×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nastolatki tyją mniej, ale gorzej o sobie myślą

Od kilku lat słyszymy, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, jednak z najnowszego raportu Instytutu Matki i Dziecka wynika, że szkodliwy trend został zahamowany. Liczba nastolatków z nadwagą nie wzrasta, a one same odżywiają się lepiej i zażywają więcej ruchu.

Wnioski wyciągnięto na podstawie badania ankietowego, w którym uczestniczyło około 4,5 tysiąca polskich nastolatków w wieku 11-15 lat. W badaniu Health Behaviour in School-aged Children prowadzonemu we współpracy z WHO biorą udział nastolatki z 43 krajów i to na tej podstawie określa się ich kondycję w skali Europy i świata. To właśnie ono w 2010 roku wykazało, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie – nadwagę miało wówczas 18 proc, a na otyłość cierpiało 3 proc. młodzieży.

Najnowsza edycja badania pokazała poprawę sytuacji – na dzień dzisiejszy liczba nastolatków z nadwagą spadła do 14,8 proc. Pozytywne zmian widać również w nawykach żywieniowych i stosunku do aktywności fizycznej u nastolatków. Jedna trzecia sięga po owoce i warzywa przynajmniej raz dziennie, a jedna czwarta regularnie uprawia sport – to wyniki lepsze niż w poprzedniej edycji badania, przypadającej na lata 2013/2014. Poza tym, nastolatki rzadziej korzystają z komputera – 66 proc. deklaruje, że spędza przed nim czas mniej niż 2 godziny dziennie, podczas gdy wcześniej było to 56 proc.

Rosnącym problemem młodzieży jest jednak niska samoocena, która plasuje polskie nastolatki w ogonie badanych krajów. Ponad 60 proc. dziewcząt w wieku 15 lat uważa, że są za grube, choć ich waga jest prawidłowa.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: