Rytuał Hammam w domowym zaciszu
Anna Miros

Rytuał Hammam w domowym zaciszu

Odczuwasz zmęczenie i potrzebujesz ukojenia dla duszy i ciała? Wypróbuj w domowym zaciszu Rytuał Hammam – zabieg pielęgnacyjny zapoczątkowany przez starożytnych Greków i Rzymian, a stosowany powszechnie w krajach Afryki Północnej i Azji Mniejszej. Tradycyjnie wykonuje się go w łaźniach, które są miejscem spotkań, ale także strefą relaksu. W krajach europejskich Rytuał Hammam kojarzy się z przyjemnym zabiegiem relaksującym, mającym na celu oczyszczenie, wygładzenie oraz nawilżenie skóry. Na czym polega zabieg oraz jak go przygotować w domowym SPA?

Rytuał Hammam składa się z czterech etapów pielęgnacyjnych, następujących po sobie i wzajemnie się uzupełniających. Do jego wykonania będą potrzebne: czarne mydło, rękawica Kessa, glinka Ghassoul oraz olej arganowy (lub inny olej roślinny). Aby stworzyć przyjemną, kojącą atmosferę przypominającą tradycyjną łaźnię warto przygasić światło, zapalić kilka świeczek i ulubione kadzidło, włączyć muzykę relaksującą oraz odprężyć się i zapomnieć o zmartwieniach.

Etap I – Nawilżenie ciała

W tradycji marokańskiej jest to pobyt w łaźni parowej, natomiast w warunkach domowych wystarczy długi ciepły prysznic lub kąpiel. Ciepła para sprawia, że skóra staje się miękka, pory otwarte, zaczyna się naturalny proces oczyszczania z toksyn. Skóra jest przygotowana do następnych etapów pielęgnacyjnych.

Etap II – Dokładne oczyszczenie ciała: Czarne mydło (Savon Noir) + rękawica Kessa

Kolejnym krokiem jest dokładny peeling ciała przy użyciu czarnego mydła oraz rękawicy Kessa. Czarne mydło po połączeniu z wodą, rozprowadzamy na całym ciele i zostawiamy na kilka minut. Następnie warto wykonać masaż rękawicą Kessa intensywnymi, okrężnymi ruchami, zaczynając od kończyn w kierunku serca. Możemy zastosować mocniejszy masaż w miejscach występowania cellulitu oraz na łokciach, kolanach i piętach. Po kilku minutowym masażu należy zmyć ciało ciepłą wodą. Skóra po zabiegu będzie dokładnie oczyszczona, bardziej jędrna oraz gładka w dotyku.

Czarne mydło (Savon Noir) jest naturalnym mydłem potasowym powstałym z połączenia oliwy z oliwek oraz zmiażdżonych czarnych oliwek według tradycyjnej receptury stosowanej od wieków. Przypomina brunatną pastę, która w kontakcie z wodą zmienia się w delikatny, pieniący się krem. Czarne mydło posiada właściwości złuszczające, podobne do peelingu enzymatycznego. Dzięki czemu bardzo dobrze złuszcza naskórek i oczyszcza skórę z toksyn. Ponadto zawarta w nim oliwa z oliwek jest bogatym źródłem: nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego, linolenowego, oleinowego), skwalenu, prowitaminy A oraz witaminy E. Przez co zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, działa przeciwzapalnie, regeneruje oraz odżywia skórę, a także łagodzi podrażnienia. Czarne mydło poleca się także do skóry trądzikowej, gdyż oczyszcza pory, działa antybakteryjnie oraz reguluje wydzielanie sebum.

Rękawica Kessa wykonana jest z szorstkiej, ziarnistej tkaniny i służy do głębokiego oczyszczania skóry oraz do masażu całego ciała.

Polecane dla Ciebie

Etap III – Oczyszczanie: Glinka Ghassoul (Rhassoul)

Następnym etapem oczyszczania jest nałożenie na skórę glinki Ghassoul. Glinkę należy zmieszać z wodą lub hydrolatem i nałożyć na osuszoną skórę. Pozostawić do wyschnięcia, następnie zmyć letnią wodą.

Glinka Ghassoul to marokańska glinka wulkaniczna. Jest bogatym źródłem krzemu, magnezu, potasu, cynku, żelaza, miedzi, litu, glinu oraz wapnia. Można ją stosować na twarz, ciało oraz włosy. Posiada właściwości myjące, odtłuszczające oraz oczyszczające. Ponadto bardzo dobrze nawilża i ujędrnia skórę. Polecana do zabiegów antycellulitowych oraz przy rozstępach. Można ją stosować przy cerach naczynkowych, wrażliwych i alergicznych.

Etap IV – Namaszczenie: Olej arganowy

Ostatnim etapem jest rytuał namaszczenia, czyli nałożenie na ciało oleju roślinnego. Należy go wmasować spokojnymi, okrężnymi ruchami. Najczęściej jest stosowany olej arganowy zwany „płynnym złotem Maroka” czy eliksirem młodości. Swoją nazwę zawdzięcza cennym właściwościom. Przede wszystkim łagodzi, regeneruje, odżywia oraz nawilża skórę. Ponadto działa przeciwzmarszkowo i ujędrniająco. Wzmacnia i odżywia włosy oraz paznokcie. Polecany jest także w leczeniu trądziku oraz gojeniu się ran.

Rytuał Hammam można wykonywać raz na tydzień. Dzięki niemu nasz umysł poczuje ukojenie, a ciało będzie odprężone i wypielęgnowane. Zatem znajdźmy chwilę dla siebie i stwórzmy marokańską łaźnie w naszym domu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij