×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Są pieniądze na in vitro, ale nie można wykonywać zabiegów

Minister Zembala przedłużył finansowanie zabiegów in vitro z budżetu państwa do 2019 roku, jednak przez błąd w przepisach od dziś żadna klinika w Polsce nie może wykonywać ich legalnie. Powodem jest konieczność zatwierdzenia dokumentu, co mogło nastąpić dopiero 1 listopada, czyli w dniu wejścia w życie ustawy o leczeniu niepłodności.

Żeby móc przeprowadzać zabiegi in vitro, każda klinika musi uzyskać od Ministerstwa Zdrowia specjalny certyfikat potwierdzający program dostosowawczy. Sęk w tym, że program można złożyć dopiero po wejściu ustawy w życie, czyli w tym wypadku 2 listopada, a minister zdrowia ma dwa miesiące na jego zaakceptowanie. Ten stan rzeczy dla klinik oznacza całkowite zawieszenie działalności do chwili otrzymania pozytywnej decyzji z resortu zdrowia.

Jak twierdzą urzędnicy, błąd legislacyjny sprawił, że programów nie można było złożyć wcześniej, jednak konsultacje w tej sprawie były możliwe już od połowy września. Kliniki zakwalifikowane do rządowego programu mogą więc liczyć na to, że ich wnioski zostaną rozpatrzone znacznie szybciej, choć i tak będą musiały czekać co najmniej kilka dni.

Źródło: TOK FM


Podziel się: