Haiti grozi epidemia cholery
Katarzyna Szulik

Haiti grozi epidemia cholery

Huragan Matthew, który przeszedł nad Haiti w zeszłym tygodniu, okazał się katastrofalny w skutkach. Zgodnie z najnowszymi informacjami, w wyniku klęski żywiołowej do tej pory śmierć poniosło około 1000 osób, a kolejne mogą umrzeć na cholerę, której epidemia zagraża wyspie.

Władze wyspy nazywają stan zniszczeń „apokaliptycznym” i apelują o pomoc do społeczności międzynarodowej. Sekretarz generalny ONZ poprosił o pomoc dla Haiti, gdzie której brakuje wszystkiego, od lekarstw przez żywność po wodę. Szczególne zagrożenie stanowi brak jedzenia, ponieważ zniszczeniu uległy zapasy żywności i uprawy, co grozi epidemią głodu w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Cholera zagraża Haitańczykom

Realną groźbą jest również wybuch epidemii cholery, która dotknęła mieszkańców wyspy po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Wówczas w jej wyniku zmarło ponad 9 tysięcy osób, a przyczyną masowych zachorowań było zanieczyszczenie wody pitnej bakterią przecinkowca cholery. Picie jej prowadzi do bardzo gwałtownej biegunki skutkującej odwodnieniem, a często także śmiercią, która może nastąpić nawet w ciągu kilku godzin.

– Cholera zaczęła się rozprzestrzeniać z powodu braku higieny oraz mieszaniem się wód gruntowych z powodziami – powiedział minister zdrowia Haiti, Eli Pierre Celestin, cytowany przez TVN24.pl – Na wyspie są pielęgniarki, ale brakuje lekarzy – dodał.

Prawdopodobieństwo wybuchu epidemii na Haiti jest szczególnie duże, ponieważ kraj cały czas boryka się z problemem niedoboru czystej wody – stały dostęp do niej ma jedynie około 60 proc. mieszkańców wyspy. Jeszcze przed uderzeniem huraganu odnotowano 27 tys. przypadków zachorowania na cholerę, a po przejściu Matthew – 75, spośród których 13 osób zmarło.

Wyspie potrzebna jest każda pomoc

Haiti należy do grona najbiedniejszych państw świata, a klęski żywiołowe dotykają je średnio co kilka lat. Skutki poprzedniej, czyli trzęsienia ziemi w 2010 roku, są odczuwalne do dziś. Po przejściu huraganu wiele miejscowości zostało zrównanych z ziemią, a szpitale nie są w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących. Haiti zostało najbardziej zdewastowane przez huragan i wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. Jego skutki w mniejszym stopniu odczuli także mieszkańcy wschodniego wybrzeża USA, czyli stanów Floryda, Georgia, Karolina Północna i Południowa oraz Wirginia. Na tym obszarze śmierć w wyniku klęski żywiołowej poniosło 21 osób. Z kolei cztery zmarły w wyniku przejścia huraganu u wybrzeży Dominikany, a jego skutki odczuli także mieszkańcy Kuby i Bahamów.

ONZ apeluje o udzielenie Haiti pomocy finansowej w wysokości 119 milionów dolarów, które pozwolą uporać się z największymi zniszczeniami. Huragan Matthew przeszedł przez wyspę z prędkością 230 kilometrów na godzinę, sprowadzając ulewne deszcze zwłaszcza na południowo-zachodnią część kraju. Matthew to najsilniejszy huragan na Atlantyku od 2007 roku, gdy te tereny spustoszył Felix.

Źródła: Polska The Times, Onet.l. TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

 • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

  Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

 • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

  Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

 • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

  Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

 • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

  Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

 • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

  Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

 • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

  Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij