×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kontrowersyjna metoda leczenia depresji

Odstawianie leków na depresję jest kwestią problematyczną ze względu na trudność z podziałem na odpowiednio niskie dawki. Producenci tego typu specyfików zazwyczaj nie wprowadzają na rynek leków o dawkach zalecanych przy odstawieniu. Holenderska organizacja Cinderella Therapeutics postanowiła znaleźć na to sposób. Metoda budzi jednak zastrzeżenia lekarzy.

By całkowicie zrezygnować z przyjmowania leków przepisywanych pacjentom zmagającym się z depresją, należy systematycznie obniżać dawkę, by finalnie podawanie specyfików nie było już konieczne. Część tabletek można przełamać na pół, a nawet na ćwiartki, ale brak precyzji tego typu metod skutkuje wahaniem stężenia leku we krwi oraz skutkami ubocznymi. Wychodząc naprzeciw temu problemowi holenderska organizacja Cinderella Therapeutics oferuje specjalne zestawy, które składają się z precyzyjnie odważonych tabletek zawierających odpowiednio malejącą dawkę substancji czynnej. Jak dotąd z usług Cinderella Therapeutics korzystają głównie Holendrzy, ale dostępne są również między innymi dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Lekarze ostrzegają, że kupowanie leków przez Internet nie jest przez nich zalecane, zwłaszcza takich przygotowywanych w niekonwencjonalny sposób. 

Wystarczy zmiana diety?

Z obniżonym nastrojem zmaga się coraz więcej osób, a rozwiązania problemu szukają w środkach farmakologicznych. Okazuje się, że w niektórych przypadkach pomóc może zmiana diety. Przeprowadzono badania, w których dowiedziono, że uszkodzenie ciągłości bariery jelitowej sprawia, że do krwi dostają się antygeny bakteryjne, niestrawione składniki pokarmowe oraz toksyny, które następnie wywołują reakcję ze strony układu immunologicznego. Te natomiast, według Marty Kierzkowskiej-Grzybek z Instytutu Psychodietetyki, wykładowcy Uniwersytetu SWPS, mogą powodować zaburzenia psychiczne. Zaobserwowanie u siebie stanów depresyjnych, lękowych czy dużego stresu powinno być zatem pretekstem, by zweryfikować swój jadłospis. Zwłaszcza, że wiele szczepów bakterii produkowanych jest w jelitach, w tym serotonina, zwana potocznie hormonem szczęścia. Kurację mającą na celu zminimalizowanie wahań nastroju warto zacząć od wprowadzenia do diety bogatej w produkty wspierające odbudowę flory jelitowej. Tu pomocne będą warzywe strączkowe oraz zboża, a także świeże warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Nieocenione są również kiszonki oraz wysokojakościowe przetwory mleczne zawierające żywe bakterie. Ponadto, do codziennej diety warto włączyć kawę z cykorii, która zawiera dużo inuliny mającej wpływ na regenerację oraz utrzymanie układu pokarmowego w dobrej kondycji. Należy zadbać także o wyeliminowanie z jadłospisu substancji osłabiających florę bakteryjną jelit. Wśród nich wymienia się żywność wysokoprzetworzoną, nadmiar cukru, węglowodanów prostych oraz gotowe jedzenie i fastfoody. Specjaliści podkreślają też, że najbardziej szkodliwe jest jednak nadmierne przyjmowanie antybiotyków. Proces odbudowy mikroflory po kuracji antybiotykowej może trwać nawet rok i dłużej. Ochrona przed jej skutkami powinna trwać zatem nie tylko w czasie antybiotykoterapii, ale również przez długi czas po ich odstawieniu. 

Źródła: Medexpress, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, Dziennik


Podziel się: