Nowa metoda badania stawów
Katarzyna Szulik

Nowa metoda badania stawów

Naukowcy z Politechniki Opolskiej opracowali bezinwazyjny sposób badania stawów. Projekt ten uwzględnia jego ocenę wraz z wnikliwą oceną jakości ruchu będącego właściwą funkcją stawu. Dotychczas stosowane metody, jak rezonans magnetyczny, tomografia czy RTG pozwalały ocenić wyłącznie jego kształt i stan. Innowacyjny sposób obecnie jest na etapie bardziej kolejnych testów.

Mirosław Szmajda z wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej zaznacza, że przewagą projektu jest opracowanie specjalnego zestawu deskryptorów, których funkcją będzie bezinwazyjne określenie stanu kolana. Jak dotąd wykorzystywano w tym celu rezonans magnetyczny lub artroskopię, które stanowią typowo inwazyjne badania. Nowy sposób może z czasem zmniejszyć udział metod inwazyjnych. Projekt o nazwie „Wibroakustyczna ocena ruchu” jest skierowany do osób zmagających się z problemami ze stawami, zarówno do młodych, jak i tych w podeszłym wieku. Prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje tłumaczy, że problemy ze stawami to nie tylko schorzenie obserwowane u starszych osób, ale i zmagających się z kontuzjami sportowymi. Metoda może służyć jako badanie przesiewowe lub wspomagające proces stawiania diagnozy oraz oceny skuteczności terapii. Jak dotąd projekt jest finansowany ze środków uczelni i wydziału oraz sponsorów z Opolszczyzny. W samym badaniu udział wzięło około półtora tysiąca osób. Dawid Bączkowicz dodaje, że „Wibroakustyczna ocena ruchu” to projekt interdyscyplinarny, leżący na pograniczu fizjoterapii i medycyny, ale jego realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia informatyków, automatyków czy osób odpowiedzialnych za analizę i przetwarzanie sygnału. Metoda wymaga udoskonalenia i standaryzacji. Wszystko po to, by z czasem mogła być wdrożona na rynku badań komercyjnych. 

Profilaktyka zdrowych stawów

Problemy ze stawami za skutek kontuzji dotyczą zarówno sportowców, jak i osób uprawiających sport sporadycznie. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli zniwelować ryzyko ich wystąpienia. Po pierwsze, niezbędnym elementem treningu jest rozgrzewka, która pozwoli przygotować organizm do wysiłku, dzięki niej stawy są w mniejszym stopniu narażone na urazy. Ćwiczenia są bardzo pomocne dla stawów, gdyż pomagają zwiększyć objętość tkanki chrzęstnej i dzięki temu ich ukrwienie i dotlenienie. Niezbędny jest jednak umiar, ponieważ przetrenowanie może doprowadzić do syndromu zużycia kolan. Istotna jest także dbałość o stopy, by trening był bezpieczny potrzebne jest odpowiednie obuwie sportowe. W trosce o stawy warto też zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, to pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się schorzeń zwyrodnieniowych. Receptą na zdrowe stawy jest także urozmaicenie ćwiczeń oraz uzupełnianie kolagenu. Ten natomiast znaleźć można między innymi w produktach spożywczych, jak galaretki. 

Źródła: Newseria Innowacje, Medexpress, RMF

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

    Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

  • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

    Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij