Minister zdrowia będzie mieć swoją... drożdżówkę
Katarzyna Szulik

Minister zdrowia będzie mieć swoją... drożdżówkę

Radziwiłłówka – taką nazwę może nosić słodki wypiek, który ma zastąpić dotychczasowe drożdżówki w sklepikach szkolnych. Zaproponowali ją piekarze, którzy opracowali nowy przepis na przekąskę mającą sprostać najnowszym wytycznym w dziedzinie żywienia najmłodszych.

Przypomnijmy, zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi asortymentu sklepików szkolnych, z ich półek powinny zniknąć między innymi wszystkie produkty słodzone cukrem. Ta sytuacja okazała się szczególnie trudna do zaakceptowania zwłaszcza przez piekarzy dostarczających do sklepików słodkie bułki i drożdżówki, które zgodnie z zaleceniami mogą być słodzone wyłącznie miodem.

Winogrona zamiast cukru

W związku z tym rozpoczęły się poszukiwania alternatywnych receptur, które zadowoliłyby dzieci, wytwórców i ekspertów od żywienia z resortu zdrowia. Najnowszym, który zdaje się zdobywać uznanie również wśród producentów, są drożdżówki z farszem owocowym słodzonym nie cukrem, ale winogronami. Przepis opracowali eksperci z Rady Promocji Żywności Prozdrowotnej przy Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznym Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego. Docelowo do wyboru ma być 10 różnych farszy, a pierwsze próby i testy już ruszyły w piekarniach. Piekarze sprawdzają między innymi, czy owocowy wsad powinien być dodawany przed czy po wypieku ciasta. Gdy ostateczna receptura zostanie opracowana, ma być udostępniona wszystkim piekarniom.

Sól i cukier na cenzurowanym

Regulacje obowiązujące od 1 września 2015 roku wprowadziły do sklepików szkolnych prawdziwą rewolucję. Eliminują nie tylko jedzenie śmieciowe, ale też wszelkie produkty dodatkowo solone lub słodzone cukrem. Restrykcje dotyczą również szkolnych stołówek, których menu musiało ulec zmianie. Zgodnie z nowymi przepisami, w sklepikach szkolnych nie mogą się pojawiać:

  • słodycze ani wyroby cukiernicze o dużej zawartości cukru (w tym drożdżówki i pączki)
  • fast foody o dużej zawartości soli
  • napoje gazowane i niegazowane z dodatkiem cukrów i barwników
  • słodzone produkty mleczne (w tym serki i jogurty)

W ich miejscu mają pojawić się kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z warzywami i chudą wędliną, sałatki i surówki, mleko bez cukru i roślinne napoje mleczne, soki wyciskane, warzywa, owoce, nasiona oraz przeciery i musy owocowo-warzywne bez dodatków. Sól powinny zastąpić zioła, a cukier – miód.

Polecane dla Ciebie

Nowe przepisy, nowe ceny

Szkolna praktyka pokazała, że tak radykalnych zmian nie da się wprowadzić z dnia na dzień. Wątpliwości wyrazili nie tylko producenci, ale także same szkoły, gdzie pojawił się problem zwrotów obiadów szkolnych nawet od dzieci, dla których stanowią one jedyny ciepły posiłek. Modyfikacja składu posiłków na zdrowszy wiąże się również ze zwiększeniem kosztów. Zamiana cukru na miód, soli zwykłej na morską, a warzyw i owoców z hurtowni na te z ekologicznym certyfikatem znalazła odzwierciedlenie w opłatach ponoszonych przez rodziców. Ceny wzrosły nie tylko w szkolnych sklepikach, ale także na stołówkach. Wiele z nich podniosło je jeszcze w zeszłym roku lub zrobiło to od stycznia. Gminy nie miały czasu, by uwzględnić zmianę w swoich budżetach, więc koszty musiały zostać przerzucone na rodziców.

Cukier powróci?

W związku z tym Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić zmiany w projekcie łagodzące jego wymowę i uściślające kwestie, które do tej pory były niejasne. Wśród przewidywanych modyfikacji znalazła się możliwość dosładzania herbaty oraz sprzedaż soków w opakowaniach większych niż 330 ml. Ministerstwo chce również zachęcać dzieci do samodzielnego komponowania kanapek i sałatek ze składników dostępnych w sklepikach.

Mimo zastrzeżeń, zdaniem ekspertów zmiana przepisów odnosi pozytywny skutek i sprawdza się w wielu szkołach. Nowy asortyment najłatwiej jest zaakceptować najmłodszym dzieciom, które wcześniej nie miały do czynienia ze szkolnymi fast foodami, co pokazuje, że sklepikowa rewolucja w dłuższej perspektywie przyniesie dobre efekty.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij