![5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?](https://azcdn.doz.pl/image/d/article/e09ac4f1-scalecrop-840x350.jpg)
5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?
Grzybica
Jednym z najczęstszych problemów intymnych jest grzybica. Czym jest i czy możemy ochronić się przed nią?
Grzybica jest infekcją, którą powodują grzyby z rodziny Candida. Niemal 90% przypadków wywołują grzyby Candida albicans, infekcja może dotyczyć okolic genitaliów i błon śluzowych pochwy. Głównym objawem jest zaczerwienienie, obrzęk, białawe upławy, silne swędzenie i/lub pieczenie.
Czynnikami ułatwiającymi rozwój infekcji grzybiczej mogą być również zażywane leki (antybiotyki, sterydy, leki immunosupresyjne), a także wahania hormonalne i nadmierna higiena ciała.
By uchronić się przed wystąpieniem grzybicy okolic intymnych, warto prowadzić zdrowy styl życia. Duże znaczenie ma dbanie o swoją odporność, gdyż osłabiona sprzyja infekcjom skóry. Ważne jest dbanie o higienę intymną, wystarczy w tym przypadku używanie wody lub środków pielęgnujących przeznaczonych do higieny intymnej. Codzienna zmiana bielizny oraz pranie bielizny i ręczników w wysokiej temperaturze, również pomaga chronić zdrowie intymne. Nie należy zapominać o prasowaniu bielizny.
Jak radzić sobie z infekcją? Jeśli niepokoi nas uporczywy świąd i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie jest to infekcja.
W przedłużających się powyżej 3 dni lub nawracających infekcjach intymnych, konieczna jest wizyta u lekarza, który po przeprowadzeniu badania dobierze odpowiednie leczenie. Zastosowanie w leczeniu grzybic mają m.in. preparaty wydawane na podstawie recepty z klotrimazolem lub nystatyną. Należy wówczas ściśle stosować się do zaleceń lekarza, nawet jeśli pacjentka czuje się lepiej, należy zażywać przepisany lek tak długo jak zalecił lekarz. Takie postępowanie pozwoli uchronić się przed nawrotem infekcji. Jeśli problem często powtarza się, warto skontrolować poziom cukru we krwi, gdyż częste grzybice skóry bywają związane z zaburzoną glikemią.
Zapalenie pęcherza moczowego
Schorzenie to może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn występuje znacznie rzadziej, ze względu na długość cewki moczowej oraz ochronne działanie płynu wytwarzanego przez gruczoł krokowy, który ma właściwości antybakteryjne.
U kobiet, stanem sprzyjającym zakażeniu dróg moczowych jest również ciąża. Zakażenie występuje również u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, u osób z nierozpoznaną cukrzycą, jak również u pacjentek, które są bardziej podatne na tego typu infekcje. Najczęściej zakażenie jest spowodowane florą bakteryjną jelita grubego, wśród których często spotyka się bakterię Esherichia coli. Do głównych objawów należy ból i pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu. Łagodny, niepowikłany stan zapalny można wyleczyć preparatami bez recepty dostępnymi w aptece. Do wyboru znajdziemy ziołowe preparaty łagodzące objawy infekcji. Jeśli jednak objawy trwają 5-7 dni, towarzyszy im krwiomocz, podwyższona temperatura ciała lub inne niepokojące objawy, należy pilnie skorzystać z porady lekarskiej, gdyż mogą one świadczyć o bakteryjnej lub innej poważnej infekcji dróg moczowych. Nieleczone infekcje dróg moczowych, mogą grozić m.in. odmiedniczkowym zapaleniem nerek.
Upławy
Upławy świadczą o infekcji pochwy. Mogą występować u kobiet w każdym wieku. Powodowane są najczęściej przez zakażenie bakteryjne (upławy ciemne lub białawe o rybim zapachu) lub grzybicze (upławy serowate, białe, bez zapachu rybiego, bardziej nasilony jest świąd). Upławy mogą także być objawem rzęsistkowicy, która jest infekcją wywołaną przez pierwotniaki. Zwykle, zakażenie następuje podczas stosunku płciowego. Upławy w tym przypadku są pieniste, obfite, zielonkawożółte o nieprzyjemnym zapachu z towarzyszącym świądem pochwy. W każdym przypadku warto udać się do lekarza, gdyż leczenie powinno przebiegać różnie, w zależności od przyczyny występowania upławów.
Suchość pochwy
Najczęściej skarżą się na nią kobiety w średnim wieku. Odczucie suchości w pochwie często towarzyszy przekwitaniu. W okresie klimakterium dochodzi do zaniku czynności jajników, zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów, co może objawiać się suchością pochwy. Stan ten może być również związany z zażywaniem niektórych leków. W łagodnych objawach pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty żele nawilżające. Duże znaczenie ma również regularna pielęgnacja błony śluzowej okolic intymnych, unikanie zranień wysuszonej błony śluzowej pochwy. Wspomniane żele zapewniają dobrą pielęgnację, utrzymywanie wilgoci, a także łagodzenie świądu. Warto zaopatrzyć się również w łagodne produkty myjące do higieny intymnej, korzystny wpływ mają preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego lub witaminy C.
Bolesne miesiączkowanie
U miej więcej połowy kobiet występuje bolesne miesiączkowanie, a u 7-15% kobiet te dolegliwości są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w szkole lub pracy. Bolesność powodowana jest przez nadmierne wytwarzanie prostaglandyny E2, która zwiększa aktywność skurczową macicy, powodując skurcze odczuwalne w dole brzucha lub w krzyżu, często bólom towarzyszą także wymioty. Bywa, że jest to bardzo uciążliwy dla kobiet problem intymny. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie środki łagodzące. Pomocny może okazać się ciepły termofor położony na brzuch. Objawy te mogą być łagodzone za pomocą preparatów przeciwbólowych i rozkurczający dostępnych bez recepty.