Woda morska w leczeniu infekcji dróg oddechowych
Anna Posmykiewicz

Woda morska w leczeniu infekcji dróg oddechowych

Choroby górnych dróg oddechowych to tak naprawdę najczęściej występujące infekcje. Dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można powiedzieć, że dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli praktycznie przez cały okres infekcyjny, jesienno-zimowy, borykają się z problemem kataru. Katar, który zazwyczaj nie jest poważną chorobą, bywa jednak bardzo uciążliwy. Nikt nie lubi chodzić cały czas z chusteczką przy nosie oraz mieć zatkany nos, co uniemożliwia swobodne oddychanie.

Czy istnieją skuteczne metody na szybsze pozbywanie się kataru?

Oczywiście. Do walki z katarem dostępne są na rynku liczne produkty. Zalicza się do nich zarówno krople do nosa, jak i leki doustne. Jednak tych środków nie można stosować zbyt często. Co zatem zrobić, jeśli ktoś ma katar co dwa tygodnie? W takiej sytuacji można stosować do nosa roztwory wody morskiej.

Czy każdy roztwór wody morskiej jest taki sam?

Nie. W aptekach można kupić różne roztwory wody morskiej: są to roztwory izotoniczne oraz hipertoniczne. Co to oznacza? Każdy z tych roztworów działa inaczej i różnią się one stężeniem chlorku sodu. W przypadku roztworu hipertonicznego, jego ciśnienie osmotyczne jest wyższe od ciśnienia osmotycznego roztworu, z którym jest porównywany, zatem hipertoniczne stężenie soli (chlorku sodu) w roztworze wody morskiej inicjuje proces osmozy, który polega na tym, że nadmiar płynu przenika z obrzękniętej błony śluzowej do jamy nosowej, zmniejszając tym samym obrzęk. W przypadku roztworu izotonicznego zjawisko osmozy nie zachodzi, bowiem stężenie zawartej w nim soli jest małe.

Kiedy zatem stosować roztwór izotoniczny a kiedy roztwór hipertoniczny?

Hipertoniczny roztwór wody morskiej stosuje się właśnie w przebiegu bardziej zaawansowanych infekcji kataralnych, kiedy katar jest bardzo uporczywy i utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Hipertoniczny roztwór wody morskiej będzie bowiem oczyszczał i udrażniał zatkany nos. Przydaje się on zarówno "w zwykłym" katarze, sprawdza się też jednak w przypadku zapalenia zatok oraz po różnego rodzaju operacjach w obrębie nosa i zatok. Hipertoniczny roztwór wody morskiej jest zatem doskonałym uzupełnieniem leczenia zarówno infekcji dróg oddechowych, jak również wspomaga pacjentów po leczeniu zabiegowym. Warto polecić go również pacjentom, którzy z powodu częstych i nawracających katarów nadużywają kropli do nosa obkurczających naczynia błony śluzowej nosa.

A kiedy zatem stosować izotoniczny roztwór wody morskiej?

Izotoniczny roztwór wody morskiej, ze względu na to, że jest on bardzo delikatny, polecany jest do walki z katarem u niemowląt - po jego zaaplikowaniu i odczekaniu chwili rodzicom jest zdecydowanie łatwiej odciągnąć aspiratorem z noska dziecka zalegającą w nim wydzielinę, która po prostu pod wpływem tego roztworu ulega rozpuszczeniu. Ponadto, izotoniczny roztwór wody morskiej jest doskonałym preparatem do codziennej higieny nosa, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Izotoniczny roztwór wody morskiej sprawdza się też znakomicie we wszystkich grupach wiekowych jako produkt pomocny w nawilżaniu i oczyszczaniu nosa.

Jaki skład ma roztwór wody morskiej?

W każdej wodzie morskiej znajduje się chlorek sodu, czyli sól, w rożnym stężeniem w zależności od rodzaju roztworu. W roztworach hipertonicznych zawartość chlorku sodu jest wyższa, zaś w roztworach izotonicznych - niższa. W każdym roztworze wody morskiej znajdują się też liczne sole mineralne oraz pierwiastki śladowe.

W jaki sposób aplikuje się do nosa roztwór wody morskiej?

Każdy roztwór wody morskiej aplikuje się do nosa za pomocą atomizera. W zależności od tego, dla jakiej grupy wiekowej konkretny produkt jest przeznaczony, atomizery mają różną siłę rozpylania wody morskiej. W przypadku produktów przeznaczonych dla najmłodszej grupy wiekowej, czyli niemowląt oraz małych dzieci, rozpylana mgiełka wydostaje się z atomizera delikatnym strumieniem, dzięki czemu aplikacja nie jest dla maluszka nieprzyjemna. Produkty stworzone z myślą o starszych dzieciach i ludziach dorosłych rozpylane są pod zdecydowanie większym ciśnieniem, co sprawia, że nos oczyszcza się zdecydowanie szybciej. Roztwór wody morskiej, w przypadku niemowląt i małych dzieci, najlepiej jest aplikować do noska w pozycji leżącej na plecach. Główkę dziecka najlepiej jest przechylić delikatnie na bok, po czym umieścić końcówkę aplikatora w otworze nosowym (końcówki  dla najmłodszych dzieci są specjalnie wyprofilowane, aby nie podrażniać delikatnego noska maleństwa). Następnie należy nacisnąć aplikator, odczekać chwilkę i czynność powtórzyć - przechylić główkę dziecka w drugą stronę i powtórnie zaaplikować roztwór wody morskiej. Po takim "zabiegu" dobrze jest odczekać dwie- trzy minuty, a następnie za pomocą aspiratora odciągnąć zalegającą w nosku dziecka wydzielinę. W przypadku dzieci starszych i ludzi dorosłych, roztwór wody morskiej można również stosować na leżąco, można jednak także używać go w pozycji stojącej, po delikatnym odchyleniu głowy do boku.

Czy roztwory wody morskiej mogą również stosować kobiety będące w ciąży i mamy karmiące piersią?

Tak. Roztwory wody morskiej są bezpieczne dla ciężarnych i kobiet karmiących, czasami są one jedyną możliwością walki z katarem w tym okresie czasu. Ich używanie przynosi kobietom ulgę i pozwala na szybsze pozbycie się uciążliwej dla nich infekcji.
Stosowanie roztworów wody morskiej, zarówno izo- jak i hipertonicznych, jest naprawdę skuteczne i godne polecenia. Dzięki wodzie morskiej można bowiem w łatwy sposób zadbać o higienę nosa, nawilżyć błonę śluzową w nosie oraz pozbyć się męczącego kataru. Stosowanie wody morskiej nie wiążę się z żadnym niebezpieczeństwem, roztwory wody morskiej używane nawet codziennie nie wywołują działań ubocznych, które są częste dla leków obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Wodę morską mogą stosować wszyscy, mali i duzi, młodzi i starzy, a jej używanie daje naprawdę dobre efekty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RSV

  Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij