5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?
Joanna Naczyńska

5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?

Problemy ze zdrowiem intymnym mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na anatomię, kobiety są bardziej narażone na wystąpienie różnego rodzaju infekcji. Dotyczy to kobiet młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym. Które problemy intymne najczęściej zgłaszają kobiety szukające porady u farmaceuty? Jak sobie z nimi radzić i jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

Grzybica

Jednym z najczęstszych problemów intymnych jest grzybica. Czym jest i czy możemy ochronić się przed nią?

Grzybica jest infekcją, którą powodują grzyby z rodziny Candida. Niemal 90% przypadków wywołują grzyby Candida albicans, infekcja może dotyczyć okolic genitaliów i błon śluzowych pochwy. Głównym objawem jest zaczerwienienie, obrzęk, białawe upławy, silne swędzenie i/lub pieczenie.

Czynnikami ułatwiającymi rozwój infekcji grzybiczej mogą być również zażywane leki (antybiotyki, sterydy, leki immunosupresyjne), a także wahania hormonalne i nadmierna higiena ciała.

By uchronić się przed wystąpieniem grzybicy okolic intymnych, warto prowadzić zdrowy styl życia. Duże znaczenie ma dbanie o swoją odporność, gdyż osłabiona sprzyja infekcjom skóry. Ważne jest dbanie o higienę intymną, wystarczy w tym przypadku używanie wody lub środków pielęgnujących przeznaczonych do higieny intymnej. Codzienna zmiana bielizny oraz pranie bielizny i ręczników w wysokiej temperaturze, również pomaga chronić zdrowie intymne. Nie należy zapominać o prasowaniu bielizny.

Jak radzić sobie z infekcją? Jeśli niepokoi nas uporczywy świąd i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie jest to infekcja.

W aptece można nabyć preparaty w postaci kremu lub globulek działających grzybobójczo lub odkażająco, które mogą pomóc w opisanych objawach. Dostępne są również preparaty wspomagające, zawierające bakterie Lactobacillus acidophilus, kwas mlekowy lub witaminę C. Preparaty te odbudowują fizjologiczną florę pochwy, zapewniają kwaśny odczyn w pochwie, mogą być stosowane jako środki wspomagające leczenie, a także zapobiegawczo lub po zakończeniu terapii przeciwgrzybiczej lub antybiotykowej.

W przedłużających się powyżej 3 dni lub nawracających infekcjach intymnych, konieczna jest wizyta u lekarza, który po przeprowadzeniu badania dobierze odpowiednie leczenie. Zastosowanie w leczeniu grzybic mają m.in. preparaty wydawane na podstawie recepty z klotrimazolem lub nystatyną. Należy wówczas ściśle stosować się do zaleceń lekarza, nawet jeśli pacjentka czuje się lepiej, należy zażywać przepisany lek tak długo jak zalecił lekarz. Takie postępowanie pozwoli uchronić się przed nawrotem infekcji. Jeśli problem często powtarza się, warto skontrolować poziom cukru we krwi, gdyż częste grzybice skóry bywają związane z zaburzoną glikemią.

Zapalenie pęcherza moczowego

Schorzenie to może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn występuje znacznie rzadziej, ze względu na długość cewki moczowej oraz ochronne działanie płynu wytwarzanego przez gruczoł krokowy, który ma właściwości antybakteryjne.

U kobiet, stanem sprzyjającym zakażeniu dróg moczowych jest również ciąża. Zakażenie występuje również u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, u osób z nierozpoznaną cukrzycą, jak również u pacjentek, które są bardziej podatne na tego typu infekcje. Najczęściej zakażenie jest spowodowane florą bakteryjną jelita grubego, wśród których często spotyka się bakterię Esherichia coli. Do głównych objawów należy ból i pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu. Łagodny, niepowikłany stan zapalny można wyleczyć preparatami bez recepty dostępnymi w aptece. Do wyboru znajdziemy ziołowe preparaty łagodzące objawy infekcji. Jeśli jednak objawy trwają 5-7 dni, towarzyszy im krwiomocz, podwyższona temperatura ciała lub inne niepokojące objawy, należy pilnie skorzystać z porady lekarskiej, gdyż mogą one świadczyć o bakteryjnej lub innej poważnej infekcji dróg moczowych. Nieleczone infekcje dróg moczowych, mogą grozić m.in. odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

By uchronić się przed infekcją dróg moczowych warto wprowadzić do diety kwaśne produkty (kiszonki, kwaśne owoce), zakwaszenie moczu utrudnia rozwój bakterii. Korzystny wpływ na układ moczowy ma również sok z owoców żurawiny.

Powiązane produkty

Upławy

Upławy świadczą o infekcji pochwy. Mogą występować u kobiet w każdym wieku. Powodowane są najczęściej przez zakażenie bakteryjne (upławy ciemne lub białawe o rybim zapachu) lub grzybicze (upławy serowate, białe, bez zapachu rybiego, bardziej nasilony jest świąd). Upławy mogą także być objawem rzęsistkowicy, która jest infekcją wywołaną przez pierwotniaki. Zwykle, zakażenie następuje podczas stosunku płciowego. Upławy w tym przypadku są pieniste, obfite, zielonkawożółte o nieprzyjemnym zapachu z towarzyszącym świądem pochwy. W każdym przypadku warto udać się do lekarza, gdyż leczenie powinno przebiegać różnie, w zależności od przyczyny występowania upławów. 

Suchość pochwy

Najczęściej skarżą się na nią kobiety w średnim wieku. Odczucie suchości w pochwie często towarzyszy przekwitaniu. W okresie klimakterium dochodzi do zaniku czynności jajników, zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów, co może objawiać się suchością pochwy. Stan ten może być również związany z zażywaniem niektórych leków. W łagodnych objawach pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty żele nawilżające. Duże znaczenie ma również regularna pielęgnacja błony śluzowej okolic intymnych, unikanie zranień wysuszonej błony śluzowej pochwy. Wspomniane żele zapewniają dobrą pielęgnację, utrzymywanie wilgoci, a także łagodzenie świądu. Warto zaopatrzyć się również w łagodne produkty myjące do higieny intymnej, korzystny wpływ mają preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego lub witaminy C. 

Bolesne miesiączkowanie

U miej więcej połowy kobiet występuje bolesne miesiączkowanie, a u 7-15% kobiet te dolegliwości są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w szkole lub pracy. Bolesność powodowana jest przez nadmierne wytwarzanie prostaglandyny E2, która zwiększa aktywność skurczową macicy, powodując skurcze odczuwalne w dole brzucha lub w krzyżu, często bólom towarzyszą także wymioty. Bywa, że jest to bardzo uciążliwy dla kobiet problem intymny. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie środki łagodzące. Pomocny może okazać się ciepły termofor położony na brzuch. Objawy te mogą być łagodzone za pomocą preparatów przeciwbólowych i rozkurczający dostępnych bez recepty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

  Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

  Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

 • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

  Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

 • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

  W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij