5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?
Joanna Naczyńska

5 najczęstszych problemów ze zdrowiem intymnym. Jak się chronić?

Problemy ze zdrowiem intymnym mogą dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ze względu na anatomię, kobiety są bardziej narażone na wystąpienie różnego rodzaju infekcji. Dotyczy to kobiet młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym. Które problemy intymne najczęściej zgłaszają kobiety szukające porady u farmaceuty? Jak sobie z nimi radzić i jak chronić się przed infekcjami intymnymi?

Grzybica

Jednym z najczęstszych problemów intymnych jest grzybica. Czym jest i czy możemy ochronić się przed nią?

Grzybica jest infekcją, którą powodują grzyby z rodziny Candida. Niemal 90% przypadków wywołują grzyby Candida albicans, infekcja może dotyczyć okolic genitaliów i błon śluzowych pochwy. Głównym objawem jest zaczerwienienie, obrzęk, białawe upławy, silne swędzenie i/lub pieczenie.

Czynnikami ułatwiającymi rozwój infekcji grzybiczej mogą być również zażywane leki (antybiotyki, sterydy, leki immunosupresyjne), a także wahania hormonalne i nadmierna higiena ciała.

By uchronić się przed wystąpieniem grzybicy okolic intymnych, warto prowadzić zdrowy styl życia. Duże znaczenie ma dbanie o swoją odporność, gdyż osłabiona sprzyja infekcjom skóry. Ważne jest dbanie o higienę intymną, wystarczy w tym przypadku używanie wody lub środków pielęgnujących przeznaczonych do higieny intymnej. Codzienna zmiana bielizny oraz pranie bielizny i ręczników w wysokiej temperaturze, również pomaga chronić zdrowie intymne. Nie należy zapominać o prasowaniu bielizny.

Jak radzić sobie z infekcją? Jeśli niepokoi nas uporczywy świąd i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie jest to infekcja.

W aptece można nabyć preparaty w postaci kremu lub globulek działających grzybobójczo lub odkażająco, które mogą pomóc w opisanych objawach. Dostępne są również preparaty wspomagające, zawierające bakterie Lactobacillus acidophilus, kwas mlekowy lub witaminę C. Preparaty te odbudowują fizjologiczną florę pochwy, zapewniają kwaśny odczyn w pochwie, mogą być stosowane jako środki wspomagające leczenie, a także zapobiegawczo lub po zakończeniu terapii przeciwgrzybiczej lub antybiotykowej.

W przedłużających się powyżej 3 dni lub nawracających infekcjach intymnych, konieczna jest wizyta u lekarza, który po przeprowadzeniu badania dobierze odpowiednie leczenie. Zastosowanie w leczeniu grzybic mają m.in. preparaty wydawane na podstawie recepty z klotrimazolem lub nystatyną. Należy wówczas ściśle stosować się do zaleceń lekarza, nawet jeśli pacjentka czuje się lepiej, należy zażywać przepisany lek tak długo jak zalecił lekarz. Takie postępowanie pozwoli uchronić się przed nawrotem infekcji. Jeśli problem często powtarza się, warto skontrolować poziom cukru we krwi, gdyż częste grzybice skóry bywają związane z zaburzoną glikemią.

Zapalenie pęcherza moczowego

Schorzenie to może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn. U mężczyzn występuje znacznie rzadziej, ze względu na długość cewki moczowej oraz ochronne działanie płynu wytwarzanego przez gruczoł krokowy, który ma właściwości antybakteryjne.

U kobiet, stanem sprzyjającym zakażeniu dróg moczowych jest również ciąża. Zakażenie występuje również u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, u osób z nierozpoznaną cukrzycą, jak również u pacjentek, które są bardziej podatne na tego typu infekcje. Najczęściej zakażenie jest spowodowane florą bakteryjną jelita grubego, wśród których często spotyka się bakterię Esherichia coli. Do głównych objawów należy ból i pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu. Łagodny, niepowikłany stan zapalny można wyleczyć preparatami bez recepty dostępnymi w aptece. Do wyboru znajdziemy ziołowe preparaty łagodzące objawy infekcji. Jeśli jednak objawy trwają 5-7 dni, towarzyszy im krwiomocz, podwyższona temperatura ciała lub inne niepokojące objawy, należy pilnie skorzystać z porady lekarskiej, gdyż mogą one świadczyć o bakteryjnej lub innej poważnej infekcji dróg moczowych. Nieleczone infekcje dróg moczowych, mogą grozić m.in. odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

By uchronić się przed infekcją dróg moczowych warto wprowadzić do diety kwaśne produkty (kiszonki, kwaśne owoce), zakwaszenie moczu utrudnia rozwój bakterii. Korzystny wpływ na układ moczowy ma również sok z owoców żurawiny.

Powiązane produkty

Upławy

Upławy świadczą o infekcji pochwy. Mogą występować u kobiet w każdym wieku. Powodowane są najczęściej przez zakażenie bakteryjne (upławy ciemne lub białawe o rybim zapachu) lub grzybicze (upławy serowate, białe, bez zapachu rybiego, bardziej nasilony jest świąd). Upławy mogą także być objawem rzęsistkowicy, która jest infekcją wywołaną przez pierwotniaki. Zwykle, zakażenie następuje podczas stosunku płciowego. Upławy w tym przypadku są pieniste, obfite, zielonkawożółte o nieprzyjemnym zapachu z towarzyszącym świądem pochwy. W każdym przypadku warto udać się do lekarza, gdyż leczenie powinno przebiegać różnie, w zależności od przyczyny występowania upławów. 

Suchość pochwy

Najczęściej skarżą się na nią kobiety w średnim wieku. Odczucie suchości w pochwie często towarzyszy przekwitaniu. W okresie klimakterium dochodzi do zaniku czynności jajników, zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów, co może objawiać się suchością pochwy. Stan ten może być również związany z zażywaniem niektórych leków. W łagodnych objawach pomocne mogą okazać się dostępne w aptece bez recepty żele nawilżające. Duże znaczenie ma również regularna pielęgnacja błony śluzowej okolic intymnych, unikanie zranień wysuszonej błony śluzowej pochwy. Wspomniane żele zapewniają dobrą pielęgnację, utrzymywanie wilgoci, a także łagodzenie świądu. Warto zaopatrzyć się również w łagodne produkty myjące do higieny intymnej, korzystny wpływ mają preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego lub witaminy C. 

Bolesne miesiączkowanie

U miej więcej połowy kobiet występuje bolesne miesiączkowanie, a u 7-15% kobiet te dolegliwości są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w szkole lub pracy. Bolesność powodowana jest przez nadmierne wytwarzanie prostaglandyny E2, która zwiększa aktywność skurczową macicy, powodując skurcze odczuwalne w dole brzucha lub w krzyżu, często bólom towarzyszą także wymioty. Bywa, że jest to bardzo uciążliwy dla kobiet problem intymny. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie środki łagodzące. Pomocny może okazać się ciepły termofor położony na brzuch. Objawy te mogą być łagodzone za pomocą preparatów przeciwbólowych i rozkurczający dostępnych bez recepty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Infekcje intymne – jak ich uniknąć?

    Plaża, wędrówki, rowery... Atrakcje podczas wyjazdu nie zawsze są bezpieczne dla kobiecego zdrowia: nagła zmiana warunków szybko zwiększa skłonność do intymnych infekcji. Z dobrze wyposażoną ziołową apteczką można im jednak zapobiegać lub w naturalny sposób wspomóc leczenie.

  • Preparaty bez recepty na infekcje i podrażnienia intymne dla kobiet i mężczyn – który wybrać?

    Grzybica, drożdżyca, waginoza wirusowa i inne infekcje intymne można leczyć objawowo z zastosowaniem leków bez recepty dostępnych w aptekach. Zapobieganie tym infekcjom jest równie istotne, jak ich leczenie. Często przestrzeganie prostych zasad, związanych z higieną intymną, odpowiednią garderobą lub stosowaniem probiotyków może uchronić przed wystąpieniem zakażenia i przykrych objawów z nim związanych. Jak pozbyć się przykrych upławów z pochwy, o jakiej infekcji świadczą krostki na penisie i jak długo należy przyjmować leki na zakażenie intymne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Infekcja intymna - 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką

    Nie musisz mieć wielu partnerów, by przytrafiła ci się infekcja intymna. Stany zapalne miejsc intymnych mogą pojawić się nawet u osób, które nie są aktywne seksualnie. Sprzyja im stres, antybiotykoterapia, zła dieta i nieodpowiednia higiena. Oto 6 produktów, które zawsze warto mieć pod ręką, by infekcjom zapobiegać, a jeśli się pojawią, móc zareagować od razu.

  • Płyn do higieny intymnej – jak wybrać najlepszy? Podstawowe zasady kobiecej higieny intymnej

    Kobiece miejsca intymne wymagają wyjątkowej pielęgnacji, bowiem często narażone są na zaburzenia flory bakteryjnej. Zadbanie od najmłodszych lat o regularną i prawidłową higienę intymną pozwala zmniejszyć ryzyko występowania uciążliwych podrażnień oraz stanów zapalnych. Jak zatem dbać o higienę intymną? Jakich kosmetyków używać? 

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie. Jak złagodzić pieczenie i swędzenie pochwy?

    Swędzenie pochwy to dla kobiety bardzo uciążliwa, a jednocześnie wstydliwa dolegliwość. Wiele kobiet ma naprawdę duże opory, aby z takim problemem zwrócić się po pomoc do swojego lekarza, bowiem mówienie o tego typu dolegliwościach wywołuje w nich ogromne uczucie wstydu. Naprawdę jednak nie należy bać się w takiej sytuacji wizyty u lekarza, bowiem każdy lekarz potraktuje taki problem jak każde inne dolegliwości typu kaszel czy katar, o których przecież każdy mówi bez oporu w gabinecie lekarskim. A czasami może okazać się, że swędzenie pochwy może mieć związek z poważną chorobą i konieczna będzie dalsza specjalistyczna opieka ginekologa.

  • Infekcja pochwy – jak rozpoznać i jak leczyć?

    Co czwarta pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu objawów infekcji intymnej. Zakażenie może się pojawiać i ustępować samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Problem jest istotny. Jak się z nim uporać?

  • Najczęstsze stany zapalne u kobiet

    Drobnoustroje chorobotwórcze atakują nas każdego dnia. W większości przypadków nasze mechanizmy obronne nie pozwalają na rozwój infekcji. Jednak u kobiet szczególnie narażony na rozwój stanów zapalnych na tle zakażenia jest układ moczowo-płciowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl