Głuchotę wywołują geny
Katarzyna Szulik

Głuchotę wywołują geny

Brytyjscy naukowcy odkryli, że za postępująca utratę słuchu odpowiada gen Wbp2 – informuje PAP. Wyniki ich przełomowych badań opublikowało pismo „EMBO Molecular Medicine”.

Naukowcy związani z Kings College w Londynie i Wellcome Trust Sanger Institute w Hinxton dokonali tego odkrycia jako pierwsi na świecie i byli zdolni potwierdzić swoje wnioski również w testach klinicznych na ludziach. Ich badania wykazały, że upośledzenie ekspresji genu Wbp2 przyczynia się do stopniowej utraty słuchu w zakresie wysokich częstotliwości.

Wcześniej winiono estrogen

Postępująca utrata słuchu jest chorobą występującą bardzo często i do tej pory lekarzom nie udało się odkryć jej przyczyn, a co za tym idzie opracować metod leczenia. Jak na razie wiadomo jedynie, że pewną rolę w profilaktyce schorzenia odgrywa estrogen. Udowodniono, że u kobiet w czasie menopauzy, gdy poziomy estrogenu zdecydowanie spadają, może dojść do pogorszenia słuchu. Zdaniem naukowców estrogen prawdopodobnie odgrywa rolę w przetwarzaniu dźwięków przez mózg, co przekłada się na jakość słyszenia.

Z tego względu próbowano wprowadzić estrogenową terapię zaburzeń słuchu, ale nie weszła do lekarskiej praktyki przez wzgląd na zbyt dużą liczbę i częstotliwość występowania skutków ubocznych związanych z zewnętrznym podawaniem hormonu.

Genowe podłoże problemu

Odkrycie brytyjskich naukowców uzupełnia tę wiedzę o kluczowy element – w procesie utraty słuchu dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Takie wnioski wyciągnięto na podstawie badań na grupie myszy z nieaktywnym genem Wbp2. U większości zwierząt z czasem stwierdzono znaczną utratę słuchu spowodowaną synaptopatią, czyli dysfunkcją synaps komórek słuchowych.

Jak w wypowiedzi dla PAP tłumaczy współautorka badania, Karen Steel:

„Gen Wbp2 znany jest jako transkrypcyjny współaktywator receptora estrogenowego Esr1 i receptora progesteronowego Pgr. Jego utrata lub upośledzenie powoduje nie tylko postępującą utratę słuchu w zakresie wysokich częstotliwości, ale także prowadzi do zmniejszonej ekspresji genów Esr1, Esr2 i Pgr w ślimaku - anatomicznej części ucha wewnętrznego ssaków, mieszczącej w sobie m.in. receptor słuchu, czyli narząd Cortiego” .

Poszukując przyczyn tego stanu rzeczy naukowcy doszli do wniosku, że dysfunkcja wiąże się z sygnalizacją hormonalną, a nie z naturalną degeneracją komórek słuchowych (włoskowatych). Winowajcą okazał się gen Wbp2, który doprowadził do utraty słuchu u zwierząt w ciągu zaledwie czterech tygodni.

Kliniczne potwierdzenie tezy

Naukowcom udało się znaleźć potwierdzenie wniosków wynikających z testów nad zwierzętami badając przypadki dzieci dotkniętych głęboką głuchotą. U dwóch z nich stwierdzono niesprawność obu wariantów genu Wbp2.

Dzięki temu odkryciu jest szansa na opracowanie nowej terapii w oparciu o wspomniany gen oraz wiedzę związaną z oddziaływaniem hormonów na słuch. Zdaniem Karen Steel terapia mogłaby polegać na oddziaływaniu na gen Wpb2 w taki sposób, by wpływał na przebieg ścieżek sygnałowych związanych z hormonami, co pozwoliłoby uchronić przed dysfunkcjami komórki słuchowe.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij