Olej marula - właściwości i zastosowanie
Urszula Krzesiak

Olej marula - właściwości i zastosowanie

Olej Marula (Sclerocarya Birrea Seed Oil) pozyskuje się z afrykańskiego drzewa zwanego również drzewem słoni, a dokładniej - z pestek jego słodkich owoców. Ma on jasnobeżowy kolor i przyjemny, delikatny zapach. Jest niezwykle bogaty w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, minerały i składniki odżywcze, które chronią skórę przed uszkodzeniami, poprawiają aktywność komórkową i głęboko wnikają w głąb skóry, intensywnie ją nawilżając.

Tłoczony na zimno Olej Marula to również prawdziwa skarbnica witamin. Dodatkowo, wykazuje on w swoim składzie unikatową obecność substancji oksydacyjnych, m. in. tokoferoli, flawonów i katechinów, dzięki czemu olej ten działa także przeciwzmarszczkowo i wygładzająco. Co więcej, poprawia elastyczność skóry, chroniąc ją przed rozpadem kolagenu. Redukuje zmiany trądzikowe, blizny i przebarwienia. Olej ten od stuleci wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i włosów z uwagi na wyjątkowe właściwości nawilżające i oczyszczające.

Właściwości Oleju Marula

Olej Marula posiada lekką konsystencję, polecany jest do pielęgnacji każdego typu skóry. Ceniony jest za swoje silne działanie nawilżające, ujędrniające oraz regenerujące, zarówno na skórę, jak i włosy. Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy E oraz C znakomicie sprawdza się w przypadku skóry starzejącej się, dojrzałej, przesuszonej. Olej Marula wykazuje również działanie antybakteryjne, stąd też wyjątkowo odpowiada cerze trądzikowej i z bliznami potrądzikowymi (rozjaśnia przebarwienia). Olej Marula jest lekki i szybko się wchłania, jest błyskawicznie tolerowany przez skórę. Dodatkowo wykazuje silne działanie regenerujące, co przejawia się m. in. spłycaniem pierwszych zmarszczek, czy też ochroną przed rozkładem kolagenu; działa także regenerująco i łagodząco na skórę poddaną kuracji kwasami, co jest bardzo istotne dla osób, które poddają się tego rodzaju kuracjom dermatologicznym - mają one pewność, że sięgają po czysty, w 100% naturalny składnik organiczny, nie zanieczyszczony szkodliwą chemią.

Olej Marula bardzo często wykorzystywany jest jako środek wspomagający podczas leczenia łuszczycy bądź egzemy. Jedną z jego najważniejszych zalet jest odporność na utlenianie i doskonała stabilność w formulacjach kosmetycznych. Co więcej, jego działanie jest porównywalne z olejem arganowym, z tym, że Olej Marula posiada delikatniejszy zapach i większą zawartość kwasu oleinowego, przez co jest lżejszy.

Zastosowanie Oleju Marula

  • Do pielęgnacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, i delikatnych okolic oczu - Olej Marula ma lekką konsystencję i szybko się wchłania, dlatego bez obaw może być stosowany na dzień, pod makijaż. W takim przypadku nakładamy olejek na skórę zamiast kremu lub wzbogacamy nim krem poprzez dodanie kilku kropli przy każdej aplikacji. Odrobina oleju zwiększa wtedy walory pielęgnacyjne białych kosmetyków, a w przypadku gęstych specyfików daje lepszy poślizg przy nakładaniu (zaleca się nałożyć na zagłębienie dłoni porcji kremu, sera czy maski, dodać odrobinę olejku, zmieszać i nakładać opuszkami palców, delikatnie wklepując w skórę).
  • Do pielęgnacji i nawilżania ciała po kąpieli - jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę. Porcję oleju można również dodać do tradycyjnego balsamu lub mleczka do ciała tuż przed użyciem.
  • Do masażu antycellulitowego i na rozstępy - Olej Marula ma silne działanie ujędrniające, wspomaga krążenie podskórne, redukuje cellulit i zapobiega rozstępom. Polecany do masażu jako kuracja na rozstępy i cellulit.
  • Do ujędrniania biustu - do olejku bazowego (np. migdałowego, słonecznikowego, makadamia, awokado lub jojoba) dodajemy kilka kropli Oleju Marula, mieszamy i aplikujemy na biust, wykonując delikatny, kilkuminutowy masaż.
  • Do pielęgnacji włosów - kilka krople Oleju Marula rozcieramy w dłoniach i przeczesujemy jeszcze mokre po umyciu włosy. Warto również, przynajmniej raz w tygodniu, wykonać olejowanie włosów. Jest to naturalny zabieg przywracający włosom gęstość, elastyczność, zdrowy wygląd i połysk. Aplikujemy Olej Marula na suche włosy (przed myciem) i skórę głowy, wykonując lekki masaż. Pozostawiamy co najmniej na godzinę, po czym myjemy włosy szamponem.
  • Jako olejek pielęgnujący, wcierany w zniszczoną skórę rąk i paznokcie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl