Eksperci ostrzegają: medycyna estetyczna to domena lekarzy
Katarzyna Szulik

Eksperci ostrzegają: medycyna estetyczna to domena lekarzy

Zabiegi wstrzykiwania botoksu czy kwasu hialuronowego kojarzymy przede wszystkim z gabinetami kosmetycznymi, jednak tak inwazyjne procedury powinny być domeną lekarzy – przekonują eksperci. Sens tego rozróżnienia dostrzegamy zazwyczaj w sytuacji, gdy zabieg nie pójdzie po naszej myśli, a jego fatalne skutki z kłopotu estetycznego stają się problemem typowo zdrowotnym.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, liczba powikłań po nieudanych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej rośnie. Klienci gabinetów kosmetycznych często lekceważą potencjalne zagrożenie lub nie zdaja sobie z niego sprawy. Często wychodzą z założenia, że skoro tę czy inną procedurę może wykonać kosmetyczka, ryzyko jest relatywnie nieduże. Kuszą także znacznie niższe ceny zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych, czasem nawet pięciokrotnie niższe od tych spotykanych w klinikach medycyny estetycznej, w których procedury wykonują lekarze. Niższa cena to z jednej strony większe ryzyko, z drugiej natomiast brak gwarancji użycia wypełniacza bądź sprzętu najwyższej jakości. Konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii prof. Joanna Maj jako przykład podaje rozcieńczanie botoksu solą fizjologiczną, co obniża jego cenę, ale też czas działania, ze standardowego pół roku do zaledwie 2 miesięcy. 

Są opinie, nie ma regulacji

O ograniczenie kosmetologom możliwości wykonywania zabiegów inwazyjnych apelują przede wszystkim dermatolodzy. W ich opinii prawo do naruszenia ciągłości tkanek powinni mieć wyłącznie lekarze, w czym wspiera ich Ministerstwo Zdrowia.

W lutym 2017 roku resort oświadczył, że zabiegi ostrzykiwania botoksem i kwasem hialuronowym powinny być wyłączną domeną lekarzy wykwalifikowanych w tym kierunku, Kosmetolodzy kontrują, że wygładzanie zmarszczek to typowy zabieg upiększający, a żadne przepisy nie precyzują, że ten typ procedur wykonywać mogą wyłącznie lekarze. Jako argument w tym wypadku przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kosmetologii Estetycznej podają tatuażystów, którzy również dokonują przerwania ciągłości skóry przy wykonywaniu swoich zabiegów. 

Czym grozi niewprawny zabieg?

Powikłania po zabiegach tego typu obejmują powikłania wirusowe, zakażenia HPV, wirusowym zapaleniem wątroby, a nawet HIV. Brak umiejętności w podawaniu kwasu czy botoksu skończyć się może również powstaniem guzów, porażeniem nerwów czy opadającymi powiekami.

Zagrożenie stwarzać może także depilacja laserowa. Wykonana nieprawidłowo może prowadzić do poważnych oparzeń wymagających natychmiastowej interwencji lekarza. 

Polecane dla Ciebie

Rozwaga kontra oszczędność

Zdecydowana większość klientów doświadczających lekkich powikłań leczy je w gabinetach prywatnych, przez co skala zjawiska nie jest do końca rozpoznana. Szacuje się, że od 80 do 90 proc. problemów związanych z powikłaniami tego typu leczy się właśnie w te sposób. Z kolei cięższe przypadki wymagające hospitalizacji obciążają budżet NFZ błędami, do których dochodzi w gabinetach prywatnych. Eksperci apelują wiec o rozwagę i uwzględnianie w decyzjach o poddaniu się takim zabiegom także konsekwencji zdrowotnych. Wybór gabinetu kosmetycznego zamiast lekarskiego może skończyć się poważnymi kłopotami, podobnie jak oszczędzanie na zabiegach i stosowanie półproduktów z niepewnych źródeł, na przykład ampułek z botoksem kupowanych przez Internet w okazyjnych cenach. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij