Witamina D może uchronić przed poronieniem
Katarzyna Szulik

Witamina D może uchronić przed poronieniem

Niedobory witaminy D u kobiet w ciąży, które mają za sobą utratę dziecka na etapie płodowym, mogą zwiększać ryzyko kolejnego poronienia - sugeruje najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development, opublikowane na łamach „The Lancet”.

W swojej analizie badacze chcieli zweryfikować wcześniejsze doniesienia, z których wynikało, że kobiety w których organizmie stwierdzono wyższe poziomy witaminy D, chcące poddać się procedurze sztucznego zapłodnienia in vitro, zachodzą w ciążę częściej niż te, u których wspomniany poziom był niższy. Wspomnianej tezy jak dotąd nie sprawdzono pod kątemkobiet zachodzących w ciążę metodami naturalnymi. 

By to sprawdzić badacze przeanalizowali dane zebrane w ramach próby Effects of Aspirin in Gestation and Reproduction (EAGeR). Jej celem było wykazanie, czy codzienne podawanie niskich dawek aspiryny mogło zapobiec kolejnym poronieniom wśród kobiet, które ich doświadczyły. Przy tej okazji u 1200 uczestniczek badania sprawdzano również poziom witaminy D we krwi przed zajściem w ciążę oraz w jej ósmym tygodniu. Za niewystarczający uznawano poziom poniżej 30 nanogramów na mililitr.

Witamina D a ryzyko poronienia

Jak się okazało kobiety, u których stężenie witaminy D znajdowało się na prawidłowym poziomie, miały o 10 proc. wyższe szanse zajścia w ciąże i o 15 proc. większe prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka w porównaniu z tymi, u których stwierdzono niedobory. Wśród kobiet, które zaszły w ciążę, każde 10 nanogramów witaminy D na mililitr krwi obniżało ryzyko poronienia o 12 procent, przy czym jej poziom w ósmym tygodniu ciąży nie miał związku z prawdopodobieństwem utraty dziecka. 

Badacze podkreślają, że wspomniane badanie nie dowodzi przyczyny i skutku – nie można wiec jednoznacznie stwierdzić, że przyjmowanie większych ilości witaminy D przed zajściem w ciążę w sposób jednoznaczny przełoży się na zmniejszenie ryzyka poronienia. Odkrycie natury tej relacji i formułowanie zaleceń na jej bazie wymaga dalszych badań.

„Wielka piątka” dla zdrowia mamy

Choć badacze wzbraniają się przed wyciąganiem jednoznacznych wniosków na temat związku witaminy D z powodzeniem ciąży, jej suplementacja jest zalecana kobietom w tym stanie oraz starającym się o dziecko. jak pokazują badania, w zasadzie wszystkie noworodki urodzone w Polsce doświadczają jej niedoboru. Jej rola wiąże się również z prawidłowym rozwojem mózgu dziecka, ale też z jego późniejszą podatnością na infekcję. Witamina D3 pozwala też zwiększyć szanse na prawidłowy przebieg ciąży. W grupie nazywanej „wielką piątką” składników zalecanych do suplementacji znajdują się również kwas foliowy, jod, żelazo oraz kwasy DHA

Kwas foliowy, podobnie jak jod, wpływa na prawidłowy rozwój neurologiczny dziecka, odpowiadając za prawidłową pracę mózgu i późniejsze zdolności intelektualne dziecka. Jego suplementację najlepiej rozpocząć na co najmniej pół roku przed zajściem w ciążę.

Z kolei ryzyko przedwczesnego porodu minimalizuje suplementacja kwasów DHA, które dodatkowo pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy i liczbę późniejszych infekcji górnych dróg oddechowych, z katarem siennym włącznie. Podobnie jak jod i witamina D3, kwasy DHA również biorą udział w prawidłowym rozwoju mózgu. Z kolei suplementacja żelaza pozwala zapobiec anemii, której skutki obejmują przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka, a nawet poronienie. 

Powiązane produkty

W ciąży pamiętaj o jodzie

Na rolę prawidłowego poziomu jodu w ciąży wskazują eksperci, sugerując, by nie zapominać o konieczności suplementacji tego pierwiastka. Jego brak może skutkować zaburzeniami rozwoju neurologicznego, który przekłada się między innymi na niższy iloraz inteligencji dziecka i wyższe ryzyko upośledzenia. Ten fakt wynika z kilku czynników, a najważniejszy z nich wiąże się z koniecznością intensyfikacji pracy tarczycy. U kobiet w ciąży produkuje ona o połowę więcej tyroksyny, która odpowiada za zachowanie prawidłowej funkcji hormonalnej tarczycy w organizmie matki i sprostanie potrzebom płodu w tym zakresie zwłaszcza na początkowym etapie ciąży. Później jod jest niezbędny do produkcji hormonów przez tarczycę dziecka. Wszystko to utrudnia fakt, że w okresie ciąży zwiększa się wydalanie jodu wraz z moczem. Niedoborów zazwyczaj nie udaje się uzupełnić zmianą diety, a nawet niewielkie braki w tej kwestii mogą skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości. 

Witamina B3 w ciąży

Z kolei odkrycie naukowców z Australii wskazuje na ogromną rolę witaminy B3 w zapobieganiu zaburzeniom płodu. Punktem wyjścia do badań naukowców z Victor Chang Institute w Sydney było odkrycie przyczyny występowania wad płodu. W tym celu przeanalizowali DNA czterech rodzin, u których poronienia oraz zaburzenia rozwoju płodu występowały z dużą częstotliwością, zwłaszcza w obrębie serca, nerek, kręgosłupa oraz podniebienia. W toku badań odkryto mutacje dwóch genów, które prowadziły do niedoboru dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego. Jest to substancja odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesu oddychania komórkowego i kluczową dla prawidłowego rozwoju narządów w życiu płodowym. 

Odkrycie mutacji odpowiedzialnej za problemy było pierwszą składową sukcesu – drugą przyniosła kontynuacja badań na myszach. Naukowcy odtworzyli wspomnianą mutację w organizmach zwierząt i rozpoczęli poszukiwania sposobu zniwelowania jej wpływu na płód. W ich trakcie myszom podano witaminę B3, która, jak się okazało, prowadzi do zwiększenia poziomu wspomnianego dinukleotydu, dzięki czemu prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych znacząco maleje. 

Źródło: Science Daily, Medycyna Praktyczna, BBC News

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij