Robot kardiochirurgicznych już wkrótce pomoże polskim lekarzom
Katarzyna Szulik

Robot kardiochirurgicznych już wkrótce pomoże polskim lekarzom

Na 2017 rok zaplanowano pierwsze zastosowanie robota kardiochirurgicznego, skonstruowanego w zabrzańskiej klinice kardiochirurgii. Operacja nie zostanie przeprowadzona na Śląsku, ale w Łodzi, a robot będzie asystował dr Grzegorzowi Relidze.

Robot kardiochirurgiczny o nazwie Robin Heart Port Vision Able będzie pomagał lekarzowi w czasie operacji poprzez sterowanie torem wizyjnym w celu dokładnego obejrzenia pola operacyjnego. Zostanie ona przeprowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Łodzi w przyszłym roku. Dr Religa pokłada duże nadzieje w zastosowaniu robota, jednak nie ma wątpliwości, że urządzenia tego typ nigdy nie zastąpią lekarzy, ale mogą udoskonalić ich pracę – mówił podczas konferencji „Roboty medyczne 2016”, zorganizowanej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu 9 grudnia.

Robot do zadań specjalnych

Jak na razie robot ma tylko jedno zastosowanie, ale prace trwają i w przyszłości ma on dysponować znacznie szerszym wachlarzem funkcji. Jego główny konstruktor, dr hab. Zbigniew Nawrat zapowiada, że plany obejmują wyposażenie robota w narzędzia tnące i chwytające, a także w ramię o zmiennej, kontrolowanej sztywności. Mogłoby ono zostać wykorzystanie na przykład w chirurgii brzucha, ponieważ dotarcie do tkanek wymaga precyzyjnego pokonania wielu przeszkód.

Czym zajmuje się Fundacja?

Prace nad robotem trwają od stycznia 2012 roku, a jego powstanie było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Fundacja Rozwoju kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi powstała właśnie z myślę o wprowadzaniu innowacji w tej dziedzinie medycyny. Poza robotem, naukowcy z nią związani pracują także nad projektami zastawek serca, protezami serca oraz badaniami z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii.

Polecane dla Ciebie

Dziecięce pompy serca z Zabrza

W marcu 2016 roku w testach na zwierzętach potwierdzono skuteczność dziecięcej pompy serca stworzonej dzięki staraniom fundacji. Badania nad jej skutecznością rozpoczęły się w październiku 2015 roku w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. By ją sprawdzić, zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, kierowany przez Jerzego Pacholewicza, przeprowadził operację polegającą na wszczepieniu świniom dwóch modeli protez Religa Heart Ped.

Pierwsza, o objętości wyrzutowej wynoszącej 45 ml, jest przeznaczona do działania w organizmach dzieci w wieku od 9 do 14 lat i została wszczepiona czterem zwierzętom. Kolejnej czwórce wszczepiono protezę Religa Heart Ped 30, o objętości wyrzutowej 30 ml, odpowiedniej dla dzieci między 5 a 10 rokiem życia. Wszystkie świnie biorące udział w eksperymencie ważyły między 60 a 70 kilogramów.

Sprawna praca protez eksperymentalnych to dowód, że są one bezpieczne, biozgodne i działają zgodnie z przeznaczeniem, więc już wkrótce będą mogły zostać wszczepione pacjentom – przekonują lekarze. U wszystkich zwierząt stwierdzono prawidłowe funkcjonowanie pomp, nie zaobserwowano skrzeplin, zapaleń ani jakichkolwiek problemów ze wspomaganiem pracy serca. Pompa Religa Heart Ped byłaby alternatywą dla jedynej stosowanej obecnie klinicznej protezy serca, Berlin Heart EXCOR produkowanej w Niemczech. Jest używana niemal na całym świecie, jednak ze względu na wysoką cenę w ograniczonym zakresie.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij