Opalanie i pielęgnacja skóry w okresie wakacyjnym
Joanna Jordańska

Opalanie i pielęgnacja skóry w okresie wakacyjnym

Czekając na upragniony od tygodni urlop przywołujemy często w pamięci obrazy wakacyjnych chwil. Czy to górskie wycieczki, czy spływ kajakiem, czy też błogi relaks na nadmorskiej plaży – latem nieodłącznie towarzyszy im słońce. Wraz ze wspomnieniami przywozimy z urlopu opaleniznę, która niejednokrotnie sprawia, że czujemy się młodsi, szczęśliwsi, bardziej atrakcyjni. Jak zadbać o to by opalanie było bezpieczne a nasza skóra promienna zadbana i zdrowa?

Przygotuj skórę na przyjęcie słońca

Promienie słońca nie tylko opalają naszą skórę. Często opalają również duszę. Sprawiają, że jesteśmy zadowoleni, poprawiają samoocenę, pobudzają aktywność. To serotonina. Jej poziom w organizmie podnosi się na skutek działania promieni słonecznych i aktywizuje nasz organizm – jest substancją energetyzującą i nadającą naturalnej aktywności.

A co dzieje się z naszą skórą? 

Za proces pigmentacji odpowiedzialna jest melanina. Jej poziom jest czynnikiem genetycznym i wpływa na naszą naturalną karnację. Kiedy promienie UV docierają do skóry, komórki w jej głębokich warstwach zaczynają produkować większą ilość melanin. Melanocyty uwalniają zawartą w nich substancję tworząc opaleniznę. Od regularności i równomierności tego procesu zależy właśnie jakość i trwałość opalenizny. Ważne jest zatem by ocenić odpowiednio czas opalania i dostosować go do naturalnych właściwości naszej skóry. 

Jeśli jesteś posiadaczem skóry o jasnej karnacji i jej wrażliwość na działanie promieni UV jest wysoka warto pomyśleć o jej właściwym przygotowaniu do słonecznej ekspozycji. Już na kilka tygodni przed planowanym urlopem możemy zacząć suplementację preparatami zawierającymi beta karoten. Aktywują one proces pigmentacji, wpływają korzystnie na jakość i trwałość opalenizny. Warto również dwu-, trzykrotnie skorzystać z solarium, by zahartować skórę przed zbyt gwałtowną ekspozycją na słońce. Bezpośrednio przed słoneczną kąpielą polecamy wykonanie dokładnego peelingu całego ciała, który oczyści skórę z martwych komórek naskórka, co pozwoli nam uzyskać efekt równomiernej opalenizny. 

Polecane dla Ciebie

Opalać się czy się nie opalać? Fakty i mity

Dla naszej skóry słońce to naturalny agresor, przed którym broni się ona pogrubieniem zewnętrznych warstw naskórka a reakcją na tę agresję jest rumień. Pogrubiony naskórek staje się strefą zabezpieczającą a z drugiej strony katalizatorem ujścia melaniny, którą podrażnione przez promienie UV melanocyty zaczynają produkować w zwiększonej ilości. Zwolennicy i przeciwnicy opalania od lat prowadzą zagorzałą walkę na argumenty. Jak w większości spornych zagadnień umiar, rozsądek i właściwa wiedza, pozwolą nam uzyskać oczekiwany efekt w bezpieczny sposób.

Rozróżniamy trzy typy promieniowania UV, które działa na naszą skórę.
Różnicuje je długość fali promieniowania i tak:

•    UVA – promieniowanie o długości fal od 400 do 320 nm. Jego natężenie pozostaje niezmienne bez względu na porę roku, czy poziom nasłonecznienia. Tego typu promienie wnikają bardzo głęboko w skórę i wywołują natychmiastową, lecz bardzo krótkotrwałą opaleniznę. Są również odpowiedzialne za uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny, co powoduje przyśpieszenie procesów starzenia się skóry, powstawanie zmarszczek i utratę elastyczności. Uszkadzają także melanocyty, co ma wpływ na powstawanie trwałych przebarwień na skórze.
•    UVB – promieniowanie o długości fali od 320 do 280 nm. Dociera jedynie do poziomu naskórka i powoduje bezpośrednią bądź opóźnioną pigmentację, której efekty utrzymują się dłużej w warstwach naskórka. Promienie te wywołują rumień i mogą powodować oparzenia. Działanie pozytywne tych promieni na nasz organizm to pobudzenie go do produkcji witaminy D , której obecność niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych dla naszego organizmu aspektów.
•    UVC – to promieniowanie najbardziej szkodliwe dla naszej skóry i organizmu. Mówimy o nim względnie od niedawna, ponieważ jego emisja pogłębia się na skutek postępujących uszkodzeń warstwy ozonowej atmosfery. Jest odpowiedzialne za powstawanie nowotworów i innych groźnych chorób skóry.

Niezmiernie ważna staje się zatem konieczność stosowania kosmetyków zawierających filtry. Wybierajmy te zawierające zarówno UVA jak i UVB a wysokość filtra dobierajmy zgodnie z poziomem wrażliwości skóry (rodzajem karnacji), stopniem nasłonecznienia oraz czasem ekspozycji na słonce. Skuteczność ochrony przeciwsłonecznej jest ograniczona w czasie. Dlatego istotne jest by nakładać preparat z filtrem wielokrotnie w trakcie ekspozycji, a nie rzadziej niż co dwie godziny. Pamiętajmy również o ponownym nałożeniu preparatu po każdym kontakcie z wodą. Po każdej kąpieli w wodzie należy również dokładnie osuszyć skórę. Krople wody pozostawione na skórze wiążą bowiem wilgoć z naskórka, co powoduje jego dodatkowe przesuszanie.

Dogłębnej ochrony oczekuje od nas w dwójnasób skóra twarzy. Preparaty z filtrem stosujemy na twarz nie tylko w trakcie bezpośredniej ekspozycji na słońce, ale również w codziennej pielęgnacji. Istnieje szeroki wybór pielęgnacyjnych i kolorowych preparatów ochronnych, które mogą łączyć wiele funkcji łącznie z efektem matowienia. Nie pozostaje to bez znaczenia w warunkach zwiększonej potliwości związanej z wysoką temperaturą w trakcie kąpieli słonecznych.

Pozostając w bezpośredniej ekspozycji na słońce zrezygnujmy z kosmetyków zawierających alkohol (perfumy, dezodoranty…) gdyż ich reakcja z promieniami UV może pozostawić na skórze trwałe przebarwienia.

Jak zatrzymać słońce na skórze?

Trwałość opalenizny związana jest z naturalnymi procesami złuszczania naskórka. Aby efekty naszych słonecznych kąpieli zatrzymać na skórze na dłużej niezbędna jest właściwa jej pielęgnacja. Do pielęgnacji skóry po opalaniu stosujemy kosmetyki zawierające składniki nawilżające, łagodzące i zmiękczające. Korzystamy z nich częściej i w ilości zwiększonej w stosunku do całorocznej pielęgnacji. Ograniczamy namaczanie ciała w wannie na rzecz letniego prysznica. Rezygnujemy z ostrych peelingów na konto preparatów zawierających gładkie perełki, które tylko polerują powierzchnię naskórka. 

Jeśli Twoja skóra nie jest podrażniona słońcem, po powrocie z wakacji nie ma potrzeby dłuższego stosowania preparatów typu after sun. Wybieramy balsamy i mleczka o właściwościach nawilżających bądź natłuszczających. Mogą również zawierać domieszkę substancji samoopalających (aby przedłużyć trwałość opalenizny) oraz drobinki rozświetlające (aby ją podkreślić). Cotygodniowy seans w solarium i odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się wakacyjną opalenizną jeszcze przez wiele tygodni.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij