
Olej marula - właściwości i zastosowanie
Tłoczony na zimno Olej Marula to również prawdziwa skarbnica witamin. Dodatkowo, wykazuje on w swoim składzie unikatową obecność substancji oksydacyjnych, m. in. tokoferoli, flawonów i katechinów, dzięki czemu olej ten działa także przeciwzmarszczkowo i wygładzająco. Co więcej, poprawia elastyczność skóry, chroniąc ją przed rozpadem kolagenu. Redukuje zmiany trądzikowe, blizny i przebarwienia. Olej ten od stuleci wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i włosów z uwagi na wyjątkowe właściwości nawilżające i oczyszczające.
Właściwości Oleju Marula
Olej Marula posiada lekką konsystencję, polecany jest do pielęgnacji każdego typu skóry. Ceniony jest za swoje silne działanie nawilżające, ujędrniające oraz regenerujące, zarówno na skórę, jak i włosy. Dzięki wysokiemu stężeniu witaminy E oraz C znakomicie sprawdza się w przypadku skóry starzejącej się, dojrzałej, przesuszonej. Olej Marula wykazuje również działanie antybakteryjne, stąd też wyjątkowo odpowiada cerze trądzikowej i z bliznami potrądzikowymi (rozjaśnia przebarwienia). Olej Marula jest lekki i szybko się wchłania, jest błyskawicznie tolerowany przez skórę. Dodatkowo wykazuje silne działanie regenerujące, co przejawia się m. in. spłycaniem pierwszych zmarszczek, czy też ochroną przed rozkładem kolagenu; działa także regenerująco i łagodząco na skórę poddaną kuracji kwasami, co jest bardzo istotne dla osób, które poddają się tego rodzaju kuracjom dermatologicznym - mają one pewność, że sięgają po czysty, w 100% naturalny składnik organiczny, nie zanieczyszczony szkodliwą chemią.
Olej Marula bardzo często wykorzystywany jest jako środek wspomagający podczas leczenia łuszczycy bądź egzemy. Jedną z jego najważniejszych zalet jest odporność na utlenianie i doskonała stabilność w formulacjach kosmetycznych. Co więcej, jego działanie jest porównywalne z olejem arganowym, z tym, że Olej Marula posiada delikatniejszy zapach i większą zawartość kwasu oleinowego, przez co jest lżejszy.
Zastosowanie Oleju Marula
- Do pielęgnacji skóry twarzy, szyi, dekoltu, i delikatnych okolic oczu - Olej Marula ma lekką konsystencję i szybko się wchłania, dlatego bez obaw może być stosowany na dzień, pod makijaż. W takim przypadku nakładamy olejek na skórę zamiast kremu lub wzbogacamy nim krem poprzez dodanie kilku kropli przy każdej aplikacji. Odrobina oleju zwiększa wtedy walory pielęgnacyjne białych kosmetyków, a w przypadku gęstych specyfików daje lepszy poślizg przy nakładaniu (zaleca się nałożyć na zagłębienie dłoni porcji kremu, sera czy maski, dodać odrobinę olejku, zmieszać i nakładać opuszkami palców, delikatnie wklepując w skórę).
- Do pielęgnacji i nawilżania ciała po kąpieli - jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę. Porcję oleju można również dodać do tradycyjnego balsamu lub mleczka do ciała tuż przed użyciem.
- Do masażu antycellulitowego i na rozstępy - Olej Marula ma silne działanie ujędrniające, wspomaga krążenie podskórne, redukuje cellulit i zapobiega rozstępom. Polecany do masażu jako kuracja na rozstępy i cellulit.
- Do ujędrniania biustu - do olejku bazowego (np. migdałowego, słonecznikowego, makadamia, awokado lub jojoba) dodajemy kilka kropli Oleju Marula, mieszamy i aplikujemy na biust, wykonując delikatny, kilkuminutowy masaż.
- Do pielęgnacji włosów - kilka krople Oleju Marula rozcieramy w dłoniach i przeczesujemy jeszcze mokre po umyciu włosy. Warto również, przynajmniej raz w tygodniu, wykonać olejowanie włosów. Jest to naturalny zabieg przywracający włosom gęstość, elastyczność, zdrowy wygląd i połysk. Aplikujemy Olej Marula na suche włosy (przed myciem) i skórę głowy, wykonując lekki masaż. Pozostawiamy co najmniej na godzinę, po czym myjemy włosy szamponem.
- Jako olejek pielęgnujący, wcierany w zniszczoną skórę rąk i paznokcie.