Na pomoc odparzonej skórze dziecka - portal DOZ.pl
Na pomoc odparzonej skórze dziecka
Dagmara Moszyńska

Na pomoc odparzonej skórze dziecka

Większość niemowląt przynajmniej raz przechodzi epizod pieluszkowego zapalenia skóry, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zastosowaniu kosmetyków bez substancji antyseptycznych, można ograniczyć jego częstość i uciążliwość.

Czynniki sprzyjające zapaleniu

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, charakteryzujący się takimi zmianami jak plamy rumieniowe, grudki, pęcherzyki, obrzęk lub złuszczanie się skóry. W cięższych postaciach mogą pojawiać się nadżerki, pęcherze i krosty, świadczące o dołączeniu się zakażenia. Wszystkie te zmiany występują w okolicy pieluszkowej, czyli w miejscu, gdzie delikatna skóra pupy dziecka styka się z mokrą pieluchą. Na powstanie pieluszkowego zapalenia skóry nakładają się głównie trzy czynniki:

 • mechaniczne tarcie pieluszki o skórę,
 • maceracja skóry z powodu dużej wilgotności, podwyższonej temperatury pod pieluszką,
 • drażniące działanie enzymów trawiennych zawartych w kale, aktywowanych przez zasadowy odczyn moczu.

Okolice moczowo-płciowe dziecka są szczególnie narażone na otarcia, macerację, działanie resztek kału i moczu, ale także środków chemicznych zawartych w kosmetykach, detergentach czy chusteczkach myjących. Dodatkowo ciepło i wilgoć tych miejsc, ułatwiające namnażanie i rozprzestrzenianie się patogenów, sprzyjają rozwojowi zakażenia grzybiczego i bakteryjnego. Stan zapalny może być również efektem zakładania dziecku zbyt ciasnych ubrań i pieluszek, co prowadzi do zatrzymywania wilgoci i przegrzania okolic pieluszkowych. Powstawanie lub nasilenie zmian w okolicach pieluszkowych obserwuje się także w przebiegu zakażeń przewodu pokarmowego i układu moczowego, a także przy stosowaniu antybiotykoterapii. Również pokarmy wprowadzane do diety dziecka zmieniają konsystencję i ilość stolców, co w konsekwencji może być czynnikiem wywołującym pieluszkowe zapalenie skóry.

Rola pielęgnacji i naturalnej flory skórnej

Podstawowym celem pielęgnacji okolicy pieluszkowej dziecka jest zachowanie jej czystości i suchości, co pozwala uniknąć stanu zapalnego. Dlatego przy przewijaniu warto regularnie wietrzyć pupę dziecka, pozostawiając odkryte pośladki. Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiednio częste zmienianie pieluch – tetrowe należy zmieniać po każdym oddaniu moczu, a jednorazowe co 3–4 godziny lub częściej. Przy każdej zmianie pieluchy niezbędne jest dokładne umycie pupy dziecka (ze zwróceniem uwagi na wszelkie fałdy skórne i zagłębienia), wysuszenie oraz dość obficie posmarowanie skóry narażonej na kontakt z kałem lub moczem maścią pielęgnacyjną. Jej wybór nie może być przypadkowy, ponieważ nie każdy produkt zapewnia odpowiednią ochronę. Nie zaleca się rutynowego stosowania chusteczek zapachowych, które uszkadzają barierę naskórka, a także szczelnie przylegających do skóry talków i zasypek, które nie przepuszczają powietrza, a przez to prowadzą do podrażnień. Najbardziej wskazane są produkty w postaci maści, które zapewniają mechaniczną ochronę przed tarciem czy agresywnymi składnikami moczu i kału oraz przywracają skórze naturalną barierę ochronną. W przypadku noworodków i niemowląt szczególnie ważne jest to, aby stosowane kosmetyki zawierały jak najmniej substancji chemicznych, w tym antyseptycznych (np. tlenku cynku). Najnowsze badania [3] jednoznacznie wykazują, że naturalna, prawidłowa flora skórna stanowi element ochronnej bariery skórnej, zapobiegając nadmiernemu rozwojowi patogennych drobnoustrojów m.in. poprzez wytwarzanie substancji hamujących wzrost bakteriocyn i toksycznych metabolitów, utrudnianie adhezji konkurencyjnych komórek bakteryjnych oraz indukowanie reakcji obronnych gospodarza i produkcji przeciwciał. Stosowanie środków przeciwbakteryjnych, zarówno profilaktycznie jak i w ramach leczenia, powoduje zakłócenia tej równowagi mikrobiologicznej skóry, co może sprzyjać osiedlaniu się chorobotwórczych patogenów oraz rozwojowi chorób. Dlatego w codziennej pielęgnacji skóry noworodka, zwłaszcza okolic pieluszkowych, należy unikać stosowania antybakteryjnych mydeł i innych środków, które sprzyjają izolacji szczepów opornych i mogą przyczyniać się do wzrostu kolonizacji skóry bakteriami patogennymi. Antybiotyki, maści przeciwgrzybicze oraz kremy antyseptyczne powinny być stosowane dopiero w przypadku nadkażenia.

Polecane dla Ciebie

Bepanthen – wybór ekspertów

Wśród maści polecanych do codziennej pielęgnacji skóry noworodków wiodącymi produktami są Bepanthen Baby i Bepanthen Baby EXTRA, dedykowane skórze dzieci do 12. miesiąca życia. Oba preparaty stwo- rzono z myślą o delikatnej skórze dzieci, dlatego można stosować je do codziennej pielęgnacji w ramach profilaktyki pieluszkowego zapalenia skóry. Bepanthen zawiera naturalne i bezpieczne składniki, które zapewniają mechaniczną ochronę przed tarciem czy agresywnymi składnikami moczu i kupek oraz przywracają skórze naturalną barierę ochronną. Innowacyjna formuła z witaminą B3 neutralizuje działanie szkodliwych enzymów zawartych w kale, które powodują odparzenia, a dodatkowo stymuluje produkcję lipidów chroniących skórę. Zawartość witaminy B5 i oliwy z oliwek wzmacnia naturalną barierą ochronną cienkiej i niedojrzałej jeszcze skóry dziecka. Wchodzące w skład maści lanolina i lipidy fizjologiczne nawilżają skórę oraz tworzą na jej powierzchni oddychającą, przezroczystą barierę ochronną. Witamina B3 i prowitamina B5 wspomagają dodatkowo proces naturalnej regeneracji podrażnionej skóry. Bepanthen nie zawiera również konserwantów, barwników i substancji zapachowych, a przede wszystkim – tlenku cynku i innych substancji antyseptycznych, które mogłyby zaburzyć naturalną mikroflorę skóry.

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania maści Bepanthen potwierdzają eksperci: położne i pediatrzy, którzy rekomendują go w codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dzieci. Jak pokazało badanie ankietowe [4], przeprowadzone wśród prawie 700 aktywnych zawodowo położnych (pracujących na oddziałach położniczych i neonatologicznych, ale również instruktorek szkół rodzenia i doradczyń laktacyjnych), aż 92% z nich poleca rodzicom stosowanie właśnie tych preparatów. W porównaniu do konkurencyjnych produktów to zdecydowanie największy odsetek spośród wszystkich rekomendacji udzielanych przez tę grupę zawodową (tabela 1). Rosnące zaufanie położnych, czyli osób wykwalifikowanych właśnie w opiece nad najmłodszą grupą dzieci, to dowód tego, że wybór maści Bepanthen pozostaje w zgodzie z najnowszą wiedzą medyczną i pozytywnymi doświadczeniami osób zajmujących się na co dzień pielęgnacją delikatnej skóry niemowląt.

Naturalna profilaktyka zapaleń

Aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych dla dziecka dolegliwości, nie wystarczy wietrzenie pupy i odpowiednio częste przewijanie dziecka – wskazane jest również regularne i profilaktyczne stosowanie preparatów o odpowiedniej konsystencji i właściwym składzie. Ponieważ w zakresie pielęgnacji, zwłaszcza noworodków, podstawowym źródłem informacji pozostają dla rodziców położne i pediatrzy, bardzo ważne jest, aby posiadali oni aktualną wiedzę na temat właściwości substancji najczęściej stosowanych w popularnych kosmetykach, a także cech poszczególnych produktów. Jest to szczególnie ważne w przypadku kosmetyków stosowanych w codziennej pielęgnacji, do których z pewnością należy maść przeciwko odparzeniom pieluszkowym. Najważniejsze cechy, które powinien mieć taki produkt, to:

 • skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi,
 • odpowiedni skład (zastosowanie np. lanoliny, prowitaminy B5 i oliwy z oliwek oraz możliwie mała ilość konserwantów, barwników, substancji zapachowych i antyseptyków, które mogą zaburzać naturalną florę skórną),
 • właściwości nawilżające,
 • miękka konsystencja,
 • wygodne w użyciu i sterylne opakowanie.

Ogromną rolę przy wyborze konkretnego preparatu odgrywa również wiek dziecka: skóra niemowląt do 12. miesiąca życia pozostaje szczególnie delikatna, łatwo przepuszcza substancje chemiczne. Dlatego zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci należy wystrzegać się preparatów o nazbyt złożonym składzie. Przeprowadzone wśród polskich położnych badanie ankietowe [4] potwierdza, że coraz więcej z nich dostrzega zalety maści Bepanthen jako produktów chroniących przed odparzeniami pieluszkowymi. To dlatego aż 92% położnych, w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, poleca młodym mamom właśnie maści Bepanthen. Takim zaufaniem profesjonalistów nie cieszy się żaden z konkurencyjnych preparatów.

Tabela 1. Wynik badania ankietowego, przeprowadzonego wśród 697 położnych [4]

Jakie produkty do pielęgnacji skóry dziecka poleca Pani swoim pacjentkom?*

Produkt

Liczba rekomendacji

% rekomendacji

Bepanthen

640

91,8

Sudocrem

311

44,6

Linomag

259

37,1

Alantan

254

36,4

*Można zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź

Piśmiennictwo

1. Garfunkel L.C., Kaczorowski J.M., Christy C.: Konsultacja kliniczna w pediatrii. (red. wyd. polskiego) Milanowski A. Elsevier, Wrocław, 2011, s. 635–636.

2. MarcdanteK.J., Kliegman R.M., Jenson H.B., BehrmanH.B.: Nelson Pediatria.

3. Chiller iwsp.: Skin microflora and bacterial infections of the skin.; Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings 2001, 6: 170–174.

4. Badanie ankietowe przeprowadzone przez przedstawicieli firmy Bayer wśród położnych podczas wizyt edukacyjnych od stycznia do grudnia 2015 roku, na próbie 697 położnych, przy rekomendacji 91,8%.

Artykuł sponsorowany

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

  Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

 • Choroba Kawasaki – przyczyny, objawy, leczenie choroby Kawasakiego. Choroba Kawasaki a koronawirus

  Choroba Kawasaki to choroba ogólnoustrojowa dotykająca głównie małe dzieci, powodująca stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, pojawiają się takie objawy, jak: wysoka gorączka, stan zapalny gardła, zaczerwienienie spojówek, rozpulchniony, tzw. truskawkowy język, opuchlizna palców rąk i stóp. Jakie są przyczyny choroby Kawasakiego? Jak wygląda jej leczenie?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

  Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Pasożyty u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie, odrobaczanie profilaktyczne

  W organizmie człowieka może bytować ponad 300 gatunków pasożytów (nazwa pasożyt wywodzi się z greckiego słowa parasitos i oznacza „darmozjad”). Mogą żyć one w skórze, na włosach, w płucach, w stawach, wątrobie, oczach, a nawet w mózgu. Czy zatem jest powód do strachu? Jak objawiają się pasożyty u dzieci? Jak często występują robaczyce w Polsce i czy „profilaktyczne odrobaczanie” jest skuteczne? 

 • PFAPA (zespół gorączek nawracających) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Gorączka u dziecka zawsze jest przyczyną niepokoju u opiekunów. Na szczęście za większość z nich odpowiadają banalne infekcje wirusowe, jednak zawsze warto zachować czujność w przypadku jej obecności. Czym jest tajemniczo brzmiący zespół PFAP? Jakie są jego przyczyny, diagnostyka i leczenie?

 • Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

  Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij