwsłoneczne – wyłącznie takie z odpowiednim filtrem.
Polecane dla Ciebie
Jak preparat ochronny wybrać dla dziecka?
Wybór preparatów chroniących delikatną skórę dziecka przed słońcem jest ogromny. Podczas zakupów zwracaj uwagę przede wszystkim na obecność filtrów UVA i UVB oraz moc faktora. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (od ang. sun protection factor) w kosmetykach dla dzieci powinien wynosić minimum 30, a najlepiej 50 lub 50+.
Ważny jest również rodzaj filtra. Filtry mineralne (fizyczne) tworzą na skórze powłokę (barierę fizyczną), która rozprasza i odbija promienie UV, a filtry chemiczne wnikają w głąb skóry.
Ponieważ oferta kosmetyków chroniących przed słońcem jest ogromna, dokonując zakupu możesz oczekiwać, że kosmetyk, który wybierzesz, będzie nie tylko bezpieczny i skuteczny, ale spełni też inne Twoje oczekiwania. Zdecyduj samodzielnie, czy najlepszy będzie dla Was kosmetyk w kremie, żelu, sprayu czy może w olejku. Najważniejsze, żeby był dla wygodny w użytkowaniu, miał odpowiednią konsystencję i nie zniechęcał malucha do jego używania – np. przez zapach, którego dziecko nie lubi.
Preparaty ochronne najlepiej kupować w aptekach, ponieważ to w nich najpewniej znajdziemy preparaty wysokiej jakości, a farmaceuci chętnie pomagają w doborze odpowiedniego kosmetyku.
Aby preparaty chroniące przed słońcem w pełni spełniały swoje zadanie, należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Kosmetyk nakładamy na skórę 20-30 minut przed wyjściem na słońce, a smarowanie należy powtarzamy co 2-3 godziny – zwłaszcza jeśli dziecko przebywa w wodzie. Nawet działanie kosmetyków wodoodpornych z czasem słabnie – co prawda nie powinny się one zmywać, ale mogę się ścierać podczas osuszania skóry dziecka ręcznikiem. Kosmetyk nakładamy na całe ciało dziecka (omijamy jedynie okolice oczu), nie zapominamy o małżowinach usznych i ustach. Niemowlętom, które leżą i często podnoszą nóżki, smarujemy także podeszwy stóp.
Co robić, gdy dojdzie do oparzenia?
Pomogą także żele chłodzące – świetnie sprawdzą się takie, które mają w składzie aloes. Jeśli widzisz, że dziecko cierpi, a pieczenie i ból skóry bardzo mu doskwierają, doraźnie możesz zastosować leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu (przed ich podaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą).
Jeśli natomiast dziecko gorączkuje, jest osłabione i nadmiernie senne, należy zgłosić się z nim do lekarza, gdyż objawy te mogą wskazywać na odwodnienie lub nawet udar cieplny1. Wskazaniem do wizyty lekarskiej są także rozległe poparzenia, zwłaszcza jeśli na skórze pojawią się pęcherze.
Źródła:
1https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/145496,udar-cieplny