5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?
Joanna Naczyńska

5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?

Problemy ze zdrowiem intymnym mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na anatomię, kobiety są bardziej narażone na wystąpienie różnego rodzaju infekcji. Dotyczy to kobiet młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym. Które problemy intymne najczęściej zgłaszają kobiety szukające porady u farmaceuty? Jak sobie z nimi radzić i jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

Grzybica

Jednym z najczęstszych problemów intymnych jest grzybica. Czym jest i czy możemy ochronić się przed nią?

Grzybica jest infekcją, którą powodują grzyby z rodziny Candida. Niemal 90% przypadków wywołują grzyby Candida albicans, infekcja może dotyczyć okolic genitaliów i błon śluzowych pochwy. Głównym objawem jest zaczerwienienie, obrzęk, białawe upławy, silne swędzenie i/lub pieczenie.

Czynnikami ułatwiającymi rozwój infekcji grzybiczej mogą być również zażywane leki (antybiotyki, sterydy, leki immunosupresyjne), a także wahania hormonalne i nadmierna higiena ciała.

By uchronić się przed wystąpieniem grzybicy okolic intymnych, warto prowadzić zdrowy styl życia. Duże znaczenie ma dbanie o swoją odporność, gdyż osłabiona sprzyja infekcjom skóry. Ważne jest dbanie o higienę intymną, wystarczy w tym przypadku używanie wody lub środków pielęgnujących przeznaczonych do higieny intymnej. Codzienna zmiana bielizny oraz pranie bielizny i ręczników w wysokiej temperaturze, również pomaga chronić zdrowie intymne. Nie należy zapominać o prasowaniu bielizny.

Jak radzić sobie z infekcją? Jeśli niepokoi nas uporczywy świąd i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie jest to infekcja.

W aptece można nabyć preparaty w postaci kremu lub globulek działających grzybobójczo lub odkażająco, które mogą pomóc w opisanych objawach. Dostępne są również preparaty wspomagające, zawierające bakterie Lactobacillus acidophilus, kwas mlekowy lub witaminę C. Preparaty te odbudowują fizjologiczną florę pochwy, zapewniają kwaśny odczyn w pochwie, mogą być stosowane jako środki wspomagające leczenie, a także zapobiegawczo lub po zakończeniu terapii przeciwgrzybiczej lub antybiotykowej.

W przedłużających się powyżej 3 dni lub nawracających infekcjach intymnych, konieczna jest wizyta u lekarza, który po przeprowadzeniu badania dobierze odpowiednie leczenie. Zastosowanie w leczeniu grzybic mają m.in. preparaty wydawane na podstawie recepty z klotrimazolem lub nystatyną. Należy wówczas ściśle stosować się do zaleceń lekarza, nawet jeśli pacjentka czuje się lepiej, należy zażywać przepisany lek tak długo jak zalecił lekarz. Takie postępowanie pozwoli uchronić się przed nawrotem infekcji. Jeśli problem często powtarza się, warto skontrolować poziom cukru we krwi, gdyż częste grzybice skóry bywają związane z zaburzoną glikemią.

Zapalenie pęcherza moczowego

Schorzenie to może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn występuje znacznie rzadziej, ze względu na długość cewki moczowej oraz ochronne działanie płynu wytwarzanego przez gruczoł krokowy, który ma właściwości antybakteryjne.

U kobiet, stanem sprzyjającym zakażeniu dróg moczowych jest również ciąża. Zakażenie występuje również u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, u osób z nierozpoznaną cukrzycą, jak również u pacjentek, które są bardziej podatne na tego typu infekcje. Najczęściej zakażenie jest spowodowane florą bakteryjną jelita grubego, wśród których często spotyka się bakterię Esherichia coli. Do głównych objawów należy ból i pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu. Łagodny, niepowikłany stan zapalny można wyleczyć preparatami bez recepty dostępnymi w aptece. Do wyboru znajdziemy ziołowe preparaty łagodzące objawy infekcji. Jeśli jednak objawy trwają 5-7 dni, towarzyszy im krwiomocz, podwyższona temperatura ciała lub inne niepokojące objawy, należy pilnie skorzystać z porady lekarskiej, gdyż mogą one świadczyć o bakteryjnej lub innej poważnej infekcji dróg moczowych. Nieleczone infekcje dróg moczowych, mogą grozić m.in. odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

By uchronić się przed infekcją dróg moczowych warto wprowadzić do diety kwaśne produkty (kiszonki, kwaśne owoce), zakwaszenie moczu utrudnia rozwój bakterii. Korzystny wpływ na układ moczowy ma również sok z owoców żurawiny.

Polecane dla Ciebie

Upławy

Upławy świadczą o infekcji pochwy. Mogą występować u kobiet w każdym wieku. Powodowane są najczęściej przez zakażenie bakteryjne (upławy ciemne lub białawe o rybim zapachu) lub grzybicze (upławy serowate, białe, bez zapachu rybiego, bardziej nasilony jest świąd). Upławy mogą także być objawem rzęsistkowicy, która jest infekcją wywołaną przez pierwotniaki. Zwykle, zakażenie następuje podczas stosunku płciowego. Upławy w tym przypadku są pieniste, obfite, zielonkawożółte o nieprzyjemnym zapachu z towarzyszącym świądem pochwy. W każdym przypadku warto udać się do lekarza, gdyż leczenie powinno przebiegać różnie, w zależności od przyczyny występowania upławów. 

Suchość pochwy

Najczęściej skarżą się na nią kobiety w średnim wieku. Odczucie suchości w pochwie często towarzyszy przekwitaniu. W okresie klimakterium dochodzi do zaniku czynności jajników, zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów, co może objawiać się suchością pochwy. Stan ten może być również związany z zażywaniem niektórych leków. W łagodnych objawach pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty żele nawilżające. Duże znaczenie ma również regularna pielęgnacja błony śluzowej okolic intymnych, unikanie zranień wysuszonej błony śluzowej pochwy. Wspomniane żele zapewniają dobrą pielęgnację, utrzymywanie wilgoci, a także łagodzenie świądu. Warto zaopatrzyć się również w łagodne produkty myjące do higieny intymnej, korzystny wpływ mają preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego lub witaminy C. 

Bolesne miesiączkowanie

U miej więcej połowy kobiet występuje bolesne miesiączkowanie, a u 7-15% kobiet te dolegliwości są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w szkole lub pracy. Bolesność powodowana jest przez nadmierne wytwarzanie prostaglandyny E2, która zwiększa aktywność skurczową macicy, powodując skurcze odczuwalne w dole brzucha lub w krzyżu, często bólom towarzyszą także wymioty. Bywa, że jest to bardzo uciążliwy dla kobiet problem intymny. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie środki łagodzące. Pomocny może okazać się ciepły termofor położony na brzuch. Objawy te mogą być łagodzone za pomocą preparatów przeciwbólowych i rozkurczający dostępnych bez recepty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij