×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zapalenie błony śluzowej żołądka i zakażenie Helicobacter pylori

Żołądek jest narządem stanowiącym część przewodu pokarmowego. Jest to mięśniowy worek, który z jednej strony przez wpust żołądka łączy się z przełykiem, zaś z drugiej strony przez odźwiernik łączy się z dwunastnicą. Wielkość żołądka jest zmienna i zależy od stopnia jego wypełnienia, pozycji ciała i napięcia ścian. Ściana żołądka zbudowana jest z kilku warstw. Pierwsza z nich, licząc od wewnątrz, to błona śluzowa, kolejna to błona mięśniowa, zaś z zewnątrz żołądek otacza błona surowicza. W błonie śluzowej żołądka znajdują się komórki okładzinowe, które wydzielają kwas solny oraz czynnik Castle

Jakie funkcje w organizmie pełni żołądek?

W żołądku dochodzi do trawienia pokarmów, przede wszystkim są tu trawione białka, ponadto w żołądku zapoczątkowany zostaje proces trawienia tłuszczów, trawione są tu też cukry. Dodatkowo żołądek odpowiedzialny jest za rozdrabnianie pokarmu. 
Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zaburzenia pracy żołądka. Przyczyniają się do tego rożne sytuacje. Jedną z chorób żołądka jest zapalenie błony śluzowej żołądka lub też właściwe zapalenie żołądka - rzadko bowiem stan zapalny jest ograniczony jedynie do błony śluzowej żołądka.

Jaki rodzaj zapalenia żołądka jest najczęstszy?

Najczęstszą przyczyną zapalenia żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Ten rodzaj zapalenia stanowi aż 90% wszystkich zapaleń żołądka.

Czym jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori jest gram-ujemną bakterią, która powszechnie występuje na całym świecie. Najczęściej jednak do zakażenia dochodzi w krajach rozwijających się, zdecydowanie rzadziej w krajach już wysoko rozwiniętych. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, bardzo często już we wczesnym dzieciństwie, tylko początkowo nie obserwuje się żadnych objawów. W późniejszym czasie H.pylori może wywołać zapalenie żołądka, wtedy też pojawiają się objawy.

Jakie są objawy zapalenia żołądka wywołanego przez Helicobacter pylori?

Bardzo często ten rodzaj zapalenia nie daje w ogóle żadnych dolegliwości. U niektórych osób mogą występować lekkie dolegliwości dyspeptyczne: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki.

Czy zapalnie żołądka wywołane zakażeniem H.pylori może dawać powikłania?

Tak. Najczęstszym powikłaniem po tym rodzaju zapalenia jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Inne, zdecydowanie rzadsze powikłania i późne następstwa, to chłoniak żołądka z komórek MALT, rak żołądka oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza. 

W jaki sposób można rozpoznać zapalenie żołądka wywołane zakażeniem H.pylori?

Podstawową metodą diagnostyczną jest gastroskopia, w czasie jej wykonywania w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z zapaleniem żołądka, widoczne są charakterystyczne zmiany w obrazie błony śluzowej. W trakcie gastroskopii pobierany jest zawsze wycinek błony śluzowej, po to, aby poddać ja badaniu histopatologicznemu oraz wykonać test ureazowy - są to metody diagnostyczne umożliwiające wykrycie zakażenia H.pylori. Do stwierdzenia zakażenia H.pylori można też zastosować metody nieinwazyjne, np. test oddechowy czy też obecność antygenu H.pylori w kale - metody te jednak umożliwiają jedynie stwierdzenie zakażenia, natomiast nie wykażą zapalenia żołądka. 

Jak leczy się zapalenie żołądka wywołane zakażeniem H.pylori?

W tej sytuacji stosuje się eradykację, czyli specjalne połączenia antybiotyków z lekami hamującymi wydzielanie kwasu solnego (głównie są to inhibitory pompy protonowej) oraz sole bizmutu. 

Czy istnieją inne rodzaje zapalenia żołądka?

Tak. Poza zapaleniem wywołanym zakażeniem H.pylori można jeszcze wyróżnić zapalenie autoimmunologiczne oraz ostre zapalenie krwotoczne.

Kiedy może dojść do ostrego zapalenia (ostrej gastropatii) krwotocznej (nadżerkowej)?

Ostra gastropatia krwotoczna jest spowodowana rożnymi endo- i egzogennych czynnikami drażniącymi lub niedotlenieniem. Najczęściej powstaje ona na skutek zażywania nadmiernej ilości niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do jej powstania może tez doprowadzić alkohol, żółć, toksyny endogenne, np.mocznicowe, stres ( wskutek niedotlenienia błony śluzowej ), np. w przebiegu wstrząsu, sepsy, ciężkich oparzeń (tzw. wrzody Curlinga), urazów, ciężkich uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego (tzw. wrzody Cushinga).

Jakie są objawy ostrego zapalenia żołądka i jak wygląda leczenie?

Głównym objawem jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, często bez innych dolegliwości. Czasami też może pojawić się ból lub dyskomfort w śródbrzuszu. Leczenie natomiast polega na podawaniu inhibitorów pompy protonowej, czasami potrzebne jest tez leczenie operacyjne. 

Czym jest autoimmunolgiczne zapalenie żołądka?

Autoimmunologiczne zapalenie żołądka jest to przewlekły proces zapalny błony śluzowej żołądka prowadzący do jej nieodwracalnego zaniku, z krążącymi we krwi autoprzeciwciałami przeciwko komórkom okładzinowym oraz czynnikowi wewnętrznemu, które są odpowiedzialne za niedobór witaminy B12. U niektórych chorych rozwija się w związku z tym niedokrwistość megaloblastyczna Addisona-Biermera. Objawy tego zapalenia pojawiają się dopiero z chwilą rozwinięcia się niedokrwistości. Leczenie polega natomiast na suplementacji witaminy B12
Zapalenie żołądka może zatem przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. W przypadku zapalenia przewlekłego mogą początkowo nie występować żadne objawy, jednak w przypadku zapalenia ostrego objawy są widoczne od razu. Dlatego należy pamiętać, że warto regularnie odwiedzać swojego lekarza, aby systematycznie wykonywać badania kontrolne, dzięki którym szybko można ocenić stan zdrowia i włączyć właściwe leczenie. 

Podziel się: