Zabrzańscy lekarze zoperowali serce dziecka bez otwierania klatki piersiowej
Katarzyna Szulik

Zabrzańscy lekarze zoperowali serce dziecka bez otwierania klatki piersiowej

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu doszło do pionierskiej operacji. Tamtejszym lekarzom, prawdopodobnie jako pierwszym na świecie, udało się przeprowadzić zabieg przeskórnego zamknięcia tzw. okienka aortalno płucnego u niemowlęcia w wieku zaledwie 5 miesięcy.

Operacja była pierwszą tego typu w zabrzańskim centrum i prawdopodobnie pierwszą na świecie przeprowadzoną tą metodą w przypadku wspomnianej wady. Okienko aortalno-płucne zostało zoperowane poprzez wszczepienie implantu bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego, co ma ogromne znaczenie w przypadku tak małych pacjentów.

Niewielki cewnik i nowoczesny implant

Dzięki innowacyjnej metodzie wykorzystanej w Zabrzu można było zastąpić trudną, kilkugodzinną operację zabiegiem przeprowadzanym za pomocą cewnika. Został on wprowadzony przez żyłę udową i prawą komorę serca do tętnicy płucnej, skąd przez wspomniane wcześniej okienko trafił do aorty wstępującej.

W to miejsce został wprowadzony implant prof. Amplatza, który składa się z dwóch dysków oraz łącznika. Mierzy 5 mm średnicy i 2 mm długości i został wykonany z nikinolu, stopu niklu z tytanem o właściwościach plastycznych. Jeden z dysków został wprowadzony do aorty, natomiast drugi do tętnicy udowej, dzięki czemu udało się „zatkać” okienko. Wspomniany implant został stworzony już w 2010 roku z myślą o korekcji przewodu tętniczego Botalla.

Nieinwazyjnie i skutecznie

Zabieg został przeprowadzony u kilkumiesięcznej dziewczynki z rzadką wadą wrodzoną, polegającą na nieprawidłowym połączeniu między aortą a tętnicą płucną. Niezoperowana wada mogła w przyszłości spowodować nadciśnienie płucne, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. Dziewczynka wróciła do domu po kilku dniach i czuje się dobrze.

Żeby potwierdzić pionierski charakter operacji, zabrzańscy lekarze zwrócili się do samego twórcy implantu, prof. Amplatza o potwierdzenie oraz opisali zabieg w artykule przesłanym do jednego z prestiżowych pism medycznych.

Powiązane produkty

Mikro-rozrusznik serca

Jeśli informacje się potwierdzą, zabrzańscy specjaliści będą mieć na koncie już drugą przełomową operację kardiologiczną w tym roku. O pierwszej poinformowano w styczniu, gdy w klinice z sukcesem wszczepiono najmniejsze rozruszniki serca na świecie. 

Stymulatory Micra TPS są dziesięć razy mniejsze od standardowych rozruszników, a ich wszczepienie nie wymaga operacji na otwartym sercu. Podobnie jak implant Amplatza, są wprowadzane nieinwazyjnie przez tętnicę udową. Do operacji doszło 21 stycznia w dwóch szpitalach: I Oddziale Klinicznym Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Miniaturowe rozruszniki w rozmiarach przypominających kapsułki trafiły do serc czterech pacjentów.

Do wprowadzenia rozrusznika do serca służy cewnik, którym transportuje się go aż do lewej komory. Warto dodać, że stymulatory Micra nie posiadają pokrytych silikonem elektrod często sprawiających problemy, ale niewielkie elektrody znajdujące się na powierzchni rozrusznika. Urządzenie jest mocowane zaczepami do mięśnia sercowego, a dzięki mocnej baterii działa do 10 lat.

Źródła: TVN24, Dziennik Zachodni, Nowiny Zabrzańskie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij