Profilaktyka to klucz do zwalczenia wirusowego zapalenia wątroby
Katarzyna Szulik

Profilaktyka to klucz do zwalczenia wirusowego zapalenia wątroby

Zgodnie z danymi opublikowanymi na łamach prestiżowego pisma medycznego „Lancet”, wirusowe zapalenie wątroby (HCV) przyczynia się do porównywalnej liczby śmierci w skali roku, jak gruźlica i AIDS. W Światowym Dniu Wirusowego Zapalenia Wątroby warto o tym pamiętać i skorzystać z profilaktycznych badań, które pozwolą w porę rozpoznać chorobę.

Nawet co 4 osoba na świecie może być zarażona wirusem HCV, a zdecydowana większość nie jest tego świadoma. Tylko w Polsce co roku przybywa aż 2,5 tysiąca zarażonych. Medycyna wyróżnia pięć form wirusów powodujących zapalenie wątroby. Są oznaczane literami od A do E, przy czym najgroźniejsze są zapalenia typu B i C, mogące doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby.

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, która może doprowadzić do zniszczenia narządu, co ma ogromne, negatywne konsekwencje dla organizmu. Do zakażenia może dojść wyłącznie po kontakcie z krwią osoby już zarażonej WZW, co wbrew pozorom może nastąpić stosunkowo łatwo. Uświadomieniu tego zagrożenia poświęcona została tegoroczna kampania fundacji „Gwiazda Nadziei”, która wspiera chorych na HCV. Akcja „Nie daj się zaskoczyć” ma między innymi informować o zagrożeniach związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, zachęcić do profilaktyki, a także pokazać, że można zarazić się wirusem nawet zachowując dużą ostrożność. Do zakażenia wystarczy kropla krwi, dlatego jego potencjalnym źródłem są wszelkie zabiegi i operacje, również dentystyczne czy dermatologiczne, a nawet wizyty u kosmetyczki. Wystarczy, że narzędzia, którymi posługują się eksperci, nie zostały właściwie wysterylizowane.

Dziś możesz zbadać się bezpłatnie

W ramach kampanii w 16 miastach polski organizowane są również bezpłatne badania diagnozujące zakażenie HCV. Z darmowej diagnostyki będzie mogło skorzystać 4500 osób. Chętni mogą zgłaszać się do 40 punktów diagnostycznych w dniu dzisiejszym i w wyznaczonych godzinach. Badanie z krwi nie wymaga bycia na czczo, nie trzeba także dokonywać wcześniejszej rejestracji. Wynik badania można odebrać po kilku dniach. Jeśli przeciwciała HVC zostaną wykryte w krwi, pacjent jest kierowany do dalszej, pogłębionej diagnostyki, która pozwoli stwierdzić, czy wirus wciąż znajduje się w organizmie. W około 20 proc. przypadków ciało zwalcza go samodzielnie, a przeciwciała są jedynym śladem po jego istnieniu. Nawet jeśli okaże się, że zarażenie jest faktem, nie powinniśmy się obawiać. Polacy od zeszłego roku mają dostęp do najnowocześniejszych terapii wirusowego zapalenia wątroby, dzięki którym przestało ono być chorobą nieuleczalną.

Powiązane produkty

WHO chce walczyć z WZW

Profilaktyka HCV jest bardzo ważna, ponieważ skutki zakażenia mogą wystąpić nawet po kilkudziesięciu latach, ale wtedy zazwyczaj dochodzi do uszkodzenia wątroby, co pociąga za sobą konieczność poważnej operacji. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, wirusowe zapalenia wątroby typu B i C są jednym z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. W związku z tym WHO rozpoczęło prace nad Strategią Wirusowego Zapalenia Wątroby, która przy wsparciu 192 państw (w tym Polski), ma umożliwić całkowitą eliminację zagrożenia do 2030 roku.

Problem jest poważny. Tylko w 2013 roku wirusowe zapalenia wątroby i powikłania na tym tle doprowadziły do 1,45 mln zgonów mimo istnienia terapii i szczepionek. Z kolei w roku 2014 na AIDS zmarło 1,2 mln osób, a na gruźlicę – 1,5 miliona. Co więcej, w latach 1990-2013 liczba chorych na WZW znacznie wzrosła, z 0,89 mln do obecnego 1,45 mln zakażeń, a najwięcej zgonów na tym tle następuje w krajach rozwiniętych i o wysokich dochodach. Największymi przeszkodami na drodze eliminacji zagrożenia są z jednej strony trudności w dotarciu do zarażonych, z drugiej natomiast bardzo wysokie ceny leków.

Źródła: Onet.pl. Medycyna Praktyczna, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij