Kobiety, które straciły ciążę mogą liczyć na szczególne traktowanie w szpitalach
Katarzyna Szulik

Kobiety, które straciły ciążę mogą liczyć na szczególne traktowanie w szpitalach

Od 2 czerwca obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej, mające na uwadze sytuację kobiet, które utraciły dziecko. Osobne sale i szczególne traktowanie ze strony personelu to podstawy wprowadzonych regulacji.

Nowe zasady opieki nad kobietami po niewodzeniach położniczych, do których zalicza się poronienia oraz urodzenie dziecka martwego, niezdolnego do życia lub dotkniętego letalnymi schorzeniami, opracował poprzedni resort zdrowia, za kadencji ministra Mariana Zembali. Przepisy mają przygotować personel na wystąpienie poważnych okołociążowych powikłań, co wiąże się z koniecznością dostosowania opieki do trudnej sytuacji, w której znajduje się kobieta.

Niepowodzenia położnicze zazwyczaj wiążą się z powikłaniami dotyczącymi ciąży. Do najczęstszych zalicza się przedwczesny poród, nadciśnienie tętnicze, ciążę bliźniaczą, krwotok położniczy oraz niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu. W każdym z tych wypadków ministerialne rozporządzenia określa całkowity zakres opieki medycznej.

Intymność i szczególna troska

Standardy szczegółowo opisują sposób postępowania z ciężarną od chwili, gdy otrzyma informację o dziecku, aż po wypełnienie niezbędnych formalności. Kobieta, która dowiedziała się o śmierci lub ciężkiej chorobie dziecka, powinna mieć możliwość oswojenia się z sytuacją na własną rękę, zanim lekarz przystąpi do wprowadzania jej w szczegóły i przedstawi dalsze kroki w tej sytuacji. Na tym etapie pacjentka powinna móc skorzystać ze wsparcia swoich bliskich oraz pomocy psychologicznej, jeśli o taką poprosi.

Podkreślono także, że kobieta po niepowodzeniu położniczym nie powinna przebywać na jednej sali z innymi ciężarnymi lub matkami, które już urodziły, a także w miarę możliwości nie powinno się dopuszczać do jej kontaktu z nimi na oddziale. Odseparowanie ma pomóc kobiecie przepracować traumę, co może być trudne, jeśli znajdowałaby się w otoczeniu przyszłych i obecnych matek. Standardy dotyczą również stosunku personelu do pacjentki znajdującej się w trudnej sytuacji, która ma być traktowana z szacunkiem, a przy zabiegach i badaniach powinno się dbać o zachowanie intymnej atmosfery.

Nowy resort także dba o matki

Rozporządzenie poprzedniego ministra uzupełnia projekt zarządzenia, przedstawionego w poniedziałek przez obecny resort zdrowia. Zgodnie z jego zapisami kobiety, u których w trakcie trwania ciąży rozpoznano wady rozwojowe płodu, powinny mieć lepszy dostęp do świadczeń psychologicznych, dotyczący nie tylko ich samych, ale również ich bliskich.

Jak pisaliśmy wcześniej, nowe przepisy zakładają, że po zdiagnozowaniu wady rodzina natychmiast trafi pod opiekę psychologa w szpitalu, który następnie wystawi skierowanie do poradni, uprawniające do korzystania ze świadczeń psychologicznych poza kolejnością. Ilość wizyt położnej w ramach POZ również będzie większa od standardowej, podobnie jak ich wycena, która ma wynosić 150 proc. standardowej stawki. To samo ma dotyczyć psychologów. Koszty takiej opieki będą wyższe, jednak decyzja o skorzystaniu z niej będzie należeć do rodziny. Zgodnie z szacunkami Narodowego Funduszu Zdrowia, mowa o nie więcej niż kilkuset przypadkach rocznie, więc dodatkowe świadczenia nie będą znaczącym obciążeniem.

Opieka kontra przerywanie ciąży

Zapowiedź wprowadzenia nowych zasad rozliczeń zbiegła się w czasie z planami zaostrzenia ustawy aborcyjnej, która zgodnie z obywatelskim projektem miałaby wprowadzać całkowity zakaz przerywania ciąży. W tym kontekście zapowiedź dodatkowych świadczeń mogłaby skłonić część kobiet do rezygnacji z przerywania ciąży, jednak autorzy projektu przekonują, że tych dwóch kwestii nie powinno się łączyć, a nowe przepisy służą udzieleniu rodzinom w trudnej sytuacji wsparcia, które do tej pory nie było dla nich dostępne.

Źródło: Rynek zdrowia, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij