Kolejne ułatwienia dla lekarzy w sprawie recept elektronicznych
Katarzyna Szulik

Kolejne ułatwienia dla lekarzy w sprawie recept elektronicznych

E-recepty mają szansę zrewolucjonizować polską służbę zdrowia – pod warunkiem, że system uda się upowszechnić. Podstawową przeszkodą, która stoi temu na drodze, jest wyposażenie gabinetów lekarskich, a właściwie jego brak – nie wszystkie gabinety są bowiem skomputeryzowane. Resort zdrowia chce dofinansować zakup sprzętu w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu.

Lekarze POZ mogą liczyć na dofinansowanie 60% kwoty niezbędnej do wyposażenia ich gabinetów w komputery, dzięki czemu możliwe będzie wystawianie recept elektronicznych – zadeklarował resort zdrowia. Mowa w sumie o kilkudziesięciu milionach złotych, których przeznaczenie na ten cel przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pieniądze z tej puli trafią do 13 tysięcy praktyk lekarskich, dzięki czemu lekarze pierwszego kontaktu będą w stanie wystawiać recepty elektroniczne. Warto dodać, że wspomniane środki trafią nie tyko do lekarzy, którzy zamierzają doposażyć swoje gabinety czy wykupić konieczne oprogramowanie, ale również do tych, którzy już to zrobili. W pierwszym wypadku konieczne będzie złożenie deklaracji, w której znajdzie się zapewnienie, że gabinet zostanie doposażony do określonego terminu – jego niedotrzymanie ma skutkować zwrotem środków. Przewidziane w ustawie dofinansowanie ma pomóc w realizacji założonego celu, czyli upowszechnienia e-recept od 1 stycznia 2019 roku.

10 tysięcy recept pilotażowych

Oficjalny pilotaż programu e-recept trwa od połowy lutego 2018 roku w Skierniewicach i Siedlcach, gdzie w sierpniu liczba wystawionych recept elektronicznych prawdopodobnie przekroczy 10 tysięcy. W obu miastach z tej możliwości skorzystały 2 tysiące osób, spośród których ponad połowę stanowiły osoby powyżej 60. roku życia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że ten fakt pokazuje, iż korzystanie z recept tego typu nie będzie stanowić problemu dla seniorów, czego wcześniej się obawiano. Dodał jednak, że większość wspomnianych recept pacjenci otrzymali w formie wydruków. We wrześniu pilotaż programu recept elektronicznych ma objąć kolejne miasta, w tym Krynicę-Zdrój, Polanicę-Zdrój, Pleszew i Chełm.

Kontrola i bezpieczeństwo

Z punktu widzenia lekarzy e-recepty mogą pomóc w monitorowaniu i prawidłowym przebiegu terapii. Wszystkie będą przechowywane na indywidualnych kontach pacjentów w przeznaczonym do tego serwisie internetowym, dzięki czemu pacjenci nie zapomną o ich realizacji.

Każdy będzie mógł również umożliwić swojemu lekarzowi wgląd w recepty, co pozwoli mu na kontrolę procesu leczenia osób chorujących przewlekle. Jeśli medyk zauważy, że recepta nie została wykupiona, będzie mógł przesłać pacjentowi przypomnienie o konieczności kontynuacji leczenia dla powodzenia terapii. Upoważnienie do wglądu w recepty mogą otrzymać także członkowie rodziny. To rozwiązanie wprowadzono zwłaszcza z myślą o seniorach, aby ich dzieci lub wnuki mogły sprawdzać, czy krewny wykupił receptę, a w razie potrzeby także zrealizować ją samodzielnie.

E-zwolnienia w grudniu 2018

Równocześnie trwa dyskusja nad wprowadzeniem elektronicznych zwolnień lekarskich, które mają się upowszechnić od 1 grudnia 2018 roku. Lekarze mają możliwość wystawiania ich od 2016 roku, jednak jak dotąd niechętnie korzystają z tego prawa. To niepokoi pracodawców, którzy zgodnie ze stanowiskiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, są mocnymi zwolennikami e-zwolnień. Ich wprowadzenie zmniejszy skalę nadużyć, które w obecnym systemie są bardzo trudne do wykrycia, biorąc pod uwagę, że pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia. W systemie elektronicznym informacja o zwolnieniu trafiałaby do pracodawcy natychmiast, dając mu więcej czasu np. na zorganizowanie zastępstwa. Na ten moment zwolnienia elektroniczne wystawia około 25 tysięcy lekarzy w Polsce.

Co dalej z elektronicznym skierowaniem?

W najbliższym czasie rozstrzygnie się także sprawa skierowań elektronicznych, a pilotaż tego programu, zgodnie z zapowiedziami resortu, ma się rozpocząć niebawem – w IV kwartale 2018 roku. Z ujawnionego kilka dni temu projektu ustawy zakładającego ich wprowadzenie, e-skierowania miałyby dotyczyć świadczeń z zakresu badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych i leczenia szpitalnego. Nie obejmą one kierowania pacjentów na badania w ramach już udzielanych pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej – mowa np. o kierowaniu na badanie niezbędne przed zaplanowaną operacją.

Skierowania elektroniczne miałyby również rozwiązać częściowo problem kolejek do specjalistów – ma temu pomóc niemożność zapisania się do kilku lekarzy tej samej specjalności na podstawie danego skierowania, nawet jeśli leczony otrzyma kilka podobnych dokumentów od różnych lekarzy.

Nieustanny problem kolejkowy

Skrócenie kolejek to problem najbardziej palący właśnie w kwestii leczenia szpitalnego i to w tej sferze e-skierowania mogłyby przynieść najwięcej pozytywnych skutków. Zgodnie z najnowszymi wynikami barometru fundacji WHC, który określa długość oczekiwania na poszczególne świadczenia opieki zdrowotnej, obecnie najwięcej cierpliwości muszą mieć oczekujący na protezoplastykę stawu kolanowego. Średni czas oczekiwania na tę operację wynosi niecałe 43 miesiące, czyli około 3,5 roku. O połowę krócej czeka się na operację usunięcia zaćmy (ponad 22 miesiące). Wśród specjalistów generujących najdłuższe kolejki znajdują się także ortodonta (9,5 miesiąca), endokrynolog (9,4 miesiąca) oraz angiolog (9 miesięcy). Średnio 7 miesięcy czeka się na świadczenia z zakresu geriatrii, reumatologii i stomatologii. Podobne standardy dotyczą oczekiwania na badania specjalistyczne. W tym wypadku zdecydowanie najdłużej, bo średnio 17,6 miesiąca, czeka się na wykonanie angiografii stawu biodrowego. Od 7 do 8 miesięcy trwa oczekiwanie na wykonanie badania elektrofizjologicznego serca, rezonansu magnetycznego głowy oraz kręgosłupa. 6,3 miesiąca trzeba czekać na rezonans magnetyczny całego ciała, a 5,6 miesiąca na badanie bezdechu śródsennego. Około 4,5 miesiąca wynosi czas oczekiwania na echo serca u dziecka, USG Dopplera kończyn dolnych oraz angiografię naczyń mózgowych. Najkrócej spośród analizowanych badań czekamy na wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej – około 3,5 miesiąca.

Źródło: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Medexpress, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij