×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Śląskim przedszkolakom zagraża smog

Górny Śląsk należy do regionów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, czego skutki mogą być szczególnie dotkliwe zwłaszcza dla najmłodszych. Z tego względu członkowie Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego zaapelowali do przedszkoli, żeby monitorowały stan zanieczyszczenia powietrza i uwzględniały go planując wyjścia z dziećmi.

Działacze wspomnianej organizacji wystosowali list do dyrektorów przedszkoli w Zagłębiu Dąbrowskim, w którym uczulają ich na zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza w regionie. List skupia się przede wszystkim na głównych okolicznych miastach, czyli Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, które znajdują się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Tamtejszy stan powietrza odzwierciedla jednak sytuację w całym regionie, choć dokładnych pomiarów dokonuje się wyłącznie w większych ośrodkach.

Pyły groźne dla płuc

W przypadku zanieczyszczeń powietrza największy problem stanowi nadmiar pyłów zwieszonych (w tym PM 10), ozonu troposferycznego oraz dwutlenku azotu. Ich stale zwiększone stężenie grozi pogłębieniem lub rozwojem przewlekłych chorób układu krążenia i płuc, a także zawałami i nowotworami. Zawieszone w powietrzu pyły zawierają siarkę, metale ciężkie oraz toksyczne i chemiczne związki organiczne, które są szczególnie niebezpieczne dla układu oddechowego.

Jak sprawdzić poziom zanieczyszczeń?

Działacze Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego nie zalecają całkowitej rezygnacji ze spacerów, a jedynie dostosowywani ich pór lub dni do aktualnego poziomu zanieczyszczenia i unikania zajęć na zewnątrz, gdy poziom zanieczyszczeń jest szczególnie wysoki. Ta wiedza jest też dobrym przyczynkiem do lekcji edukacji ekologicznej, na czym skorzystają nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorośli, których działania w głównej mierze przyczyniły się do obecnego stanu powietrza.

Poziom zanieczyszczeń można sprawdzać na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach lub przez stosowną aplikację na smartfonie. Zajęcia z dziećmi na zewnątrz nie powinny być prowadzone, gdy zanieczyszczenie osiągnie poziom umiarkowany, odpowiadający stężeniu 61-100 mikrogramów pyłów PM10 na metr sześcienny, bądź wyższy.

Smog zatruwa cały Śląsk

Sytuacja w regionie Zagłębia Dąbrowskiego jest i tak lepsza od tej w innych częściach Śląska, Obecnie niechlubnym rekordzistą w dziedzinie poziomu zanieczyszczeń jest Rybnik, gdzie tydzień temu o północy odnotowano stężenie pyłów PM10 na poziomie 750 mikrogramów na metr sześcienny, a w zakresie dobowym 299 mikrogramów. Oznacza to osiągnięcie i czasowe przekroczenie wartości alarmowych plasujących się na poziomie 300 mikrogramów.

Polska liderem w dziedzinie zanieczyszczeń

Zanieczyszczenia powietrza co roku przyczyniają się do 18 proc. przypadków chorób płuc w sali kraju, a w największych miastach Polski, takich jak Katowice, Kraków czy Warszawa, odsetek ten sięga nawet 35 proc. W najnowszym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata sporządzonym przez WHO Polska zajmuje czołowe miejsce pod względem ilości miast najmocniej skażonych smogiem. Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich znajduje się właśnie w Polsce.

W Polsce problem zanieczyszczenia w coraz mniejszym stopniu dotyczy dużych miast, co wiąże się ze stopniową likwidacją pieców grzewczych.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza


Podziel się: