
Suplementacja uśmiechu. Czy suplementy diety pomagają w zachowaniu zdrowych zębów?
Najważniejsza jest dieta i higiena
W zachowaniu zdrowych zębów najistotniejszy jest codzienny tryb życia. Po pierwsze, należy prowadzić dokładną i regularną higienę jamy ustnej – minimum trzykrotnie, każdego dnia szczotkować zęby, czyniąc to w odpowiedni sposób oraz systematycznie nitkować powierzchnie międzyzębowe. Dodatkowo, powinno się w regularnych odstępach zgłaszać na wizyty u lekarza dentysty. Codzienna dieta również jest bardzo istotna – dostarczanie zbyt dużych ilości cukrów, szczególnie cukrów prostych, sprzyja rozwojowi próchnicy. Pozytywny wpływ ma natomiast dostarczanie związków przeciwdziałających próchnicy – m. in. ksylitolu w specjalnych gumach do żucia. Ponadto, bardzo istotne jest dostarczania fluoru powodującego wzmacnianie naszych zębów od zewnątrz – poprzez stosowanie past z fluorem.
W okresie dzieciństwa ważna jest także ogólna dieta. Dostarczanie związków potrzebnych do prawidłowej mineralizacji zębów, w trakcie ich rozwoju, ma wpływ na późniejszą jakość szkliwa. Dieta dzieci w związku z tym powinna być bogata w wapń, fosfor czy też witaminę D. Jednak i tym razem dużo istotniejsze jest podawanie dzieciom odpowiednich posiłków – jajek, nabiału, tłustych ryb – niż środków zastępczych, czyli suplementów diety.
Niedobory, a stan przyzębia
Stan naszej jamy ustnej bywa pewnego rodzaju obrazem stanu naszego organizmu – niedobory różnych mikro i makroelementów mogą być tam widoczne. Najczęściej objawy jednak dotyczą przyzębia, a nie zębów. Rozwój zębów (z wyłączeniem trzecich zębów trzonowych) kończy się w okresie młodzieńczym – później zęby nie ulegają przebudowie i żadna suplementacja nam nie pomoże. Natomiast stan dziąseł jest mocno związany z tym, co dostarczamy do organizmu. Niedobory witaminy D (bardzo częste w polskim społeczeństwie, przy małej ilości dni słonecznych) oraz niedobory witaminy B12 lub żelaza mogą skutkować nasileniem się chorób błon śluzowych. Jednakże suplementacji tymi środkami nie powinno się rozpoczynać samemu – należy początkowo wykonać badania poziomu związków w organizmie, a następnie, przy ewentualnych niedoborach, zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu o ustalenie poziomu codziennej suplementacji.