Nie. W aptekach można kupić różne roztwory wody morskiej: są to roztwory izotoniczne oraz hipertoniczne. Co to oznacza? Każdy z tych roztworów działa inaczej i różnią się one stężeniem chlorku sodu. W przypadku roztworu hipertonicznego, jego ciśnienie osmotyczne jest wyższe od ciśnienia osmotycznego roztworu, z którym jest porównywany, zatem hipertoniczne stężenie soli (chlorku sodu) w roztworze wody morskiej inicjuje proces osmozy, który polega na tym, że nadmiar płynu przenika z obrzękniętej błony śluzowej do jamy nosowej, zmniejszając tym samym obrzęk. W przypadku roztworu izotonicznego zjawisko osmozy nie zachodzi, bowiem stężenie zawartej w nim soli jest małe.
Kiedy zatem stosować roztwór izotoniczny a kiedy roztwór hipertoniczny?
Hipertoniczny roztwór wody morskiej stosuje się właśnie w przebiegu bardziej zaawansowanych infekcji kataralnych, kiedy katar jest bardzo uporczywy i utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Hipertoniczny roztwór wody morskiej będzie bowiem oczyszczał i udrażniał zatkany nos. Przydaje się on zarówno "w zwykłym" katarze, sprawdza się też jednak w przypadku zapalenia zatok oraz po różnego rodzaju operacjach w obrębie nosa i zatok. Hipertoniczny roztwór wody morskiej jest zatem doskonałym uzupełnieniem leczenia zarówno infekcji dróg oddechowych, jak również wspomaga pacjentów po leczeniu zabiegowym. Warto polecić go również pacjentom, którzy z powodu częstych i nawracających katarów nadużywają kropli do nosa obkurczających naczynia błony śluzowej nosa.
A kiedy zatem stosować izotoniczny roztwór wody morskiej?
Izotoniczny roztwór wody morskiej, ze względu na to, że jest on bardzo delikatny, polecany jest do walki z katarem u niemowląt - po jego zaaplikowaniu i odczekaniu chwili rodzicom jest zdecydowanie łatwiej odciągnąć aspiratorem z noska dziecka zalegającą w nim wydzielinę, która po prostu pod wpływem tego roztworu ulega rozpuszczeniu. Ponadto, izotoniczny roztwór wody morskiej jest doskonałym preparatem do codziennej higieny nosa, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Izotoniczny roztwór wody morskiej sprawdza się też znakomicie we wszystkich grupach wiekowych jako produkt pomocny w nawilżaniu i oczyszczaniu nosa.
Jaki skład ma roztwór wody morskiej?
W każdej wodzie morskiej znajduje się chlorek sodu, czyli sól, w rożnym stężeniem w zależności od rodzaju roztworu. W roztworach hipertonicznych zawartość chlorku sodu jest wyższa, zaś w roztworach izotonicznych - niższa. W każdym roztworze wody morskiej znajdują się też liczne sole mineralne oraz pierwiastki śladowe.
W jaki sposób aplikuje się do nosa roztwór wody morskiej?
Każdy roztwór wody morskiej aplikuje się do nosa za pomocą atomizera. W zależności od tego, dla jakiej grupy wiekowej konkretny produkt jest przeznaczony, atomizery mają różną siłę rozpylania wody morskiej. W przypadku produktów przeznaczonych dla najmłodszej grupy wiekowej, czyli niemowląt oraz małych dzieci, rozpylana mgiełka wydostaje się z atomizera delikatnym strumieniem, dzięki czemu aplikacja nie jest dla maluszka nieprzyjemna. Produkty stworzone z myślą o starszych dzieciach i ludziach dorosłych rozpylane są pod zdecydowanie większym ciśnieniem, co sprawia, że nos oczyszcza się zdecydowanie szybciej. Roztwór wody morskiej, w przypadku niemowląt i małych dzieci, najlepiej jest aplikować do noska w pozycji leżącej na plecach. Główkę dziecka najlepiej jest przechylić delikatnie na bok, po czym umieścić końcówkę aplikatora w otworze nosowym (końcówki dla najmłodszych dzieci są specjalnie wyprofilowane, aby nie podrażniać delikatnego noska maleństwa). Następnie należy nacisnąć aplikator, odczekać chwilkę i czynność powtórzyć - przechylić główkę dziecka w drugą stronę i powtórnie zaaplikować roztwór wody morskiej. Po takim "zabiegu" dobrze jest odczekać dwie- trzy minuty, a następnie za pomocą aspiratora odciągnąć zalegającą w nosku dziecka wydzielinę. W przypadku dzieci starszych i ludzi dorosłych, roztwór wody morskiej można również stosować na leżąco, można jednak także używać go w pozycji stojącej, po delikatnym odchyleniu głowy do boku.
Czy roztwory wody morskiej mogą również stosować kobiety będące w ciąży i mamy karmiące piersią?
Tak. Roztwory wody morskiej są bezpieczne dla ciężarnych i kobiet karmiących, czasami są one jedyną możliwością walki z katarem w tym okresie czasu. Ich używanie przynosi kobietom ulgę i pozwala na szybsze pozbycie się uciążliwej dla nich infekcji.
Stosowanie roztworów wody morskiej, zarówno izo- jak i hipertonicznych, jest naprawdę skuteczne i godne polecenia. Dzięki wodzie morskiej można bowiem w łatwy sposób zadbać o higienę nosa, nawilżyć błonę śluzową w nosie oraz pozbyć się męczącego kataru. Stosowanie wody morskiej nie wiążę się z żadnym niebezpieczeństwem, roztwory wody morskiej używane nawet codziennie nie wywołują działań ubocznych, które są częste dla leków obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Wodę morską mogą stosować wszyscy, mali i duzi, młodzi i starzy, a jej używanie daje naprawdę dobre efekty.