×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przeciwbólowe plastry bez recepty

Ból jest jedną z najczęstszych, przykrych dolegliwości. Niewątpliwie spełnia on jednak ważną fizjologiczną, alarmującą rolę (ostrzega organizm o rozmaitych zagrożeniach np. rozwijającym się stanie zapalnym). Na szczęście obecnie mamy duży wybór środków przeciwbólowych, w szerokim spektrum postaci farmaceutycznych (tabletki, kapsułki, maści, żele, których penetrację można poprawić za pomocą jonoforezy). Ważne, aby używać ich z głową. W bólach typu nagłe nadwyrężenie czy tępy uraz wygodne mogą być miejscowe przeciwbólowe plastry. Co je wyróżnia i jak prawidłowo je stosować?

Diklofenak - właściwości

Obecnie dostępne są bez recepty plastry przeciwbólowe z diklofenakiem sodowym (Diclofenacum natricum). Diklofenak stanowi pochodną kwasu fenylooctowego i należy do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Posiada więc nie tylko właściwości przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Diklofenak działa poprzez hamowanie aktywności tzw. cyklooksygenaz (COX), enzymów biorących udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Z kolei wspomniane prostaglandyny uczestniczą w  rozwoju odczynu zapalnego. Diklofenak występuje na rynku farmaceutycznym w pokaźnej liczbie produktów, o rozmaitej formie aplikacyjnej i drogach podania. Są to doustne postacie leku (tabletki, kapsułki), najczęściej o modyfikowanym uwalnianiu, postacie doodbytnicze, iniekcje, preparaty podawane na skórę, a nawet krople oczne. Dostępne są także plastry o takim składzie, zalecane w krótkotrwałej terapii do łagodzenia bólu związanego z nagłymi nadwyrężeniami, zwichnięciami lub stłuczeniami powstałymi w następstwie tępych urazów.

Zalety plastrów przeciwbólowych

Pamiętajmy, że skuteczność tego typu produktu jest przede wszystkim skutkiem odpowiedniego stężenia substancji czynnej w tkankach pod miejscem aplikacji. Taka aplikacja pozwala więc wyeliminować niektóre problemy związane z jego przyjmowaniem drogą doustną. Prawdopodobieństwo wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych jest bowiem nieznaczne w porównaniu z prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych po podaniu doustnym diklofenaku. Nie popadajmy jednak w euforię. Takie plastry również mają swoje ograniczenia. Będą przeciwwskazane w przypadku uczulenia na diklofenak lub jakikolwiek inny lek ze wspomnianej już grupy NLPZ. Mimo, że wchłanianie diklofenaku po zastosowaniu miejscowym jest bardzo słabe, co skutkuje również bardzo małym stężeniem w osoczu w porównaniu do zastosowania doustnego, ostrożność należy zachować również w przypadku skłonności do owrzodzeń przewodu pokarmowego lub krwawień. Nie należy także stosować tego typu plastrów w skojarzeniu z innymi lekami zawierającymi diklofenak lub z jakimikolwiek innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Jak prawidłowo stosować plaster przeciwbólowy?

Przede wszystkim nie bagatelizujmy tej postaci leku i dokładnie zapoznajmy się z ulotką. Plaster leczniczy należy nakładać na bolące miejsce dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Maksymalna dawka to 2 plastry lecznicze na dobę, nawet jeśli leczony ma być więcej niż jeden obszar chorobowy. W danym czasie leczone może być wyłącznie jedno bolące miejsce. Plastra leczniczego nie można stosować pod szczelnym opatrunkiem okluzyjnym (nieprzepuszczającym powietrza). Można go stosować wyłącznie na nieuszkodzoną skórę, nie wolno go stosować na zranienia czy otwarte rany. W przypadku, gdy po zastosowaniu plastra leczniczego wystąpi wysypka skórna, należy natychmiast przerwać leczenie. Istotną rzeczą jest także, aby koniecznie unikać narażenia leczonych miejsc, po usunięciu plastra leczniczego, na bezpośrednie działanie światła słonecznego i solarium przez około jeden dzień po usunięciu plastra, aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości na światło.

Czy tego typu plastry można stosować w okresie ciąży?

Tego typu plastry wydają się być kobietom w ciąży „neutralną” formą leku np. w przypadku zmagania się z bólem umiejscowionym w okolicy pleców. Nic bardziej mylnego. W okresie ciąży i karmienia piersią nie wolno stosować żadnego leku bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie tego typu preparatów jest bezwzględnie przeciwwskazane u kobiet w  III trymestrze ciąży z powodu ryzyka przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego oraz zahamowania czynności skurczowej macicy (a w konsekwencji opóźnionego porodu). Stosowanie preparatu w I i II trymestrze ciąży jest dopuszczone tylko na wyraźne zlecenie lekarza w uzasadnionych przypadkach, gdy po starannym rozważeniu uzna on stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Dobrze jednak wszyscy wiemy, że w tym szczególnym okresie, a już zwłaszcza w I trymestrze (który jest kluczowy dla rozwoju malucha) najlepiej wybierać niefarmakologiczne metody radzenia sobie z bólem.

Stosowanie plastrów przeciwbólowych w okresie karmienia. Czy jest bezpieczne?

Takie plastry, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wydają się być dobrą alternatywą dla leków doustnych, których kobiety w okresie laktacji unikają. Nic bardziej mylnego! Nie zaleca się też stosowania tego typu plastrów u kobiet w okresie karmienia piersią. Do mleka kobiet karmiących piersią przenikają bowiem (choć niewielkie) ilości diklofenaku i jego metabolitów.

Stosowanie plastrów u kobiet planujących ciążę

Co więcej tego typu plastrów nie wolno również stosować u kobiet, które planują ciążę lub mają trudności z zajściem w ciążę. Wykazano bowiem, że leki z grupy NLPZ mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiet, choć działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Pamiętajmy, że tego typu plastry, tak jak inne środki przeciwbólowe, mogą być jedynie doraźnym, krótkotrwałym rozwiązaniem. Jeśli po takiej terapii dolegliwości nadal się utrzymują, należy koniecznie poradzić się lekarza.

Podziel się: