Suplementacja uśmiechu. Czy suplementy diety pomagają w zachowaniu zdrowych zębów?
Joanna Łuniewska-Rajch

Suplementacja uśmiechu. Czy suplementy diety pomagają w zachowaniu zdrowych zębów?

W obecnych czasach na popularności zyskują wszelkie suplementy diety. Polska, według statystyk, jest jednym z narodów, które kupują i stosują najwięcej wyżej wymienionych „wspomagaczy diety”. Niestety, często są one stosowane bez wskazań lekarskich. Jednak czy suplementy diety mogą pomagać w zachowaniu zdrowych zębów?

Najważniejsza jest dieta i higiena

W zachowaniu zdrowych zębów najistotniejszy jest codzienny tryb życia. Po pierwsze, należy prowadzić dokładną i regularną higienę jamy ustnej – minimum trzykrotnie, każdego dnia szczotkować zęby, czyniąc to w odpowiedni sposób oraz systematycznie nitkować powierzchnie międzyzębowe. Dodatkowo, powinno się w regularnych odstępach zgłaszać na wizyty u lekarza dentysty. Codzienna dieta również jest bardzo istotna – dostarczanie zbyt dużych ilości cukrów, szczególnie cukrów prostych, sprzyja rozwojowi próchnicy. Pozytywny wpływ ma natomiast dostarczanie związków przeciwdziałających próchnicy – m. in. ksylitolu w specjalnych gumach do żucia. Ponadto, bardzo istotne jest dostarczania fluoru powodującego wzmacnianie naszych zębów od zewnątrz – poprzez stosowanie past z fluorem.

W okresie dzieciństwa ważna jest także ogólna dieta. Dostarczanie związków potrzebnych do prawidłowej mineralizacji zębów, w trakcie ich rozwoju, ma wpływ na późniejszą jakość szkliwa. Dieta dzieci w związku z tym powinna być bogata w wapń, fosfor czy też witaminę D. Jednak i tym razem dużo istotniejsze jest podawanie dzieciom odpowiednich posiłków – jajek, nabiału, tłustych ryb – niż środków zastępczych, czyli suplementów diety. 

Niedobory, a stan przyzębia

Stan naszej jamy ustnej bywa pewnego rodzaju obrazem stanu naszego organizmu – niedobory różnych mikro i makroelementów mogą być tam widoczne. Najczęściej objawy jednak dotyczą przyzębia, a nie zębów. Rozwój zębów (z wyłączeniem trzecich zębów trzonowych) kończy się w okresie młodzieńczym – później zęby nie ulegają przebudowie i żadna suplementacja nam nie pomoże. Natomiast stan dziąseł jest mocno związany z tym, co dostarczamy do organizmu. Niedobory witaminy D (bardzo częste w polskim społeczeństwie, przy małej ilości dni słonecznych) oraz niedobory witaminy B12 lub żelaza mogą skutkować nasileniem się chorób błon śluzowych. Jednakże suplementacji tymi środkami nie powinno się rozpoczynać samemu – należy początkowo wykonać badania poziomu związków w organizmie, a następnie, przy ewentualnych niedoborach, zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu o ustalenie poziomu codziennej suplementacji. 
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij