System e-zwolnień nie działa
Katarzyna Szulik

System e-zwolnień nie działa

Zgodnie z planem, zwolnienia elektroniczne z czasem mają całkowicie wyprzeć ich papierowe odpowiedniki. Obecnie lekarze mają nie obowiązek, ale możliwość ich wystawiania, z którego korzystają bardzo niechętnie, tłumacząc się skomplikowaniem procedury.

Na 10 mln zwolnień lekarskich wystawionych od początku tego roku, tylko 140 tysięcy miało formę cyfrową. W ich wypisywaniu uczestniczą pielęgniarki, których zadaniem jest wprowadzanie danych do systemu elektronicznego, najpierw do dedykowanej aplikacji, a następnie, ponownie, do systemu ePUAP. Dublowanie danych siłą rzeczy zajmuje czas, ale największym problemem jest niska prędkość przetwarzania informacji, co często kończy się niepowodzeniem. W takiej sytuacji pacjent musi otrzymać standardowe, papierowe zwolnienie, więc wielu lekarzy woli wypisać je od ręki zamiast tracić czas na obsługę wadliwego systemu.

Cyfryzacja służy wszystkim – poza lekarzami

Elektroniczne zwolnienia mają być wysyłane z lekarskich gabinetów bezpośrednio do ZUS, który bierze na siebie przekazywanie ich pracodawcom. Taka sytuacja w oczywisty sposób zwiększa wygodę pacjentów, a zgodnie z założeniami ma również pomóc obniżyć koszty dla Zakładu. Zamiana zwolnień papierowych na elektroniczne oznacza, że nie będzie trzeba korzystać z bloczków zaświadczeń lekarskich, na które ZUS co roku wydaje około 1,3 mln złotych.

E-zwolnienia mają także służyć szybszej i lepszej kontroli osób, które z nich korzystają. Dzięki nim pracodawca może natychmiast zweryfikować, czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem, a nie np. w celu wykonywania w tym czasie innej pracy. Papierowe zwolnienia często trafiają do pracodawców pod koniec okresu chorobowego lub po jego zakończeniu, zwłaszcza gdy są krótkoterminowe, co uniemożliwia sprawdzenie ich zasadności.

Wadliwy system głównym winowajcą

Oczywiste korzyści z cyfryzacji systemu jak na razie bledną wobec problemów, jakie generuje wystawianie e-zwolnień. Wymaga to nie tylko poświęcenia dodatkowego czasu, ale często również pieniędzy. Lekarze chcący korzystać z wadliwego systemu ePUAP muszą na własną rękę wyrobić kosztowny podpis elektroniczny. W wielu wypadkach wiąże się to także z koniecznością wyposażenia gabinetu w sprzęt komputerowy, który lekarz również musi sfinansować z własnej kieszeni. Dostęp do internetu w gabinetach też nie jest standardem, co rodzi kolejne problemy.

Cytowana przez „Rzeczpospolitą” Henryka Koperniak ze Stowarzyszenia Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego (STORM) przypomina, że rozwiązaniem problemów miał być bezpłatny i dostępny dla wszystkich lekarzy elektroniczny system podpisywania dokumentów medycznych. Jego realizację rozpoczęto pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu i z nieznanych przyczyn porzucono.

Polecane dla Ciebie

Czeka nas paraliż?

Zgodnie z przepisami, lekarze powinni przygotować się do wystawiania recept elektronicznych do końca 2017 roku, ponieważ od stycznia 2018 r. ZUS ma przestać przyjmować papierowe zwolnienia lekarskie. Biorąc pod uwagę obecne problemy może więc się okazać, że wielu lekarzy w ogóle przestanie wystawiać zwolnienia, na czym ucierpią przede wszystkim pracownicy, którzy nie będą mogli udokumentować niezdolności do pracy. Przepisy nie przewidują żadnych kar lub innych środków nacisku wobec lekarzy, którzy nie wejdą do systemu elektronicznego. Koordynację utrudnia również fakt, że jego wprowadzenie leży w gestii aż trzech ministerstw: Cyfryzacji, Zdrowia oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z szacunkami, upowszechnienie e-zwolnień pozwoli ZUS zaoszczędzić nawet 212 mln zł w skali roku. Na wspomnianą kwotę złoży się między innymi wyeliminowanie przynajmniej części nadużyć, zmniejszenie kosztów druku wspomnianych już bloczków, a także redukcja zatrudnienia osób, które do tej pory obsługiwały druki papierowe.

Źródła: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij