Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?
Joanna Łuniewska-Rajch

Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cały ludzki organizm w tym także na jamę ustną. Papierosy powodują choroby nie tylko zębów, ale również przyzębia, a więc tkanek je otaczających. Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój paradontozy i wcześniejszą utratę zębów. Również próchnica rozwija się u nich szybciej, niż u osób niepalących. Dodatkowo papierosy przyczyniają się do mocno nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i szybkiego osadzania nalotów nazębnych.

Wpływ palenia papierosów na zęby

Najbardziej zauważalnym dla każdego wpływem papierosów na zęby jest zmiana ich barwy. Zęby palaczy są przebarwione, zżółknięte. Do tego na ich powierzchni w bardzo szybkim czasie odkłada się ciemny, wręcz czarny nalot nazębny. Wpływa to bardzo negatywnie na estetykę uśmiechu. Niestety nie zawsze jest możliwe dokładne usunięcie tych osadów i przebarwień podczas zabiegów skalingu i piaskowania.

Dodatkowo u osób palących przebarwieniom ulegają wypełnienia stomatologiczne, co często powoduje konieczność ich wymiany ze względów estetycznych. Efekt zabiegów takich jak wybielanie, jest bardzo krótkotrwały, ze względu na ciągłą ekspozycję na liczne substancje toksyczne i smoliste obecne w papierosach. Poza tym u osób palących często dochodzi do zmniejszonego wydzielania śliny, co wpływa na szybszy rozwój próchnicy

Wpływ papierosów na przyzębie

U palaczy dochodzi do znacznie szybszego odkładania się kamienia nazębnego. Dodatkowo obecny w dymie tytoniowym tlenek węgla powoduje obniżenie metabolizmu, a tym samym niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. 

W efekcie tych wszystkich procesów dochodzi do powstania choroby przyzębia, skutkującej obniżaniem się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłanianiem szyjek zębowych, wzrostem ruchomości, a ostatecznie przedwczesną utratą zębów. Krwawienie dziąseł bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia u palaczy jest znacznie mniejsze, ze względu na wspomniany wcześniej obniżony metabolizm i niedotlenienie komórek błony śluzowej.

Bez rezygnacji z nałogu skuteczne leczenie paradontozy jest wręcz niemożliwe. 

Dodatkowo palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na całą błonę śluzową jamy ustnej. Sprzyja powstawaniu przebarwień (mogących być stanami przednowotworowymi), owrzodzeń, a w przyszłości również zmian nowotworowych. Dlatego jeżeli lekarz zauważy pierwsze takie zmiany celowym jest wysłuchanie go i rzucenie nałogu. Jak wykazały liczne badania istnieje ścisły związek między paleniem papierosów, a występowaniem nowotworów jamy ustnej – szczególnie warg i języka. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa nawet żucie wyrobów tytoniowych. 

Powiązane produkty

Wpływ zębów palacza na codzienne funkcjonowanie

U palaczy często dochodzi do obniżenia możliwości odczuwania bodźców smakowych lub ciągłego odczuwania złego posmaku. Dodatkowo każdemu z nich towarzyszy nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, który również może być nieprzyjemny dla współtowarzyszy. Osoby przewlekle palące z czasem mogą odczuwać pieczenie, palenie, nadmierną suchość lub nawet dolegliwości bólowe ze strony jamy ustnej. 

Sprawdź pasty dla palaczy na DOZ.pl

Jak dbać o zęby palacza? Pasty wybielające dla palaczy

Na rynku obecne są liczne produkty stworzone do higieny jamy ustnej osób palących. Zawierają one liczne substancje ścierne, mające pomagać w usuwaniu osadów i przebarwień z zębów palacza. Zawierają również substancje zapachowe, które sprzyjają eliminacji nieprzyjemnego i uciążliwego zapachu z jamy ustnej. W składzie znajdują się oczywiście również substancje wzmacniające strukturę zębów, zapobiegające rozwojowi próchnicy oraz hamujące rozwój choroby przyzębia. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie zmniejszanie negatywnego wpływu papierosów, a jedynym rozwiązaniem leczniczym jest ograniczenie lub rzucenie nałogu.

Palenie papierosów zmniejsza objętość mózgu - dowiedz się więcej na DOZ.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij