Rak żołądka coraz częstszy przez... nadwagę?
Katarzyna Szulik

Rak żołądka coraz częstszy przez... nadwagę?

Coraz częściej diagnozowane nowotwory staną się według ekspertów dolegliwością, która do 2025 dotknie niemal 2 miliony Polaków. Trzecią przyczyną zgonów nowotworowych w Polsce wśród mężczyzn i piątą u kobiet jest rak żołądka. Tymczasem naukowcy dowodzą, że tego rodzaju schorzenia najprościej uniknąć utrzymując prawidłową masę ciała i stosując zbilansowaną dietę.

Rak żołądka dotyka częściej osoby borykające się z wrzodami żołądka, a objawy choroby łatwo przeoczyć lub pomylić z inną dolegliwością. Zwiastują go na początku bóle żołądka, nudności, brak apetytu oraz wzdęcia, z czasem do listy symptomów dołączają wymioty czy krew w stolcu. Schorzenie może występować rodzinnie. Lekarz podejrzewający u pacjenta raka żołądka zleca gastroskopię, a następnie rezonans magnetyczny. Leczenie obejmuje najczęściej zabieg usuwający żołądek oraz okoliczne węzły chłonne. Chorym podawana jest także chemioterapia.

Dieta pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania

Dieta bogata w konserwanty, produkty zawierające saletrę oraz produkty wędzone określana jest jako niebezpieczna i sprzyjająca zachorowaniom na raka żołądka. Ryzykowne jest również nadużywanie alkoholu. Prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w rozmowie z Gazetą Lekarską wskazuje, że w ciągu minionych 25 lat prawdopodobnie ponad 300 tysięcy osób uniknęło zachorowania na raka dzięki zmodyfikowanym nawykom żywieniowym i ograniczeniu palenia papierosów. Liczba została oszacowana na podstawie trendów zapadania na nowotwory złośliwe z trendami dietetycznymi wśród Polaków. Ekspert jako pozytywną zmianę postrzega wzrost spożycia warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty, mniejsze spożycie czerwonego mięsa i soli oraz większą konsumpcję tłuszczów roślinnych i zmniejszenie udziału w diecie bardziej szkodliwych tłuszczów zwierzęcych. Dodaje jednak, że niemożliwe jest wskazanie, że konkretne substancje spowodują powstanie nowotworu, karcynogeneza u człowieka to bowiem złożony proces, trwający niekiedy kilkadziesiąt lat.

Nadwaga w młodzieńczym wieku przyczyną raka żołądka

Według doniesień czasopisma British Journal of Cancer rak żołądka zagraża w większym stopniu osobom zmagającym się z nadprogramowymi kilogramami. Naukowcy z U.S. National Cancer Institute w Bethesda sprawdzili dane medyczne więcej niż 400 tysięcy osób, biorąc pod uwagę ich wagę i wzrost i porównując te wartości z zachorowaniami na nowotwory wśród tej grupy. Z analiz wynika, że nadwaga w 20 roku życia zwiększa ryzyko zapadalności w późniejszym wieku na raka żołądka oraz przełyku od 60 do 80%. Dalsze przybieranie na wadze wzmaga tę tendencję – kolejne 20 kg w ciągu 30 lat zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku dwukrotnie. Autorzy badania tym samym zwracają uwagę, że skuteczniejsze programy kontroli masy ciała zwłaszcza u osób młodych mogłyby pomóc ograniczyć umieralność z powodu raka żołądka oraz przełyku, zwłaszcza, że jak dotąd w medycynie nie istnieją skuteczne metody terapii tych schorzeń.

Źródła: Gazeta lekarska, Medexpress, Polki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij