Roboty precyzyjne to przyszłość chirurgii
Katarzyna Szulik

Roboty precyzyjne to przyszłość chirurgii

Choć nigdy nie zastąpią lekarzy, roboty chirurgiczne są stosowane w szpitalach na całym świecie. Pomagają w wykonywaniu niezwykle precyzyjnych i skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Niedawno znalazły zastosowanie także w przeprowadzaniu operacji wewnątrz ludzkiego oka.

Stosowanie robotów chirurgicznych w zabiegach małoinwazyjnych znacznie skraca czas rehabilitacji pacjenta oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Miniaturowa aparatura robota może dostać się w miejsca niedostępne dla dłoni lekarza.

Roboty leczą wzrok

Lekarze z uniwersytetu w Oxfordzie kilka dni temu przeprowadzili pomyślnie operację na ludzkim oku z użyciem robota chirurgicznego o nazwie Robotic Retinal Dissection Device (R2D2), który sterowany był przez prof. Roberta MacLaren'a. Jego zadaniem było usunięcie z powierzchni siatkówki membrany o grubości 1/100 milimetra, która zakłócała proces widzenia. Robot dostał się do oka za pomocą igły, która zrobiła otwór o średnicy mniejszej niż milimetr i tą samą drogą wydostała się z niego. Choć taka operacja jest możliwa do przeprowadzenia przez człowieka, musiałby on spowolnić swój puls i synchronizować pracę rąk z uderzeniami własnego serca.

Siedem silników robota chirurgicznego R2D2, które sterowane są przez niezależny komputer, pozwalają na poruszanie aparaturą w skali submilimetrowej. Operację przeprowadza lekarz kierując specjalnym joystickiem i obserwując wszystko na bieżąco pod mikroskopem. Oprogramowanie robota chirurgicznego potrafi również „filtrować” drżenie rąk lekarza lub ruch wywołany przez puls, co skutecznie zapobiega wykonywaniu niezamierzonych działań.

Pierwsze kroki robotyki w medycynie

Pierwsze badania nad wykorzystaniem osiągnięć robotyki w medycynie przeprowadzono w latach 90. ubiegłego wieku. Powstało wtedy wiele prototypów robotów, a w samej technologii pokładano wielkie nadzieje. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony militarnej, między innymi z wykorzystaniem zdalnej pomocy medycznej na polu bitwy, prace nad projektami były wspierane przez DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). Pierwsze poważne prototypy robotów chirurgicznych, które były zdolne przeprowadzać zabiegi na zwierzętach i ludziach, przedstawione zostały w 1996 roku. Trzy lata później na rynek europejski trafił produkt o nazwie „System chirurgiczny da Vinci”, który po kolejnych 12 miesiącach otrzymał pozwolenie od Agencji Żywności i Leków na wykorzystanie w chirurgii ogólnej.

Polecane dla Ciebie

W służbie medycynie

Dziś roboty chirurgiczne stosowane są w przeprowadzaniu zabiegów małoinwazyjnych w szpitalach na całym świecie. Wykorzystuje się je między innymi w kardiochirurgii, chirurgii ogólnej, urologii i ginekologii. Maszyny te cenione są przede wszystkim za mniejszą utratę krwi pacjenta, niższe ryzyko komplikacji i infekcji, a także krótszy czas rehabilitacji po operacji. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest niestety cena zakupu urządzenia, która wynosi przynajmniej milion dolarów amerykańskich. Z tego powodu w Polsce znajdują się tylko dwa egzemplarze robotów chirurgicznych, jeden w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu oraz drugi w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Kopernika w Toruniu. Drugą najpoważniejszą z wad jest czasochłonne i kosztowne szkolenie lekarza w obsłudze i praktycznym wykorzystaniu robota.

Choć wciąż wywołują wiele kontrowersji, roboty chirurgiczne to przyszłość tej dziedziny medycyny. Robotyka jako technologia bardzo szybko się rozwija, a wraz z jej postępami pojawia się nadzieja na tańsze i szersze zastosowanie robotów chirurgicznych.

Źródła: interia.pl, ox.ac.uk, intuitivesurgical.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij