Szumowski za Radziwiłła. Jest nowy minister zdrowia
Katarzyna Szulik

Szumowski za Radziwiłła. Jest nowy minister zdrowia

Prof. Łukasz Szumowski, wcześniej pełniący obowiązki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zastąpił Konstantego Radziwiłła na stanowisku Ministra Zdrowia. Na giełdzie nazwisk potencjalnych następców szefa resortu pojawiał się od dawna, a eksperci pozytywnie przyjęli tę zmianę.

Medyczna kariera zawodowa prof. Szumowskiego jest związana z Instytutem Kardiologii w Warszawie, w którym pracuje od 1998 roku. Tytuł profesorski otrzymał w czerwcu 2016 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Z rządem PiS do tej pory łączyła go funkcja podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którą objął w listopadzie 2016 roku. W ramach tej działalności współtworzył Naukową Agencję Wymiany Akademickiej działającą na rzecz umiędzynarodowiania polskiej nauki poprzez oferowanie stypendiów i grantów dla osób i instytucji chcących poszerzać horyzonty naukowe na drodze międzynarodowej wymiany doświadczeń. 

Fachowiec z naukowym zacięciem

Komentujący tę nominację zwracają uwagę, że nie jest ona zaskoczeniem, ponieważ prof. Szumowski od dłuższego czasu był wskazywany wśród potencjalnych następców ministra Radziwiłła w razie jego dymisji. Podkreślane jest także jego doświadczenie w zarządzaniu działami w administracji publicznej, co w połączeniu z zacięciem naukowym i zaangażowaniem w promowanie współczesnej medycyny może być dobrą rekomendacją na przyszłość.

W nowym szefie resortu pokładane są nadzieje dotyczące przede wszystkim lepszej organizacji jego pracy oraz bardziej rzeczowego dialogu ze środowiskiem medycznym. 

Kredyt zaufania od związków

Uspokojenie nastrojów to w tej chwili sprawa kluczowa. Cytowana przez „Rynek zdrowia” Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” deklaruje, że nowy minister, jak każdy inny powołany na to stanowisko, dostaje kredyt zaufania i czystą kartę, ale związkowcy oczekują, że sam wyjdzie z inicjatywą spotkania i reaktywacji zespołu trójstronnego przy ministrze zdrowia. 

Polecane dla Ciebie

Rezydenci otwarci na rozmowy

Bardziej sceptyczny jest przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel w wypowiedzi dla tego samego serwisu wyraził przypuszczenie, że wymiana ministra jest pretekstem do prośby o sto dni spokoju dla nowego szefa resortu w celu zapoznania się z sytuacją, co ponownie odłoży rozwiązanie palących problemów w bliżej nieokreśloną przyszłość. Dodał także, że postawa ministra Radziwiłła w kontekście konfliktu z lekarzami nie wynikała z całkowitej dezaprobaty wobec ich postulatów, ale odzwierciedlała politykę rządu w stosunku do ochrony zdrowia. 

Rezydenci mówią o gotowości na nowe otwarcie i ustami rzecznika Porozumienia Rezydentów OZZL Jakuba Kosikowskiego apelują o jak najszybsze spotkanie i priorytetowe potraktowanie problemów przez nich przedstawianych. Liczą również, że ze względu na to, że nowy minister, w przeciwieństwie do Konstantego Radziwiłła, na co dzień pracuje w szpitalu, będzie w stanie lepiej zrozumieć istotę ich problemów.

Wiceprzewodniczący organizacji Damian Patecki mówił „Rynkowi zdrowia”, że do tej pory prof. Łukasz Szumowski był postrzegany pozytywnie przez środowisko rezydentów i wyraził nadzieję, że jako naukowiec będzie w stanie przekonać rząd o konieczności zwiększenia inwestycji w ochronie zdrowia. 

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed ministrem Szumowskim w najbliższym czasie mogą być zmiany w ustawie aborcyjnej. Do sądu wpłynęły projekty zakładające zarówno zaostrzenie, jak i liberalizację obecnych przepisów. Zgodnie z informacjami serwisu Onet.pl można przypuszczać, że nowy minister opowie się za opcją pro-life. Miał on podpisać deklarację wiary sformułowaną przed dr Wandę Półtawską, przyjaciółkę Jana Pawła II, która opisuje zasady etyki katolickiej i zobowiązuje lekarzy do ochrony życia poczętego od jego początku. Już dziś, czyli 10 stycznia, odbędzie się pierwsze czytanie obu projektów aborcyjnych – liberalnego, stworzonego przez inicjatywę „Ratujmy Kobiety”, oraz zaostrzającego przepisy autorstwa Kai Godek.

Źródło: Rynek zdrowia, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij