Woda morska w leczeniu infekcji dróg oddechowych
Anna Posmykiewicz

Woda morska w leczeniu infekcji dróg oddechowych

Choroby górnych dróg oddechowych to tak naprawdę najczęściej występujące infekcje. Dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można powiedzieć, że dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli praktycznie przez cały okres infekcyjny, jesienno-zimowy, borykają się z problemem kataru. Katar, który zazwyczaj nie jest poważną chorobą, bywa jednak bardzo uciążliwy. Nikt nie lubi chodzić cały czas z chusteczką przy nosie oraz mieć zatkany nos, co uniemożliwia swobodne oddychanie.

Czy istnieją skuteczne metody na szybsze pozbywanie się kataru?

Oczywiście. Do walki z katarem dostępne są na rynku liczne produkty. Zalicza się do nich zarówno krople do nosa, jak i leki doustne. Jednak tych środków nie można stosować zbyt często. Co zatem zrobić, jeśli ktoś ma katar co dwa tygodnie? W takiej sytuacji można stosować do nosa roztwory wody morskiej.

Czy każdy roztwór wody morskiej jest taki sam?

Nie. W aptekach można kupić różne roztwory wody morskiej: są to roztwory izotoniczne oraz hipertoniczne. Co to oznacza? Każdy z tych roztworów działa inaczej i różnią się one stężeniem chlorku sodu. W przypadku roztworu hipertonicznego, jego ciśnienie osmotyczne jest wyższe od ciśnienia osmotycznego roztworu, z którym jest porównywany, zatem hipertoniczne stężenie soli (chlorku sodu) w roztworze wody morskiej inicjuje proces osmozy, który polega na tym, że nadmiar płynu przenika z obrzękniętej błony śluzowej do jamy nosowej, zmniejszając tym samym obrzęk. W przypadku roztworu izotonicznego zjawisko osmozy nie zachodzi, bowiem stężenie zawartej w nim soli jest małe.

Kiedy zatem stosować roztwór izotoniczny a kiedy roztwór hipertoniczny?

Hipertoniczny roztwór wody morskiej stosuje się właśnie w przebiegu bardziej zaawansowanych infekcji kataralnych, kiedy katar jest bardzo uporczywy i utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Hipertoniczny roztwór wody morskiej będzie bowiem oczyszczał i udrażniał zatkany nos. Przydaje się on zarówno "w zwykłym" katarze, sprawdza się też jednak w przypadku zapalenia zatok oraz po różnego rodzaju operacjach w obrębie nosa i zatok. Hipertoniczny roztwór wody morskiej jest zatem doskonałym uzupełnieniem leczenia zarówno infekcji dróg oddechowych, jak również wspomaga pacjentów po leczeniu zabiegowym. Warto polecić go również pacjentom, którzy z powodu częstych i nawracających katarów nadużywają kropli do nosa obkurczających naczynia błony śluzowej nosa.

A kiedy zatem stosować izotoniczny roztwór wody morskiej?

Izotoniczny roztwór wody morskiej, ze względu na to, że jest on bardzo delikatny, polecany jest do walki z katarem u niemowląt - po jego zaaplikowaniu i odczekaniu chwili rodzicom jest zdecydowanie łatwiej odciągnąć aspiratorem z noska dziecka zalegającą w nim wydzielinę, która po prostu pod wpływem tego roztworu ulega rozpuszczeniu. Ponadto, izotoniczny roztwór wody morskiej jest doskonałym preparatem do codziennej higieny nosa, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Izotoniczny roztwór wody morskiej sprawdza się też znakomicie we wszystkich grupach wiekowych jako produkt pomocny w nawilżaniu i oczyszczaniu nosa.

Jaki skład ma roztwór wody morskiej?

W każdej wodzie morskiej znajduje się chlorek sodu, czyli sól, w rożnym stężeniem w zależności od rodzaju roztworu. W roztworach hipertonicznych zawartość chlorku sodu jest wyższa, zaś w roztworach izotonicznych - niższa. W każdym roztworze wody morskiej znajdują się też liczne sole mineralne oraz pierwiastki śladowe.

W jaki sposób aplikuje się do nosa roztwór wody morskiej?

Każdy roztwór wody morskiej aplikuje się do nosa za pomocą atomizera. W zależności od tego, dla jakiej grupy wiekowej konkretny produkt jest przeznaczony, atomizery mają różną siłę rozpylania wody morskiej. W przypadku produktów przeznaczonych dla najmłodszej grupy wiekowej, czyli niemowląt oraz małych dzieci, rozpylana mgiełka wydostaje się z atomizera delikatnym strumieniem, dzięki czemu aplikacja nie jest dla maluszka nieprzyjemna. Produkty stworzone z myślą o starszych dzieciach i ludziach dorosłych rozpylane są pod zdecydowanie większym ciśnieniem, co sprawia, że nos oczyszcza się zdecydowanie szybciej. Roztwór wody morskiej, w przypadku niemowląt i małych dzieci, najlepiej jest aplikować do noska w pozycji leżącej na plecach. Główkę dziecka najlepiej jest przechylić delikatnie na bok, po czym umieścić końcówkę aplikatora w otworze nosowym (końcówki  dla najmłodszych dzieci są specjalnie wyprofilowane, aby nie podrażniać delikatnego noska maleństwa). Następnie należy nacisnąć aplikator, odczekać chwilkę i czynność powtórzyć - przechylić główkę dziecka w drugą stronę i powtórnie zaaplikować roztwór wody morskiej. Po takim "zabiegu" dobrze jest odczekać dwie- trzy minuty, a następnie za pomocą aspiratora odciągnąć zalegającą w nosku dziecka wydzielinę. W przypadku dzieci starszych i ludzi dorosłych, roztwór wody morskiej można również stosować na leżąco, można jednak także używać go w pozycji stojącej, po delikatnym odchyleniu głowy do boku.

Czy roztwory wody morskiej mogą również stosować kobiety będące w ciąży i mamy karmiące piersią?

Tak. Roztwory wody morskiej są bezpieczne dla ciężarnych i kobiet karmiących, czasami są one jedyną możliwością walki z katarem w tym okresie czasu. Ich używanie przynosi kobietom ulgę i pozwala na szybsze pozbycie się uciążliwej dla nich infekcji.
Stosowanie roztworów wody morskiej, zarówno izo- jak i hipertonicznych, jest naprawdę skuteczne i godne polecenia. Dzięki wodzie morskiej można bowiem w łatwy sposób zadbać o higienę nosa, nawilżyć błonę śluzową w nosie oraz pozbyć się męczącego kataru. Stosowanie wody morskiej nie wiążę się z żadnym niebezpieczeństwem, roztwory wody morskiej używane nawet codziennie nie wywołują działań ubocznych, które są częste dla leków obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Wodę morską mogą stosować wszyscy, mali i duzi, młodzi i starzy, a jej używanie daje naprawdę dobre efekty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

  Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

 • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

  Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij