E-zwolnienia to wciąż margines. ZUS chce to zmienić
Katarzyna Szulik

E-zwolnienia to wciąż margines. ZUS chce to zmienić

Od lipca 2018 roku na dobre pożegnany się z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Lekarze mogą je wystawiać w formie elektronicznej już od 2016 roku, jednak zaledwie kilka procent korzysta z tej możliwości. Winą obarczają skomplikowany i drogi system, który od 1 grudnia ma ulec korzystnej zmianie.

Elektroniczne zwolnienia miały być wygodne dla pacjentów i przynieść oszczędności Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który dzięki nim miałby większą kontrolę nad nieuczciwymi pracownikami. Jak na razie jednak lekarze wystawiają je bardzo niechętnie. Zgodnie z szacunkami, decyduje się na to zaledwie 3 proc. specjalistów, czyli około 7 ze 143 tysięcy medyków, którzy od 2016 roku wystawili w sumie 1,5 miliona recept elektronicznych. 

Problematyczny podpis

Przyczyny niechęci wiążą się z kwestią elektronicznego podpisu wymaganego pod receptą tego typu. Obecnie można go składać na dwa sposoby – wykupując kwalifikowany podpis elektroniczny lub korzystając z profilu zaufanego ePUAP. Pierwsze rozwiązanie zniechęca lekarzy ze względu na koszty, drugie zaś jest w ich opinii zbyt skomplikowane i czasochłonne. Od 1 grudnia do puli rozwiązań uwierzytelniających elektroniczne recepty dojdzie kolejne, które ma być bezpłatne i znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Już od jutra e-zwolnienia, będzie można uwierzytelniać bezpośrednio przy użyciu certyfikatów oferowanych przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W ostatnich miesiącach testowano rozwiązanie, które już w grudniu zostanie udostępnione lekarzom. Żeby z niego skorzystać, wystarczy pobrać certyfikat i ustalić PIN, który pozwoli podpisywać elektroniczne zwolnienia. Rozwiązanie będzie bezpłatne i dostępne nie tylko za pośrednictwem komputerów, ale też smartfonów. 

Spójny i prosty system

Lekarze zostaną przeszkoleni z obsługi systemu. ZUS zakłada, że dzięki nim około 30 proc. medyków już teraz zacznie wystawiać zwolnienia elektronicznie. Pierwsze informacje płynące ze środowiska są pozytywne, choć na przeszkodzie często stoją ograniczenia sprzętowe. Prezes ZUS Getruda Uścińska zapowiada rozmowy z producentami aplikacji gabinetowych dla lekarzy. Wyrazili oni wstępną chęć dokonania zmian ułatwiających lekarzom wystawianie e-zwolnień poprzez powiązanie interfejsów programów z systemem ZUS co usprawni i uprości korzystanie z niego.

Po wejściu w życie przepisów formę elektroniczną będą mieć nie tylko same zwolnienia, ale także elektroniczne wnioski o wydanie upoważnienia do wystawiania zwolnień i wniosków o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUs będzie można także złożyć i autoryzować wniosek o zasiłek chorobowy. 

Zwolnienia pod kontrolą

Tak zwane zwolnienia e-ZLA mają być wysyłane z lekarskich gabinetów bezpośrednio do ZUS, który bierze na siebie przekazywanie ich pracodawcom. Taka sytuacja w oczywisty sposób zwiększa wygodę pacjentów, a zgodnie z założeniami ma również pomóc obniżyć koszty dla Zakładu. Zamiana zwolnień papierowych na elektroniczne oznacza, że nie będzie trzeba korzystać z bloczków zaświadczeń lekarskich, na które ZUS co roku wydaje około 1,3 mln złotych.

Kolejną korzyścią płynącą z e-zwolnień ma być szybsza i lepsza kontrola biorących zwolnienia. Dzięki temu pracodawca może natychmiast zweryfikować, czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem, a nie np. w celu wykonywania w tym czasie innej pracy. Papierowe zwolnienia często trafiają do pracodawców pod koniec okresu chorobowego lub po jego zakończeniu, zwłaszcza gdy są krótkoterminowe, co uniemożliwia sprawdzenie ich zasadności.

E-zwolnienia mają całkowicie zastąpić ich papierowe odpowiedniki 1 lipca 2018 roku. 

Źródła: PAP, Dziennik Gazeta Prawna, Infor.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij