
Robot kardiochirurgicznych już wkrótce pomoże polskim lekarzom
Robot kardiochirurgiczny o nazwie Robin Heart Port Vision Able będzie pomagał lekarzowi w czasie operacji poprzez sterowanie torem wizyjnym w celu dokładnego obejrzenia pola operacyjnego. Zostanie ona przeprowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Łodzi w przyszłym roku. Dr Religa pokłada duże nadzieje w zastosowaniu robota, jednak nie ma wątpliwości, że urządzenia tego typ nigdy nie zastąpią lekarzy, ale mogą udoskonalić ich pracę – mówił podczas konferencji „Roboty medyczne 2016”, zorganizowanej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu 9 grudnia.
Robot do zadań specjalnych
Jak na razie robot ma tylko jedno zastosowanie, ale prace trwają i w przyszłości ma on dysponować znacznie szerszym wachlarzem funkcji. Jego główny konstruktor, dr hab. Zbigniew Nawrat zapowiada, że plany obejmują wyposażenie robota w narzędzia tnące i chwytające, a także w ramię o zmiennej, kontrolowanej sztywności. Mogłoby ono zostać wykorzystanie na przykład w chirurgii brzucha, ponieważ dotarcie do tkanek wymaga precyzyjnego pokonania wielu przeszkód.
Czym zajmuje się Fundacja?
Prace nad robotem trwają od stycznia 2012 roku, a jego powstanie było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Fundacja Rozwoju kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi powstała właśnie z myślę o wprowadzaniu innowacji w tej dziedzinie medycyny. Poza robotem, naukowcy z nią związani pracują także nad projektami zastawek serca, protezami serca oraz badaniami z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii.
Polecane dla Ciebie
Dziecięce pompy serca z Zabrza
W marcu 2016 roku w testach na zwierzętach potwierdzono skuteczność dziecięcej pompy serca stworzonej dzięki staraniom fundacji. Badania nad jej skutecznością rozpoczęły się w październiku 2015 roku w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. By ją sprawdzić, zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, kierowany przez Jerzego Pacholewicza, przeprowadził operację polegającą na wszczepieniu świniom dwóch modeli protez Religa Heart Ped.
Pierwsza, o objętości wyrzutowej wynoszącej 45 ml, jest przeznaczona do działania w organizmach dzieci w wieku od 9 do 14 lat i została wszczepiona czterem zwierzętom. Kolejnej czwórce wszczepiono protezę Religa Heart Ped 30, o objętości wyrzutowej 30 ml, odpowiedniej dla dzieci między 5 a 10 rokiem życia. Wszystkie świnie biorące udział w eksperymencie ważyły między 60 a 70 kilogramów.
Sprawna praca protez eksperymentalnych to dowód, że są one bezpieczne, biozgodne i działają zgodnie z przeznaczeniem, więc już wkrótce będą mogły zostać wszczepione pacjentom – przekonują lekarze. U wszystkich zwierząt stwierdzono prawidłowe funkcjonowanie pomp, nie zaobserwowano skrzeplin, zapaleń ani jakichkolwiek problemów ze wspomaganiem pracy serca. Pompa Religa Heart Ped byłaby alternatywą dla jedynej stosowanej obecnie klinicznej protezy serca, Berlin Heart EXCOR produkowanej w Niemczech. Jest używana niemal na całym świecie, jednak ze względu na wysoką cenę w ograniczonym zakresie.
Źródło: PAP/Rynek zdrowia