Woda morska w leczeniu infekcji dróg oddechowych
Anna Posmykiewicz

Woda morska w leczeniu infekcji dróg oddechowych

Choroby górnych dróg oddechowych to tak naprawdę najczęściej występujące infekcje. Dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można powiedzieć, że dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli praktycznie przez cały okres infekcyjny, jesienno-zimowy, borykają się z problemem kataru. Katar, który zazwyczaj nie jest poważną chorobą, bywa jednak bardzo uciążliwy. Nikt nie lubi chodzić cały czas z chusteczką przy nosie oraz mieć zatkany nos, co uniemożliwia swobodne oddychanie.

Czy istnieją skuteczne metody na szybsze pozbywanie się kataru?

Oczywiście. Do walki z katarem dostępne są na rynku liczne produkty. Zalicza się do nich zarówno krople do nosa, jak i leki doustne. Jednak tych środków nie można stosować zbyt często. Co zatem zrobić, jeśli ktoś ma katar co dwa tygodnie? W takiej sytuacji można stosować do nosa roztwory wody morskiej.

Czy każdy roztwór wody morskiej jest taki sam?

Nie. W aptekach można kupić różne roztwory wody morskiej: są to roztwory izotoniczne oraz hipertoniczne. Co to oznacza? Każdy z tych roztworów działa inaczej i różnią się one stężeniem chlorku sodu. W przypadku roztworu hipertonicznego, jego ciśnienie osmotyczne jest wyższe od ciśnienia osmotycznego roztworu, z którym jest porównywany, zatem hipertoniczne stężenie soli (chlorku sodu) w roztworze wody morskiej inicjuje proces osmozy, który polega na tym, że nadmiar płynu przenika z obrzękniętej błony śluzowej do jamy nosowej, zmniejszając tym samym obrzęk. W przypadku roztworu izotonicznego zjawisko osmozy nie zachodzi, bowiem stężenie zawartej w nim soli jest małe.

Kiedy zatem stosować roztwór izotoniczny a kiedy roztwór hipertoniczny?

Hipertoniczny roztwór wody morskiej stosuje się właśnie w przebiegu bardziej zaawansowanych infekcji kataralnych, kiedy katar jest bardzo uporczywy i utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Hipertoniczny roztwór wody morskiej będzie bowiem oczyszczał i udrażniał zatkany nos. Przydaje się on zarówno "w zwykłym" katarze, sprawdza się też jednak w przypadku zapalenia zatok oraz po różnego rodzaju operacjach w obrębie nosa i zatok. Hipertoniczny roztwór wody morskiej jest zatem doskonałym uzupełnieniem leczenia zarówno infekcji dróg oddechowych, jak również wspomaga pacjentów po leczeniu zabiegowym. Warto polecić go również pacjentom, którzy z powodu częstych i nawracających katarów nadużywają kropli do nosa obkurczających naczynia błony śluzowej nosa.

A kiedy zatem stosować izotoniczny roztwór wody morskiej?

Izotoniczny roztwór wody morskiej, ze względu na to, że jest on bardzo delikatny, polecany jest do walki z katarem u niemowląt - po jego zaaplikowaniu i odczekaniu chwili rodzicom jest zdecydowanie łatwiej odciągnąć aspiratorem z noska dziecka zalegającą w nim wydzielinę, która po prostu pod wpływem tego roztworu ulega rozpuszczeniu. Ponadto, izotoniczny roztwór wody morskiej jest doskonałym preparatem do codziennej higieny nosa, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Izotoniczny roztwór wody morskiej sprawdza się też znakomicie we wszystkich grupach wiekowych jako produkt pomocny w nawilżaniu i oczyszczaniu nosa.

Jaki skład ma roztwór wody morskiej?

W każdej wodzie morskiej znajduje się chlorek sodu, czyli sól, w rożnym stężeniem w zależności od rodzaju roztworu. W roztworach hipertonicznych zawartość chlorku sodu jest wyższa, zaś w roztworach izotonicznych - niższa. W każdym roztworze wody morskiej znajdują się też liczne sole mineralne oraz pierwiastki śladowe.

W jaki sposób aplikuje się do nosa roztwór wody morskiej?

Każdy roztwór wody morskiej aplikuje się do nosa za pomocą atomizera. W zależności od tego, dla jakiej grupy wiekowej konkretny produkt jest przeznaczony, atomizery mają różną siłę rozpylania wody morskiej. W przypadku produktów przeznaczonych dla najmłodszej grupy wiekowej, czyli niemowląt oraz małych dzieci, rozpylana mgiełka wydostaje się z atomizera delikatnym strumieniem, dzięki czemu aplikacja nie jest dla maluszka nieprzyjemna. Produkty stworzone z myślą o starszych dzieciach i ludziach dorosłych rozpylane są pod zdecydowanie większym ciśnieniem, co sprawia, że nos oczyszcza się zdecydowanie szybciej. Roztwór wody morskiej, w przypadku niemowląt i małych dzieci, najlepiej jest aplikować do noska w pozycji leżącej na plecach. Główkę dziecka najlepiej jest przechylić delikatnie na bok, po czym umieścić końcówkę aplikatora w otworze nosowym (końcówki  dla najmłodszych dzieci są specjalnie wyprofilowane, aby nie podrażniać delikatnego noska maleństwa). Następnie należy nacisnąć aplikator, odczekać chwilkę i czynność powtórzyć - przechylić główkę dziecka w drugą stronę i powtórnie zaaplikować roztwór wody morskiej. Po takim "zabiegu" dobrze jest odczekać dwie- trzy minuty, a następnie za pomocą aspiratora odciągnąć zalegającą w nosku dziecka wydzielinę. W przypadku dzieci starszych i ludzi dorosłych, roztwór wody morskiej można również stosować na leżąco, można jednak także używać go w pozycji stojącej, po delikatnym odchyleniu głowy do boku.

Czy roztwory wody morskiej mogą również stosować kobiety będące w ciąży i mamy karmiące piersią?

Tak. Roztwory wody morskiej są bezpieczne dla ciężarnych i kobiet karmiących, czasami są one jedyną możliwością walki z katarem w tym okresie czasu. Ich używanie przynosi kobietom ulgę i pozwala na szybsze pozbycie się uciążliwej dla nich infekcji.
Stosowanie roztworów wody morskiej, zarówno izo- jak i hipertonicznych, jest naprawdę skuteczne i godne polecenia. Dzięki wodzie morskiej można bowiem w łatwy sposób zadbać o higienę nosa, nawilżyć błonę śluzową w nosie oraz pozbyć się męczącego kataru. Stosowanie wody morskiej nie wiążę się z żadnym niebezpieczeństwem, roztwory wody morskiej używane nawet codziennie nie wywołują działań ubocznych, które są częste dla leków obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Wodę morską mogą stosować wszyscy, mali i duzi, młodzi i starzy, a jej używanie daje naprawdę dobre efekty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij