Czynniki zwiększające ryzyko infekcji grzybiczej u kobiet
Anna Posmykiewicz

Czynniki zwiększające ryzyko infekcji grzybiczej u kobiet

Kandydoza pochwy (grzybica pochwy, drożdżyca pochwy) jest bardzo częstą infekcją dróg moczowo-płciowych każdej kobiety. Przez całe życie każda kobieta doświadcza tej przypadłości chociaż raz.

Jakie patogeny odpowiedzialne są za wywoływanie kandydozy pochwy?

Za wywoływanie grzybicy pochwy odpowiedzialne są najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans. Zdarza się jednak, że kandydoza pochwy wywołana jest przez grzyby Candida innego rodzaju, między innymi Candida glabrata czy też Candida krusei.

Jak najczęściej dochodzi do zakażenia kandydozą?

Zazwyczaj do zakażenia dochodzi drogą endogenną, czyli przez grzyby bytujące już wcześniej w organizmie kobiety. Zwykle są to grzyby obecne w przewodzie pokarmowym i okolicy odbytu – u kobiet bowiem bliskość ujścia pochwy i odbytu oraz krótka, wąska i szeroka cewka moczowa sprzyjają tego typu infekcjom.

Polecane dla Ciebie

Czynniki zwiększające ryzyko infekcji grzybiczej u kobiet:

  • korzystanie z publicznych toalet,
  • uczęszczanie na basen,
  • używanie wspólnych ręczników,
  • noszenie ciasnej, nieprzewiewnej (niebawełnianej) bielizny,
  • niewłaściwa higiena okolic intymnych (jej brak lub zbyt częste irygacje),
  • cukrzyca,
  • niedożywienie,
  • długotrwały stres,
  • ciąża,
  • antybiotyki oraz leki hormonalne (doustna antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza).
Należy pamiętać, że grzybicą pochwy można też zarazić się od swojego partnera seksualnego!

Jakie objawy daje kandydoza pochwy?

Dominującym objawem w przebiegu zakażenia grzybiczego pochwy jest świąd, który czasami może być naprawdę mocno nasilony. Ponadto w przebiegu grzybicy pochwy obserwuje się również nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych oraz upławy, które zwykle są białawe, przypominające swoim wyglądem twarożek (mają postać grudek), zdarza się, że upławy mają również kolor żółtawy. W przypadku grzybicy pochwy pojawia się także podrażnienie i zaczerwienienie sromu. Czasami zdarza się, że kandydoza pochwy przebiega bezobjawowo i jedynym objawem sugerującym jej obecność może być ból i pieczenie w czasie stosunku lub po jego odbyciu.

Jak stawiane jest rozpoznanie grzybicy pochwy?

Rozpoznanie grzybicy pochwy stawia ginekolog po zebraniu dokładnego wywiadu od pacjentki oraz jej zbadaniu. Jeśli grzybica jest trudna w leczeniu i nie można się jej pozbyć, powinno się wykonać wymaz z pochwy, na podstawie którego będzie wiadomo, jaki dokładnie drobnoustrój wywołał infekcję i będzie można włączyć leczenie wymierzone bezpośrednio w niego. 

Jak wygląda leczenie grzybicy pochwy?

Do leczenia kandydozy pochwy wykorzystuje się leki działające miejscowo, do których zalicza się różnego rodzaju kremy, żele i globulki dopochwowe. Ponadto, w cięższych przypadkach, należy zastosować doustną kurację przeciwgrzybiczą. Należy też pamiętać o tym, że bez względu na stosowane leki, warto jest dodatkowo stosować preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus vaginalis, które utrzymują prawidłową mikroflorę w pochwie, co z kolei tworzy barierę ochronną i może zapobiec ponownej infekcji. Bardzo ważną sprawą w czasie leczenia grzybicy pochwy jest jednoczasowe leczenie partnera seksualnego, nawet jeśli nie występują u niego żadne objawy. W czasie leczenia należy również powstrzymać się od współżycia. 

Czy grzybica pochwy może nawracać?

Tak, kandydoza pochwy lubi nawracać. Dlatego też kobieta, która cierpi z powodu częstych nawrotów grzybicy pochwy, powinna bardzo przestrzegać zasad higieny intymnej (bawełniana bielizna, częsta zmiana podpasek i nieużywanie tamponów w okresie miesiączki), powinna również unikać basenów, sauny oraz profilaktycznie stosować preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus vaginalis (preparaty te można stosować zarówno w postaci doustnej, jak i dopochwowej). 

Nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych

Jednym z objawów grzybicy pochwy jest nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych. Czy jest to zatem jedyna przypadłość, która daje taką dolegliwość?
Nie. Za wywoływanie nieprzyjemnego zapachu okolic intymnych, poza zakażeniem grzybiczym, odpowiedzialne są również innego rodzaju infekcje – także zakażenia bakteryjne oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Zdarzają się też sytuacje, że odczuwamy nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych, pomimo iż nie doszło do infekcji. Taka sytuacja może mieć miejsce w czasie miesiączki, jak również w okresie połogu czy ciąży. Dlatego też w tym czasie należy jeszcze bardziej zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych: częste podmywania, stosowanie do mycia specjalnych mydeł i żeli do pielęgnacji miejsc intymnych. Wymiana podpasek i tamponów powinna odbywać się maksymalnie co 3-4 godziny. Dodatkowo powinno się zakładać bawełnianą, przewiewną, nieuciskająca bieliznę. Poza tym warto jest mieć w ciągu dnia, kiedy jesteśmy poza domem, chusteczki do higieny intymnej. 
Bardzo nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych w okresie połogu, który przypomina zapach surowego mięsa, może świadczyć o poważnej infekcji wewnątrzmacicznej i wymaga natychmiastowej konsultacji z ginekologiem! Zwykle dodatkowo towarzyszy mu wysoka gorączka i uogólnione złe samopoczucie. 
Należy zatem pamiętać, że jeśli nieprzyjemny zapach z okolic intymnych nie ma związku z miesiączką, zawsze wymaga on konsultacji ginekologicznej. Prawdopodobnie będzie on bowiem związany z infekcją narządów płciowych, która będzie wymagała włączenia właściwego leczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij