Błędy medyczne pod specjalnym nadzorem prokuratury
Katarzyna Szulik

Błędy medyczne pod specjalnym nadzorem prokuratury

Do sądów trafia zaledwie ułamek wszystkich spraw o błędy medyczne, a przez wzgląd na wysoki poziom ich skomplikowania, aż połowa kończy się umorzeniem. Ten stan rzeczy ma się zmienić za sprawą szkoleń, które będą przechodzić prokuratorzy.

Solidarność środowiska lekarskiego, niedostateczne kompetencje śledczych i przewlekłość postępowań to główne przyczyny tak niskiego odsetka spraw o błędy lekarskie, które kończą się wyrokiem. Jak wspomnieliśmy, w połowie przypadków w ogóle nie dochodzi do wydania jakiegokolwiek wyroku, a jeśli tak się dzieje, w zdecydowanej większości jest to uniewinnienie. Dane z 2015 roku wskazują, że spośród 3,4 tys. śledztw dotyczących błędów medycznych, aktem oskarżenia lub wnioskiem o ukaranie zakończyło się jedynie 4 proc. spraw.

Szkolenia i podział kompetencji

Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie śledztw tego typu wymaga dużej wiedzy ze strony prokuratorów, którzy muszą współpracować ze specjalistami z dziedziny medycyny, przede wszystkim  z biegłymi. W lepszym prowadzeniu spraw tego typu mają pomóc szkolenia dla prokuratorów specjalizujących się w kwestiach medycznych. Jak dotąd jednostki do tego przeznaczone powstały w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Lublinie, natomiast w kilku innych miastach za szkolenia odpowiadać będą wyznaczeni do tego celu koordynatorzy.

W usprawnieniu śledztw ma również pomóc rozdział poszczególnych przypadków między różne typy prokuratur. Najcięższe, zakończone zgonem, trafią do prokuratorów regionalnych (dawnych apelacyjnych), w których powstaną samodzielne działy przeznaczone do badania błędów medycznych. Lżejszymi przypadkami mają zająć się prokuratury okręgowe – mowa o sprawach dotyczących narażenia chorego na niebezpieczeństwo ciężkiego uszkodzenia ciała. Dział poświęcony badaniu błędów medycznych powstanie również w Prokuraturze Krajowej, który na początek przejmie 50 spraw toczących się na różnych szczeblach.

Niechlujstwo lekarzy utrudnia śledztwa

Śledztwa tego typu wymagają szczególnej uwagi, ponieważ są bardzo delikatne i wywołują mocne i w pełni uzasadnione emocje. Po jednej stronie staje rozgoryczona rodzina pacjenta, który zamiast ratunku znalazł w szpitalu śmierć, po drugiej natomiast środowisko lekarskie, którego przedstawiciele bardzo niechętnie przyznają się do błędów i są oskarżani o brak empatii. Zadaniem prokuratorów jest oddzielanie błędów niezawinionych od tych, którym można było zapobiec, co ma ogromne znaczenie dla rodzin. W praktyce jednak do jakichkolwiek rozstrzygnięć dochodzi niezwykle rzadko, niezależnie od tego, czy sprawy są prowadzone z urzędu, czy też z powództwa cywilnego.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere jako przykład podaje sprawę z Włocławka, gdzie tuż przed porodem zmarła para nienarodzonych bliźniaków. W toku śledztwa okazało się, że z dwóch aparatów USG zniknęły zapisy badań pacjentki, co doprowadziło do umorzenia sprawy.

Polecane dla Ciebie

Błędy zbierają żniwo w USA

Skalę problemu pokazuje także opublikowany na początku maja raport NIK, z którego wynika, że co czwarta skontrolowana dokumentacja medyczna jest niepełna albo zawiera luki. Oznacza to, że w wielu sprawach tego wymagających nie dochodzi do podjęcia czynności śledczych z braku koniecznych dowodów. Dodatkowym skutkiem bałaganu w dokumentacji jest więc również bezkarność lekarzy.

Błędy lekarskie są problemem na całym świecie, jednak najnowsze badania pokazują, że sytuacja jest szczególnie poważna w Stanach Zjednoczonych. Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego im. Johna Hopkinsa w Baltimore przeanalizowali dane medyczne i doszli do wniosku, że w wyniku błędów lekarskich w USA co roku umiera ponad 250 tys. osób, przy czym mowa wyłącznie o zgonach szpitalnych. W tym kontekście pomyłki wyrastają na trzecią przyczynę zgonów w USA po chorobach serca i nowotworach.

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij