Choroba intymna - pochwica
Patryk Jasielski

Pochwica – co to jest? Objawy, przyczyny. Jak leczyć skurcz mięśni pochwy?

Pochwica należy do grupy dysfunkcji seksualnych i polega na skurczu pochwy, a dokładniej mięśni wokół wejścia do tego narządu. W zależności od przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje pochwicy – organiczną i nieorganiczną. Czy pochwicę można wyleczyć? Jakie ćwiczenia wykonywać, aby złagodzić ostry, nasilony i rozdzierający ból pochwy?

Zaburzenia seksualne to duża grupa schorzeń, które dotyczą problemów w sferze aktywności płciowej. Dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mogą mieć podłoże organiczne – za dysfunkcję seksualną odpowiada jakaś przyczyna fizjologiczna w organizmie, a także nieorganiczne – zaburzenie powstaje bez ustalonej przyczyny. Jednym z częstszych zaburzeń jest pochwica, która może prowadzić do znacznego utrudnienia codziennego funkcjonowania i spadku pewności siebie.

Co to jest pochwica?

Pochwica należy do grupy dysfunkcji seksualnych i polega na skurczu pochwy, a dokładniej mięśni wokół wejścia do tego narządu. Reakcja jest niezależna od woli kobiety i pojawia się w różnych okolicznościach, zwykle podczas próby umieszczenia czegoś w pochwie (zazwyczaj prącia czy tamponu). Nieleczone zaburzenie może prowadzić chociażby do zaniżenia samooceny i problemów w relacji z partnerem. Częstość występowania pochwicy nie jest do końca znana, gdyż wiele kobiet wstydzi się udać z tym problemem do specjalisty, nie wiedząc o tym, że pochwicę można leczyć.

Pochwica – przyczyny

W zależności od przyczyny wyróżnia się dwa rodzaje pochwicy – organiczną i nieorganiczną. Pochwica organiczna jest wynikiem istnienia różnych nieprawidłowości fizjologicznych w organizmie, które można wykryć. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

 • zmiany poporodowe,
 • stany zapalne pochwy,
 • wrodzone wady rozwojowe, np. przegroda pochwy czy jej częściowe/całkowite zarośnięcie,
 • urazy okolicy krocza,
 • zanikowe zapalenie błony śluzowej pochwy.

Pochwica nieorganiczna ma niejasne przyczyny powstawania, prawdopodobnie związana jest z zaburzeniami w sferze psychicznej. Wśród potencjalnych przyczyn rozwoju tego stanu wymienić można:

 • przebycie traumy seksualnej,
 • nieprawidłowe relacje z obecnym partnerem,
 • lęk przed stosunkiem,
 • niewłaściwe postrzeganie własnego ciała,
 • występowanie zaburzeń psychicznych, np. depresji czy zaburzeń lękowych.

Polecane dla Ciebie

Pochwica – objawy. Jak wygląda napad pochwicowy?

Pochwica charakteryzuję się zestawem dość specyficznych objawów, które pojawiają się w określonych sytuacjach:

 • przy próbie włożenia prącia do pochwy podczas stosunku seksualnego,
 • podczas wkładania tamponu,
 • przy próbie przeprowadzenia badania ginekologicznego przez lekarza.

W powyższych sytuacjach dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu. Obserwuje się wówczas występowanie objawów pochwicy w postaci:

 • dyskomfort i ból podczas próby włożenia prącia/tamponu lub wziernika do pochwy,
 • dyspareunia (bolesne stosunki),
 • niemożność odbycia stosunku/wykonania badania ginekologicznego z powodu skurczu mięśni wokół pochwy.

Występujący ból pochwy jest często opisywany jako ostry, nasilony i rozdzierający. Zaciskaniu się pochwy podczas stosunku towarzyszy zazwyczaj niepokój i lęk. Rzadko dochodzi do wystąpienia tzw. napadu pochwicowego, czyli nagłego zaciśnięcia się mięśni pochwy w czasie stosunku, co może powodować zakleszczenie się prącia. Rozluźnienie pochwy nie zależy wówczas od woli kobiety. Co ważne, niekiedy problem pojawia się tylko w pewnych sytuacjach (np. przy próbie odbycia stosunku seksualnego), a w innych okolicznościach nie dochodzi do wystąpienia objawów (np. przy wkładaniu tamponu).

Pochwica – leczenie

Leczenie pochwicy zależne jest od tego, z jakim pochodzeniem schorzenia ma się do czynienia – organicznym czy nieorganicznym. W tym pierwszym przypadku terapie zwykle prowadzi ginekolog i polega ona na wyeliminowaniu fizycznej przeszkody w obrębie pochwy (np. wady wrodzonej). W pochwicy nieorganicznej często konieczna jest pomoc seksuologa, psychiatry i/lub psychologa, gdyż problem leży w psychice kobiety. W leczeniu ma wówczas zastosowanie psychoterapia, która uczy obserwacji, zrozumienia i akceptacji własnego ciała i seksualności. Duże znaczenie mają również techniki relaksacyjne (muzyka relaksacyjna, trening oddychania), które pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem. Wśród zaleceń w ramach terapii wspomagającej znajdują się leki przeciwbólowe, preparaty rozkurczowe i mające działanie przeciwlękowe. Ponadto, aby zmniejszyć dolegliwości i poszerzyć światło pochwy, w terapii zastosowanie mają także rozszerzacze i ćwiczenia, które zleca specjalista rehabilitacji.

Pochwica – ćwiczenia

Ważnym aspektem terapii w pochwicy nieorganicznej jest wykonywanie ćwiczeń, które mają za zadanie rozciągnąć ściany pochwy, rozluźnić mięśnie dna miednicy i załagodzić objawy choroby. Ćwiczenia są jednymi z elementów leczenia domowego (obok stosowania rozszerzaczy do pochwy). Wykonywane regularnie po kilku tygodniach łagodzą dolegliwości.

Zapoznanie się z własnym ciałem – to ćwiczenie powinno stanowić wstęp do kolejnych praktyk. Najważniejsze jest właściwe i wnikliwe poznanie własnego ciała, a także jego akceptacja. W tym celu można patrzeć na swoje nagie ciało, przeglądając się w lustrze. Dotyczy to także okolic narządów płciowych. Można je także delikatnie dotykać palcami, niemniej bez wprowadzania czegokolwiek do pochwy.

Wprowadzanie do pochwy palca – można do tego ćwiczenia przejść w dalszej kolejności. Niezbędne jest wcześniejsze zrelaksowanie się.

Zaznajomienie się z ciałem partnera – istotne jest także dokładne poznanie swojego partnera. Należy pozwolić sobie na intymną bliskość.

Wprowadzanie do pochwy atrapy członka, wibratora i/lub rozszerzaczy – należy zaczynać od niewielkich rozmiarów, a stopniowo, jeśli jest taka potrzeba czy konieczność, można także skorzystać z większych przedmiotów tego typu

Zatrzymywanie moczu w czasie jego oddawania na około 3 sekundy .

Powolne zaciskanie i naprzemienne rozluźnianie mięśni pochwy.

 1. Crowley T, Goldmeier D, Hiller J. Diagnosing and managing vaginismus BMJ 2009; 338: b2284.
 2. Jarząbek-Bielecka G, Pisarska-Krawczyk M, Kędzia W et al. The problem of vaginismus with congenital malformation of the genital tract. Postepy Hig Med Dosw (Online). 2016; 70(0): 556-61.
 3. Melnik T, Hawton K, McGuire H. Interventions for vaginismus. Cochrane Database Syst Rev. 2012; 12(12): CD001760.
 4. Lahaie MA, Boyer SC, Amsel R et al. Vaginismus: a review of the literature on the classification/diagnosis, etiology, and treatment. Womens Health (Lond). 2010; 6(5): 705-19.
 5. Pacik PT. Understanding and treating vaginismus: a multimodal approach. Int Urogynecol J. 2014; 25(12): 1613-20.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij