Dojrzała kobieta i mężczyzna chodzą po lesie z kijkami do nordic walking
Krzysztof Słomiak

5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

Zacznij się ruszać

Sport to zdrowie. Oklepane? Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych wzmacnia nasze ciało i umysł. Mózg jest lepiej dotleniony, krew krąży szybciej, serce pracuje regularniej, płuca wypełniają się świeżym powietrzem. Ciało i duch w harmonii. Jeśli chcesz zachować zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata – ćwicz. Nie muszą to być regularne wizyty na siłowni. Wyjdź na spacer albo jedź do pracy rowerem. Idź po zajęciach na uczelni na basen. Twój organizm podziękuje Ci za to dawką endorfin. Jest to też lokata długoterminowa. Osoby, które ćwiczą, żyją dłużej. 

Odstaw papierosy

Mark Twain powiedział: „Rzucić palenie? To łatwe! Robiłem to tysiące razy.” To prawda. Jest to nałóg, który bardzo trudno porzucić, ponieważ organizm będzie się domagał nikotyny. Nie daj mu dojść do głosu. To tylko chwilowa zachcianka. Palenie rujnuje nie tylko zdrowie. Wpływa bardzo mocno na Twój budżet domowy, na to jak pachniesz i jak wyglądasz w oczach innych ludzi. Może też przysporzyć problemów w pracy, jeśli za często wychodzisz na „dymka”. Zastanów się, czy nie warto z tym zerwać i powiedzieć sobie: „to ja tu rządzę". W walce z nałogiem będą pomocne np. tabletki na rzucanie palenia, które łagodzą głód nikotynowy. Zawierają w swoim składzie cytyzynę lub żywicę nikotynową, które pomagają poprzez różne mechanizmy skutecznie pomóc w rzucaniu palenia.

Powiązane produkty

Jedz zdrowo

Dobra dieta jest często niedoceniana. Zwykle obowiązki i praca kontrolują nasze menu oraz pory posiłków. Do listy noworocznych postanowień warto dopisać zmianę nawyków żywieniowych. Niech to będzie kilka, ale dobrze zbilansowanych posiłków, jedzonych najlepiej o stałych porach. Można także urozmaicać swoją dietę, poruszając się po piramidzie żywieniowej.

Jeśli nie mamy czasu, można wykorzystać „dietę pudełkową”, która regularność oraz wartości odżywcze zapewni bez naszego udziału. Jest to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne.

Pij dwa litry wody dziennie

Nawodnienie organizmu też jest bardzo ważne. 2 litry wody dziennie to wystarczająca ilość, aby oczyścić Twój organizm i dodać Ci sił. Twoja skóra stanie się bardziej nawilżona i lśniąca. Poczujesz dodatkową energię, jelita się oczyszczą, nerki i wątroba zaczną lepiej pracować, a umysł będzie szybszy. Poprawie ulegną także procesy poznawcze. Warto zawsze mieć przy sobie butelkę czy bidon z wodą, którą można uzupełnić o dostępne w aptekach elektrolity. Proste postanowienie, a skutki będą zauważalne bardzo szybko.

Popraw jakość snu i odpoczynku

Gdy wykonujesz swoją pracę, nie zapominaj o przerwach, najlepiej co 30–60 minut (zależnie od preferencji). To sprawi, że na koniec dnia łatwiej będzie Ci zasnąć. Śpij tyle, ile potrzebujesz – optymalnie od 7 do 9 godzin w zależności od wieku. Kładąc się spać, nie korzystaj z telefonu, ani nie włączaj telewizora. To Cię tylko zmęczy i utrudni zasypianie, narażając Cię na rozpraszające niebieskie światło. Przed snem wywietrz pokój, wyjdź na spacer z psem, porozmawiaj z rodziną, wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych, unikaj stresu. Poprawiając jakość naszego odpoczynku, damy naszemu organizmowi czas na regenerację.

Pomysłów na postanowienia noworoczne jest mnóstwo. Wykonanie badań kontrolnych, odpowiednia dieta czy wysiłek fizyczny. Zawsze jest dobra pora, żeby zadbać o swoje zdrowie, jeśli wcześniej stało ono na dalszym planie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

    Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij