Zabrzańscy lekarze zoperowali serce dziecka bez otwierania klatki piersiowej
Katarzyna Szulik

Zabrzańscy lekarze zoperowali serce dziecka bez otwierania klatki piersiowej

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu doszło do pionierskiej operacji. Tamtejszym lekarzom, prawdopodobnie jako pierwszym na świecie, udało się przeprowadzić zabieg przeskórnego zamknięcia tzw. okienka aortalno płucnego u niemowlęcia w wieku zaledwie 5 miesięcy.

Operacja była pierwszą tego typu w zabrzańskim centrum i prawdopodobnie pierwszą na świecie przeprowadzoną tą metodą w przypadku wspomnianej wady. Okienko aortalno-płucne zostało zoperowane poprzez wszczepienie implantu bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego, co ma ogromne znaczenie w przypadku tak małych pacjentów.

Niewielki cewnik i nowoczesny implant

Dzięki innowacyjnej metodzie wykorzystanej w Zabrzu można było zastąpić trudną, kilkugodzinną operację zabiegiem przeprowadzanym za pomocą cewnika. Został on wprowadzony przez żyłę udową i prawą komorę serca do tętnicy płucnej, skąd przez wspomniane wcześniej okienko trafił do aorty wstępującej.

W to miejsce został wprowadzony implant prof. Amplatza, który składa się z dwóch dysków oraz łącznika. Mierzy 5 mm średnicy i 2 mm długości i został wykonany z nikinolu, stopu niklu z tytanem o właściwościach plastycznych. Jeden z dysków został wprowadzony do aorty, natomiast drugi do tętnicy udowej, dzięki czemu udało się „zatkać” okienko. Wspomniany implant został stworzony już w 2010 roku z myślą o korekcji przewodu tętniczego Botalla.

Nieinwazyjnie i skutecznie

Zabieg został przeprowadzony u kilkumiesięcznej dziewczynki z rzadką wadą wrodzoną, polegającą na nieprawidłowym połączeniu między aortą a tętnicą płucną. Niezoperowana wada mogła w przyszłości spowodować nadciśnienie płucne, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. Dziewczynka wróciła do domu po kilku dniach i czuje się dobrze.

Żeby potwierdzić pionierski charakter operacji, zabrzańscy lekarze zwrócili się do samego twórcy implantu, prof. Amplatza o potwierdzenie oraz opisali zabieg w artykule przesłanym do jednego z prestiżowych pism medycznych.

Mikro-rozrusznik serca

Jeśli informacje się potwierdzą, zabrzańscy specjaliści będą mieć na koncie już drugą przełomową operację kardiologiczną w tym roku. O pierwszej poinformowano w styczniu, gdy w klinice z sukcesem wszczepiono najmniejsze rozruszniki serca na świecie. 

Stymulatory Micra TPS są dziesięć razy mniejsze od standardowych rozruszników, a ich wszczepienie nie wymaga operacji na otwartym sercu. Podobnie jak implant Amplatza, są wprowadzane nieinwazyjnie przez tętnicę udową. Do operacji doszło 21 stycznia w dwóch szpitalach: I Oddziale Klinicznym Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Miniaturowe rozruszniki w rozmiarach przypominających kapsułki trafiły do serc czterech pacjentów.

Do wprowadzenia rozrusznika do serca służy cewnik, którym transportuje się go aż do lewej komory. Warto dodać, że stymulatory Micra nie posiadają pokrytych silikonem elektrod często sprawiających problemy, ale niewielkie elektrody znajdujące się na powierzchni rozrusznika. Urządzenie jest mocowane zaczepami do mięśnia sercowego, a dzięki mocnej baterii działa do 10 lat.

Źródła: TVN24, Dziennik Zachodni, Nowiny Zabrzańskie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij