Nowa metoda pobierania narządów do przeszczepów
Katarzyna Szulik

Nowa metoda pobierania narządów do przeszczepów

Z niedoborem organów do transplantacji boryka się prawie każdy kraj, a ograniczenia prawne i praktyczne często uniemożliwiają zwiększenie liczby pobrań. Ten stan rzeczy zmienić może stosowana w Wielkiej Brytanii metoda, która pozwala pozyskać organy po ponownym „uruchomieniu” serca zmarłego.

Metoda nazywana „zwłokami z bijącym sercem” jest praktykowana w Wielkiej Brytanii od 2015 roku i pozwala zwiększyć liczbę pozyskiwanych narządów o nawet 15 procent. Została opracowana przez doktora Stephena Large’a z Papworth Hospital w Cambridge i polega na ponownym uruchomieniu serca osoby uznanej za zmarłą jeszcze przez pobraniem narządów z ciała. 

Inkubator dla narządów

Wspomnianą metodę można zastosować u pacjentów, u których stwierdzono całkowitą śmierć mózgu i zatrzymanie krążenia. Gdy tak się stanie, do ciała zmarłego podłączane jest krążenie pozaustrojowe, co skłania serce do ponownego rozpoczęcia pracy od wpływem wymuszonego przepływu krwi. Sztuczne krążenie dociera do serca, ale omija mózg, ponieważ substancje uwalniające się w nim po obumarciu mogłyby zaszkodzić narządom przeznaczonym do przeszczepu. Ciało jest utrzymywane w tym stanie do chwili pobrania organów, stając się swoistym inkubatorem. 

Jak twierdzą Brytyjczycy, wspomniana metoda pozwala zwiększyć pobór narządów o 15 procent, ponieważ dzięki niej dłużej pozostają one w dobrym stanie i co ważniejsze, umożliwia także pobranie serca do transplantacji. Metoda choć skuteczna, budzi kontrowersje, przez co nie upowszechniła się między innymi w USA. Rodzina zmarłego musi także każdorazowo zgodzić się na „przywrócenie go do życia” w celu pobrania organów w ten sposób. 

Kiedy można pobrać organ?

Organu do przeszczepów, zgodnie z przyjętym powszechnie konsensusem medycznym, są pobierane od dawców, u których stwierdzono śmierć mózgu, czyli nieodwracalne ustanie jego czynności. W tym wypadku do czasu pobrania narządów krążenie krwi jest podtrzymywane sztucznie, żeby nie doprowadzić do ich uszkodzenia.

W przypadku pacjentów z nieodwracalnym, ale nie całkowitym zniszczeniem mózgu, pobranie narządów jest możliwe dopiero po odłączeniu ich od respiratora oraz po całkowitym ustaniu bicia serca i krążenia. 

W obliczu niedoborów organów, część transplantologów opowiada się za zastosowaniem nowej metody poboru narządów, która miałaby polegać na pozyskaniu narządów (po ówczesnym znieczuleniu) od dawcy jeszcze przed całkowitym ustaniem krążenia krwi. Inaczej mówiąc, w chwili pobrania pacjent znajdowałby się na granicy życia i śmierci. Przez wzgląd na duży poziom kontrowersji wspomniana metoda jak dotąd nie była jednak stosowana. 

Powiązane produkty

Polski problem z przeszczepami

Polska także boryka się z niedoborem organów do przeszczepu, co ma związek między innymi z ograniczeniami prawnymi. Nasze przepisy nie dopuszczają tzw. dawstwa altruistycznego, czyli anonimowego oddawania organów osobom niespokrewnionym. W świetle obecnych przepisów, brak pokrewieństwa wchodzi w grę wyłącznie w sytuacji, gdy organ jest pobierany od osoby zmarłej. W przeciwnym wypadku dawca musi być spokrewniony z biorcą w linii prostej jako rodzic, dziecko, rodzeństwo lub małżonek. W szczególnych przypadkach organ można oddać również partnerowi lub członkowi dalszej rodziny, co jednak wymaga zgody ze strony sądu. Zmiana przepisów ułatwiłaby między innymi sytuację osób potrzebujących przeszczepu nerki lub części wątroby, które można pobierać od żywych, zdrowych dawców. 

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij