Szumowski za Radziwiłła. Jest nowy minister zdrowia
Katarzyna Szulik

Szumowski za Radziwiłła. Jest nowy minister zdrowia

Prof. Łukasz Szumowski, wcześniej pełniący obowiązki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zastąpił Konstantego Radziwiłła na stanowisku Ministra Zdrowia. Na giełdzie nazwisk potencjalnych następców szefa resortu pojawiał się od dawna, a eksperci pozytywnie przyjęli tę zmianę.

Medyczna kariera zawodowa prof. Szumowskiego jest związana z Instytutem Kardiologii w Warszawie, w którym pracuje od 1998 roku. Tytuł profesorski otrzymał w czerwcu 2016 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Z rządem PiS do tej pory łączyła go funkcja podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którą objął w listopadzie 2016 roku. W ramach tej działalności współtworzył Naukową Agencję Wymiany Akademickiej działającą na rzecz umiędzynarodowiania polskiej nauki poprzez oferowanie stypendiów i grantów dla osób i instytucji chcących poszerzać horyzonty naukowe na drodze międzynarodowej wymiany doświadczeń. 

Fachowiec z naukowym zacięciem

Komentujący tę nominację zwracają uwagę, że nie jest ona zaskoczeniem, ponieważ prof. Szumowski od dłuższego czasu był wskazywany wśród potencjalnych następców ministra Radziwiłła w razie jego dymisji. Podkreślane jest także jego doświadczenie w zarządzaniu działami w administracji publicznej, co w połączeniu z zacięciem naukowym i zaangażowaniem w promowanie współczesnej medycyny może być dobrą rekomendacją na przyszłość.

W nowym szefie resortu pokładane są nadzieje dotyczące przede wszystkim lepszej organizacji jego pracy oraz bardziej rzeczowego dialogu ze środowiskiem medycznym. 

Kredyt zaufania od związków

Uspokojenie nastrojów to w tej chwili sprawa kluczowa. Cytowana przez „Rynek zdrowia” Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” deklaruje, że nowy minister, jak każdy inny powołany na to stanowisko, dostaje kredyt zaufania i czystą kartę, ale związkowcy oczekują, że sam wyjdzie z inicjatywą spotkania i reaktywacji zespołu trójstronnego przy ministrze zdrowia. 

Rezydenci otwarci na rozmowy

Bardziej sceptyczny jest przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel w wypowiedzi dla tego samego serwisu wyraził przypuszczenie, że wymiana ministra jest pretekstem do prośby o sto dni spokoju dla nowego szefa resortu w celu zapoznania się z sytuacją, co ponownie odłoży rozwiązanie palących problemów w bliżej nieokreśloną przyszłość. Dodał także, że postawa ministra Radziwiłła w kontekście konfliktu z lekarzami nie wynikała z całkowitej dezaprobaty wobec ich postulatów, ale odzwierciedlała politykę rządu w stosunku do ochrony zdrowia. 

Rezydenci mówią o gotowości na nowe otwarcie i ustami rzecznika Porozumienia Rezydentów OZZL Jakuba Kosikowskiego apelują o jak najszybsze spotkanie i priorytetowe potraktowanie problemów przez nich przedstawianych. Liczą również, że ze względu na to, że nowy minister, w przeciwieństwie do Konstantego Radziwiłła, na co dzień pracuje w szpitalu, będzie w stanie lepiej zrozumieć istotę ich problemów.

Wiceprzewodniczący organizacji Damian Patecki mówił „Rynkowi zdrowia”, że do tej pory prof. Łukasz Szumowski był postrzegany pozytywnie przez środowisko rezydentów i wyraził nadzieję, że jako naukowiec będzie w stanie przekonać rząd o konieczności zwiększenia inwestycji w ochronie zdrowia. 

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed ministrem Szumowskim w najbliższym czasie mogą być zmiany w ustawie aborcyjnej. Do sądu wpłynęły projekty zakładające zarówno zaostrzenie, jak i liberalizację obecnych przepisów. Zgodnie z informacjami serwisu Onet.pl można przypuszczać, że nowy minister opowie się za opcją pro-life. Miał on podpisać deklarację wiary sformułowaną przed dr Wandę Półtawską, przyjaciółkę Jana Pawła II, która opisuje zasady etyki katolickiej i zobowiązuje lekarzy do ochrony życia poczętego od jego początku. Już dziś, czyli 10 stycznia, odbędzie się pierwsze czytanie obu projektów aborcyjnych – liberalnego, stworzonego przez inicjatywę „Ratujmy Kobiety”, oraz zaostrzającego przepisy autorstwa Kai Godek.

Źródło: Rynek zdrowia, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij