Ciężarne z wadą płodu pod specjalną opieką NFZ
Katarzyna Szulik

Ciężarne z wadą płodu pod specjalną opieką NFZ

Nie tylko wparcie położnej, ale również psychologa dla samej ciężarnej i ojca dziecka – takie procedury przewiduje projekt nowego sposobu rozliczeń opieki nad kobietami w ciąży, u których wykryto poważne wady płodu, uniemożliwiające jego przeżycie.

W razie zdiagnozowania tak poważnej wady, zapewnienie opieki psychologicznej powinno być podstawą postępowania. Do tej pory jednak ciężarne ani ich rodziny nie mogły liczyć na specjalne traktowanie.

Nowe przepisy zakładają, że po zdiagnozowaniu wady rodzina natychmiast trafi pod opiekę psychologa w szpitalu, który następnie wystawi skierowanie do poradni, uprawniające do korzystania ze świadczeń psychologicznych poza kolejnością. Ilość wizyt położnej w ramach POZ będzie większa od standardowej, podobnie jak ich wycena, która ma wynosić 150 proc. standardowej stawki. To samo ma dotyczyć psychologów. Koszty takiej opieki będą wyższe, jednak decyzja o skorzystaniu z niej będzie należeć do rodziny. Zgodnie z szacunkami Narodowego Funduszu Zdrowia, mowa o nie więcej niż kilkuset przypadkach rocznie, więc dodatkowe świadczenia nie będą znaczącym obciążeniem.

Alternatywa dla aborcji?

Zapowiedź wprowadzenia nowych zasad rozliczeń zbiegła się w czasie z planami zaostrzenia ustawy aborcyjnej, która zgodnie z obywatelskim projektem miałaby wprowadzać całkowity zakaz przerywania ciąży. W tym kontekście zapowiedź dodatkowych świadczeń mogłaby skłonić część kobiet do rezygnacji z przerywania ciąży, jednak autorzy projektu przekonują, że tych dwóch kwestii nie powinno się łączyć, a nowe przepisy służą udzieleniu rodzinom w trudnej sytuacji wsparcia, które do tej pory nie było dla nich dostępne.

Kompleksowa opieka nad ciężarną

Projekt zmian zakłada skoordynowaną opiekę nad ciężarnymi w wyjątkowej sytuacji, jednak nie jest częścią zarządzenia prezesa NFZ, które przewiduje kompleksową opiekę nad ciężarnymi przez cały okres ciąży. Zgodnie z jej założeniami, każda z nich zostanie objęta specjalną opieką od chwili zgłoszenia się do lekarza do 6 tygodnia po porodzie, a nad jej stanem przez cały czas ma czuwać taki sam zespół specjalistów. W zespole znajdzie się lekarz ginekolog, położna oraz lekarze ze szpitala. Ich praca rozpocznie się w chwili potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia pacjentki i zakończy w sześć tygodni po porodzie. W czasie ciąży lekarze czuwać będą nad jej prawidłowym przebiegiem, a w okresie połogu kobiety mogą liczyć na pomoc położnej, również w zakresie nauki karmienia piersią. Koordynacja sprawnego przebiegu opieki będzie należeć do szpitala, podobnie jak podpisywanie umów z położnymi, pielęgniarkami i lekarzami.

Osobne rozporządzenie określa zasady opieki nad ciążą niefizjologiczną, a więc z wadami płodu, choć niekoniecznie śmiertelnymi, co ma pomóc z jednej strony zmniejszyć śmiertelność noworodków, a z drugiej ograniczyć liczbę cięć cesarskich. W tym wypadku kobiety również będą mogły liczyć na pomoc psychologiczną.

Pielęgniarki przeciwko zmianom

Projekt skoordynowanej opieki nad ciężarnymi krytykuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. W piśmie wystosowanym w tej sprawie przypomina, że zasady udzielania takich świadczeń zostały zmienione stosunkowo niedawno, jesienią 2015 roku, dlatego należałoby zastanowić się nad celowością wprowadzania kolejnych. W opinii NIPIP obecny system zabezpiecza właściwą opiekę nad kobietą w ciąży, porodzie, połogu i nad noworodkiem pod warunkiem stosowania się do już istniejących przepisów. Przypomniano, że zakładały one przeprowadzenie szeroko zakrojonych szkoleń dla personelu medycznego oraz kampanii informacyjnej, co wspólnie dawało szansę na zaistnienie w pełni skutecznego modelu opieki.

W uwagach do projektu środowisko pielęgniarskie zwraca uwagę między innymi na fakt, że przepisy nie przewidują pomocy ciężarnej w środowisku domowym, a mieszkanki małych miejscowości i wsi mogą mieć problem z dostępem do opieki, ponieważ ma być ona udzielana w dużych szpitalach. Nowe zasady ograniczają wybór specjalistów, a wątpliwości budzą też realia założenia, że ta sama położna będzie mogła sprawować opiekę nad ciężarną na każdym etapie ciąży.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij