Kandydoza pochwy (grzybica pochwy, drożdżyca pochwy) jest bardzo częstą infekcją dróg moczowo-płciowych każdej kobiety. Przez całe życie każda kobieta doświadcza tej przypadłości chociaż raz.
Jakie patogeny odpowiedzialne są za wywoływanie kandydozy pochwy?
Za wywoływanie grzybicy pochwy odpowiedzialne są najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans. Zdarza się jednak, że kandydoza pochwy wywołana jest przez grzyby Candida innego rodzaju, między innymi Candida glabrata czy też Candida krusei.
Jak najczęściej dochodzi do zakażenia kandydozą?
Zazwyczaj do zakażenia dochodzi drogą endogenną, czyli przez grzyby bytujące już wcześniej w organizmie kobiety. Zwykle są to grzyby obecne w przewodzie pokarmowym i okolicy odbytu – u kobiet bowiem bliskość ujścia pochwy i odbytu oraz krótka, wąska i szeroka cewka moczowa sprzyjają tego typu infekcjom.
Czynniki zwiększające ryzyko infekcji grzybiczej u kobiet:
- korzystanie z publicznych toalet,
- uczęszczanie na basen,
- używanie wspólnych ręczników,
- noszenie ciasnej, nieprzewiewnej (niebawełnianej) bielizny,
- niewłaściwa higiena okolic intymnych (jej brak lub zbyt częste irygacje),
- cukrzyca,
- niedożywienie,
- długotrwały stres,
- ciąża,
- antybiotyki oraz leki hormonalne (doustna antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza).
Należy pamiętać, że grzybicą pochwy można też zarazić się od swojego partnera seksualnego!
Jakie objawy daje kandydoza pochwy?
Dominującym objawem w przebiegu zakażenia grzybiczego pochwy jest świąd, który czasami może być naprawdę mocno nasilony. Ponadto w przebiegu grzybicy pochwy obserwuje się również nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych oraz upławy, które zwykle są białawe, przypominające swoim wyglądem twarożek (mają postać grudek), zdarza się, że upławy mają również kolor żółtawy. W przypadku grzybicy pochwy pojawia się także podrażnienie i zaczerwienienie sromu. Czasami zdarza się, że kandydoza pochwy przebiega bezobjawowo i jedynym objawem sugerującym jej obecność może być ból i pieczenie w czasie stosunku lub po jego odbyciu.
Jak stawiane jest rozpoznanie grzybicy pochwy?
Rozpoznanie grzybicy pochwy stawia ginekolog po zebraniu dokładnego wywiadu od pacjentki oraz jej zbadaniu. Jeśli grzybica jest trudna w leczeniu i nie można się jej pozbyć, powinno się wykonać wymaz z pochwy, na podstawie którego będzie wiadomo, jaki dokładnie drobnoustrój wywołał infekcję i będzie można włączyć leczenie wymierzone bezpośrednio w niego.
Jak wygląda leczenie grzybicy pochwy?
Do leczenia kandydozy pochwy wykorzystuje się leki działające miejscowo, do których zalicza się różnego rodzaju kremy, żele i globulki dopochwowe. Ponadto, w cięższych przypadkach, należy zastosować doustną kurację przeciwgrzybiczą. Należy też pamiętać o tym, że bez względu na stosowane leki, warto jest dodatkowo stosować preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus vaginalis, które utrzymują prawidłową mikroflorę w pochwie, co z kolei tworzy barierę ochronną i może zapobiec ponownej infekcji. Bardzo ważną sprawą w czasie leczenia grzybicy pochwy jest jednoczasowe leczenie partnera seksualnego, nawet jeśli nie występują u niego żadne objawy. W czasie leczenia należy również powstrzymać się od współżycia.
Czy grzybica pochwy może nawracać?
Tak, kandydoza pochwy lubi nawracać. Dlatego też kobieta, która cierpi z powodu częstych nawrotów grzybicy pochwy, powinna bardzo przestrzegać zasad higieny intymnej (bawełniana bielizna, częsta zmiana podpasek i nieużywanie tamponów w okresie
miesiączki), powinna również unikać basenów, sauny oraz profilaktycznie stosować preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus vaginalis (preparaty te można stosować zarówno w postaci doustnej, jak i dopochwowej).
Nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych
Jednym z objawów grzybicy pochwy jest nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych. Czy jest to zatem jedyna przypadłość, która daje taką dolegliwość?
Nie. Za wywoływanie nieprzyjemnego zapachu okolic intymnych, poza zakażeniem grzybiczym, odpowiedzialne są również innego rodzaju infekcje – także zakażenia bakteryjne oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Zdarzają się też sytuacje, że odczuwamy nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych, pomimo iż nie doszło do infekcji. Taka sytuacja może mieć miejsce w czasie miesiączki, jak również w okresie połogu czy ciąży. Dlatego też w tym czasie należy jeszcze bardziej zadbać o właściwą
higienę miejsc intymnych: częste podmywania, stosowanie do mycia specjalnych mydeł i żeli do pielęgnacji miejsc intymnych. Wymiana podpasek i tamponów powinna odbywać się maksymalnie co 3-4 godziny. Dodatkowo powinno się zakładać bawełnianą, przewiewną, nieuciskająca bieliznę. Poza tym warto jest mieć w ciągu dnia, kiedy jesteśmy poza domem, chusteczki do higieny intymnej.
Bardzo nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych w okresie połogu, który przypomina zapach surowego mięsa, może świadczyć o poważnej infekcji wewnątrzmacicznej i wymaga natychmiastowej konsultacji z ginekologiem! Zwykle dodatkowo towarzyszy mu wysoka gorączka i uogólnione złe samopoczucie.
Należy zatem pamiętać, że jeśli nieprzyjemny zapach z okolic intymnych nie ma związku z miesiączką, zawsze wymaga on konsultacji ginekologicznej. Prawdopodobnie będzie on bowiem związany z infekcją narządów płciowych, która będzie wymagała włączenia właściwego leczenia.